האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

דו"ח היו"ר ערב ראש השנה תש"ף

משולחן היו"ר - ערב ראש השנה תשף

שלום וברכה לחבריי, חברי העמותה, ולכול  העוסקים בחקר העבר המשפחתי, באשר הם שם.

הלוגו בראש המכתב שאני כותב אליכם ערב ראש השנה הוא הלוגו שהכנו במסגרת ההכנות לכנס הגנאלוגי השנתי ה-15 שיתקיים בתאריכים 31.5.2020-01.6.2020 במלון צובה בהרי ירושלים תחת הכותרת, "דע מאין באת". אמנם ההרשמה טרם החלה אבל כבר עכשיו אתם מוזמנים להציע עצמכם לתפקיד במסגרת ההיערכות לכנס.

שנת תש"ף הסתיימה באקורד כואב. הידיעה על דבר מותו של צבי שטראוכר ז"ל, יו"ר סניף חיפה והצפון,  הכתה אותנו בתחושה עמוקה של אובדן על לכתו של אחד  מעמודי התווך של עיל"ם. חברי עיל"ם וידידיה משתתפים באבלם הכבד של אביבה ושל משפחת שטראוכר על לכתו של יקירם. יהי זכרו ברוך.

מפגש הסניפים שלנו, שעמד בסימן "השלם עולה על סכום חלקיו", היה אירוע חשוב בעיני ואם לשפוט על פי התגובות שקבלתי, חשוב גם על דעת רוב הנוכחים בו. בתום המפגש הוחלט על קיום מפגש נוסף בינואר 2020 כשהמגמה היא להפוך את המפגשים הללו למוסד קבוע שבו נדון בשאלות מנהליות ומהותיות כאחד.

כמו בכול השנים האחרונות גם השנה גולת הכותרת של פעילות העמותה היתה הכנס הגנאלוגי השנתי ה-14, והפעם בצפת. הבחירה בצפת התבררה כבחירה מוצלחת במיוחד, קסמה של העיר השרה על הכנס אווירה מיוחדת שלא הכרנו בעבר. למשך 30 שעות היו אולם הכנסים והלובי הגדול שלצידו במלון כנען לאולם הרצאות מגוונות, במה לסדנאות בהנחיית סיני זילבר, מרכז הדרכה גנאלוגי ומרכז מידע על משפחת הגאון מווילנה ומשפחת ריבלין לדורותיה. בערב הוקרן סרטה האימפרסיוניסטי של נילי פורטוגלי על סימטאותיה של צפת הישנה. הכנס כלל הפעם גם מסלולי סיורים בעיר, בבית הקברות, בבית המאירי לתולדות צפת, במוזיאון יהדות הונגריה ובבית בוסל. לסיום הכנס התכנסו כולם באולם המכללה האקדמית של צפת, האזינו לצלילי הכליזמרים איטה זילברמן ובנה ולקחו חלק בשירה בציבור שנלוותה אליהם. 

חברת MyHeritage פרסה גם בשנת 2019 את חסותה על הכנס ותרמה להצלחתו, בתרומה כספית ובהצבת דוכן במסגרת מרכז ההדרכה בראשות דניאל הורוביץ. שותפים לה במרכז ההדרכה היו נציגי בית התפוצות, נציגי יד ושם ועירית שם טוב כנציגת עיל"ם. מרכז ההדרכה זכה להתעניינות רבה והמשתתפים צבאו עליו במהלך הכנס. צוות ההכנה לכנס שעליו נימנו אילנה גושן, ד"ר לאה גדליה הבר, ד"ר רבקה אמבין, רבקה יוגב, רותי יהב, היה שותף מלא בהצלחת הכנס

סדרת מפגשי העשרה לחקר שורשי משפחה פתחה את שנת הפעילות 2019. הסדרה התקיימה בחיפה והיא כללה 11 מפגשים שכללו שעורים ותרגילים בכיתת מחשבים וביקור בארכיונים של חיפה, מחנה המעפילים בעתלית ובארכיון לוחמי הגיטאות. את הסדרה ניהלו ד"ר מוטי פרידמן וגידי פורז והרצו בה מיטב המומחים במקצועות השונים.

הפיכתם של סניפי עיל"ם למרכזי הדרכה לציבור תושלם עם פתיחתה של תחנת ייעוץ בבית אריאלה בתל אביב. התחנה מוקמת תוך שיתוף פעולה בין בית אריאלה ועיל"ם ובכך תושלם התכנית לפרוס רשת של תחנות ייעוץ ברחבי הארץ. לקראת פתיחת תחנת היעוץ נקיים מפגש של יועצים ומדריכים פוטנציאליים במגמה להעמיד מספר גדול של יועצים במחזור תורנות ההדרכות וליצור דפוסי עבודה משותפים.

המהלך 2019 קיימנו שתי סדנאות למתנדבי הפקוא"ם, פרויקט הדיגיטציה של מכתבים מן המאה ה- 19 בין מרכז התרומות היהודי הגדול באמסטרדם לבין קהילות היהודים במזרח ובאירופה, שנטלנו על עצמנו לבצע בשיתוף יד יצחק בן צבי. האחת – ביד יצחק בן צבי והשניה בבית אריאלה.

ולבסוף, אני מבקש לאחל לכולנו שנה טובה ופוריה, שנה של ממצאים ותגליות בחקר העבר המשפחתי, שנה של העמקת שורשים והגשמת חלומות, שנה של פעילות מגוונת ומפגשים מענגים ומועילים בסניפי עיל"ם ומחוצה להם.

שלכם

משה גולן, יו"ר עיל"ם

ערה"ש תש"ף

Comments are closed.

נגישות