האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-10-2 חזרה לדף כל הניוזלטר
  • משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 שלום  

ההרשמה למדרשה ללימוד חקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים נפתחה ערב החג לציבור הרחב, ויום הלימודים הראשון במסלול למתחילים ייפתח בעוד ארבעה שבועות. המדרשה מלמדת את רזי הגנאלוגיה ומקנה ללומדים בה עיסוק ותחביב מרתקים. היא מיועדת לכול מי שמעוניין לחקור בצורה רצינית את השורשים המשפחתיים במסלולי לימודים מגוונים התואמים את הידע והניסיון המחקרי שלהם. מיום הפתיחה ואילך מתקיימים מסלולי הלימוד הווירטואליים (מוודל – זום) של המדרשה בזה אחר זה, בימי ג' בשבוע, (להוציא מגמת חקר משפחות ניצולי שואה שהמפגשים בה מתקיימים בימי ד'):

  • מסלול מתחילים ייפתח ביום ג' 15.11.2022 למשך 5 מפגשים שבועיים מפגשים שבועיים רצופים.
  • מסלול מתקדמים ייפתח מיד אחרי חג החנוכה ביום ג' 27.12.2022 למשך 14 מפגשים שבועיים רצופים, למעט שבוע חג הפורים.
  • מסלול מתמחים במגמת אירופה ייפתח ביום ג' 02.05.2022 למשך 5 מפגשים שבועיים רצופים, לאחר הפסקה בת 4 שבועות של פגרת חגי ומועדי ניסן ואייר.
  • בשונה מן האחרים, רק מסלול מתמחים במגמת חקר משפחות ניצולי שואה מתקיים בימי ד' (במקביל למגמת אירופה) החל ב- 03.05.2022 למשך 5 מפגשים שבועיים רצופים.
  • מסלול מתמחים יוצאי ספרד ופורטוגל ויהודי המזרח ייפתח ביום ג' 06.06.2022, כהמשך למסלול המתמחים במגמת אירופה, ויימשך 5 מפגשים שבועיים.

כול מפגש מתחיל בשעה 16:30 ומסתיים בשעה 19:30.

 למי מיועד כול אחד מן המסלולים והמגמות, ומה לומדים בהם?

מסלול מתחילים מיועד לכול מי שמעוניין לדעת מהי גנאלוגיה ולמה היא משמשת ולטעום טעימות ראשונות בחקר שורשי הנצחה. מסלול המתחילים פותח צוהר למי שמתעניין בחקר העבר המשפחתי ולכאלה שעשו ניסיונות לחקור אותו ולא הצליחו.

 במסלול מתחילים עורכים היכרות עם עמותת עיל"ם והכלים שהיא מעמידה לרשות חוקרי ההיסטוריה המשפחתית, לומדים את מושגי היסוד שעליהם מושתת הגנאלוגיה, וכיצד לבנות עץ משפחה דיגיטאלי.

 מסלול מתקדמים מיועד לבוגרי מסלול המתחילים, לבעלי ניסיון בחקר ההיסטוריה המשפחתית שמבקשים ללמוד באופן שיטתי את המחקר הגנאלוגי, לחשב מסלול מחדש ולכאלה שנתקלו בתקרת זכוכית או במבוי סתום במחקר שלהם.

 מסלול מתקדמים משלב לימוד ותרגול מעשי ומקנה לתלמידיו כלים ושיטות מחקר, ומנחה אותם במקורות המידע הכתובים והדיגיטליים הדרושים כדי לפענח את רזי ההיסטוריה המשפחתית, ובחיפוש המושכל בהם. מסלול המתקדמים כולל שיעורים בתחומים ידע משלימים כמו היסטוריה, גיאוגרפיה, לשון, גנטיקה, מדעי היהדות ועוד. הצוות הגנאלוגי בסגל ההוראה של המדרשה מלווה את תלמידי המסלול במחקר המשפחתי שלהם.

מסלול המתמחים מיועד לבוגרי מסלול מתקדמים ולכול חוקר בעל ידע וניסיון שמבקש להעשיר את ידיעותיו בלימוד במסגרת קבוצה שיש לחבריה ארצות מוצא משפחתיים משותפים או מכנה משותף אחר.

המחזור השלישי של המדרשה מציע שלוש מגמות במסלול המתמחים:

  • מגמת אירופה.
  • מגמת ניצולי שואה (אנחנו מקיימים מפגש הכנה ללימודים במגמה. ראו בהמשך).
  • מגמת יוצאי ספרד ופורטוגל ויהודי המזרח.

דמי ההשתתפות במדרשה שווים לכול נפש וניתנת הנחה לכול מי שבוחר מראש להשתתף ביותר ממסלול אחד. לחברי עיל"ם הנחה מוגדלת.

אם יורשה לנחתום להעיד על עיסתו אוכל לומר כי מה שמייחד את המדרשה שלנו וסוד הצלחתה הם ארבעה גורמים: התאמת מסלולי הלמידה לרמת הידע והניסיון של התלמידים, השילוב של לימוד עיוני ותירגול מעשי שמאפיין את הלימודים, רמת המרצים והמנחים והליווי הצמוד שהמדרשה מעניקה ללומדים בה במחקר המשפחתי שלהם.

 עכשיו לא נותר לך אלא לללחוץ על הכפתור הכחול, לבחור את מסלולי הלמידה המתאימים לך, לסמן את אמצעי התשלום הנוח לך ולהצטרף לחבורת הלומדים.

להתראות במפגשי המדרשה,

משה גולן

 

לחצו להרשמה ולתשלום דמי השתתפות במדרשה

ואם משהו לא ברור עדיין ויש לך שאלות, ואם הינך זקוק.ה לעזרה בתהליך ההצטרפות למדרשה אל תהסס.י להתקשר לרבקה יוגב בטלפון שמספרו   054-4524388

כנסים, ימי עיון וסמינרים

כנס הכנה לחקר משפחות ניצולי שואה

לבקשת עמותות ניצולי שואה, עמותת מורשת הבריחה ועמותת דורות ההמשך העשרנו השנה את לימודי חקר ההיסטוריה המשפחתית של ניצולי שואה במדרשה, והוספנו מסלול מתמחים ייעודי במגמת חקר משפחות ניצולי שואה.

לקראת פתיחת הלימודים יזמנו כנס הכנה מיוחד שמכוון בעיקר למעוניינים בחקר משפחות ניצולי שואה, שמבקשים לדעת כיצד יוכלו להשתלב במסלול הלימודים המתאים להם. בכנס הוירטולי בזום ירצו פרופ' חנה יבלונקה על שארית הפליטה, מיתוס ומציאות, החוקר זאב שרון, יליד מחנה עקורים בעצמו, על נתיב הבריחה של הוריו ושלו כתינוק בזרועותיהם, והגנאלוג אביעד בן יצחק שיביא כמה סיפורי הצלחה בחקר משפחות ניצולי שואה אשר מחזקים את הדעה שאין כול סיבה להרים ידיים גם כאשר נדמה שאפסה כול תקווה, וכי ניתן, תוך שימוש בכלים ובשיטות גנאלוגיים, ובשימוש מושכל במאגרי מידע, להתיר חידות, לחשוף סודות ולמצוא קרובי משפחה גם היום, 75 שנים מאז תום מלחמת העולם השנייה. משה גולן, יו"ר עיל"ם יספר על המדרשה, על מסלולי הלמידה בה, ועל הדגש המיוחד שמושם הפעם על חקר משפחות ניצולי שואה ועל שרות יעץ פרטני שמוענק לתלמידי המדרשה.

מועד הכנס נקבע ליום ד', 02.11.2022 ח' חשון תשפ"ג, שעה 16:30. הכניסה לזום החל מן השעה 16:15. לנרשמים יישלח הקישור לזום במייל.

ההרשמה בעיצומה.

 

להרשמה לכנס הכנה לחקר משפחות ניצולי שואה

סניפי עיל"ם

סניף דן תל אביב

 המפגש מטעם סניף דן תל אביב יוקדש לארכיון באד ארולסן והחיפוש המושכל בו לחקר השואה. מרצה העיתונאי ויוצר הסרטים התיעודיים מיכאל חנן.

באד ארולסן או בשמו המלא היום, ארכיוני ארולסן – מרכז בין-לאומי אודות רדיפות הנאצים (Arolsen Archives – International Center on Nazi Persecution), או, בשמו הקודם: שירות האיתור הבין-לאומי (ITS), הוא ארכיון ומרכז מידע ותיעוד אודות פשעי הנאצים ואודות גורלם של הניצולים עם תום מלחמת העולם השנייה. למעלה מ-30 מיליון המסמכים השמורים בארכיון מספקים לנרדפים לשעבר ולקרוביהם, להיסטוריונים ולגנאלוגים מידע פרטני על השואה וגם על השנים הראשונות שלאחר הנצחון על גרמניה. הארכיון מהווה מוקד למחקר היסטורי, וכדי להתמודד עם משימותיו, הוא משתף פעולה עם יד ושם בישראל ועם מוסדות הנצחה ומחקר רבים אחרים ברחבי העולם.

 הארגון פועל בשותפות עם ארכיון המדינה הגרמני וממומן על ידי משרד התרבות והתקשורת הגרמני.

מנחה: משה גולן, יו"ר עיל"ם

המפגש הוירטואלי בזום יתקיים ביום ב', 24.10.2022, כט' תשרי תשפ"ג שעה 18:00 במסגרת המחזור השניים עשר של "סניפי עיל"ם – איתכם בבית"

הכניסה החל מן השעה 17:45. לנרשמים יישלח הקישור לזום במייל.

בבית אריאלה בימים כתיקונם
 

לחצו להרשמה לזום באד ארולסן

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. המתאמת המקצועית של שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה. מרכזת הפעילות של שרות היעץ היא מיכל אפטר.

שרות היעץ פתוח לכול וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור "לשרות היעץ באתר עיל"ם" ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא ללחוץ על הכפתור האמצעי "לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם", לכתוב פוסט ובו שאילתה בחקר שורשי משפחה, ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושש מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב. לפנייה לשירות המשותף לחצו על הכפתור התחתון "לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה"

 

 

לחצו כאן לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו כאן לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם

 

לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

ההתנדבות תורמת לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי עניין משותף. נכון לעכשיו תוכלו לבחור באחד מן התפקידים האלה:

גזבר עיל"ם

מתאם/ת פרויקטים של העמותה

חברי ועד לסניפי עיל"ם: חיפה והקריות ונגב (באר שבע)

צוות הקמה לסניף חדש בכרמיאל והצפון

מתנדבים לניהול קבוצות "דור לדור"

מתנדבים לאינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

מתנדבים להעלאת מאגרי מידע לאתר עיל"ם (בהנהלת דני גרשוני)

 

לחצו להתנדבות בעיל"ם

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם

הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. תיהנו מ"חוכמת ההמונים" של אנשים בעלי עניין משותף בחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל נדרשת הרשמה לקבוצה, למסור כמה פרטים אישיים ובכללם שמות המשפחה ומוצא המשפחה בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא. שם הקבוצה "עיל"ם IGS"
 

לחצו והצטרפו לקבוצת הפייסבוק של עיל"ם

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

 תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בתוך ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים חדשים לעיל"ם

ידיעות בקצרה…

  • מי שמעוניין לשמש בתפקיד גזבר עיל"ם מתבקש לפנות אישית ליו"ר העמותה.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

אני מבקש לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

18.10.2022, כג' תשרי תשפ"ג

 

נגישות