האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

מהו הדנ"א?

הדנ"א מושווה לעיתים תכופות לתוכנה, מרשם או קוד, מכיוון שהוא מכיל בתוכו את כל ההוראות הנחוצות לבניית רכיבי התא. אצל כל האורגניזמים, מחיידקים עד לבני אדם, מוצפן כל המידע התורשתי הדרוש לבניית החלבונים בתא בתוך מולקולות הנקראות דנ"א.

כל מולקולת דנ"א היא שרשרת ארוכה המורכבת מארבע אבני בניין שונות, החוזרות על עצמן לאורך השרשרת בצירופים ורצפים שונים. לכל ארבע אבני הבניין מבנה דומה שבמרכזו  בסיס חנקני הנותן להן את שמן: נוקליאוטידים. שמות ארבעת הנוקליאוטידים היוצרים את הקוד הגנטי במולקולת הדנ"א הם אדנין (A), גואנין (G), תימין (T) וציטוזין (C) .

מולקולת ה-דנ"א מאורגנת במבנה של שרשרת כפולה, בדומה לרוכסן, המסולסלת לצורת סליל. הנוקליאוטידים מסודרים לאורך הסליל הכפול בזוגות קבועים: מול אדנין בסליל אחד תמיד יופיע גואנין בסליל הנגדי  (ולהיפך) ומול תימין תמיד יופיע ציטוזין בסליל הנגדי (ולהיפך). הזוגות מחוברים בקשרים חזקים הנקראים קשרי מימן.

אלפים עד מיליארדים של זוגות בסיסים כאלה מרכיבים את ה-דנ"א ויוצרים את מבנה הסליל הכפול ברצף ייחודי לכל אורגניזם. ה-דנ"א נמצא בכל תא ותא של האורגניזם ורובו ממוקם באזור שנקרא גרעין התא .

רצף של נוקליאוטידים המקודד ליצירת חלבון אחד או תכונה אחת נקרא גן, וכל שרשרת דנ"א מכילה מספר רב של גנים. באורגניזמים רבים, ביניהם בני האדם, קיימים שני עותקים מכל גן – עותק אחד מתקבל מהאב ועותק אחד מקבל מהאם בתהליך הרבייה.

בזמן חלוקת התא, הסליל הכפול ארוז בצורה קומפקטית ודחוסה ביותר, במבנה של מארזים המכונים כרומוזומים. לכל בני האדם 23 זוגות כרומוזומים המכילים את כל המידע הגנטי הייחודי לאותו אדם..

* לקריאה נוספת ומעמיקה יותר https://he.wikipedia.org/wiki/DNA.

מה בין בדיקות דנ"א למחקר גנאלוגי?

בעשור האחרון הצטרף שחקן משמעותי לכלים העומדים לרשות הגנאלוג. אלה בדיקות הדנ"א, שהפכו מסחריות ונגישות מאוד. בדיקות הדנ"א מאפשרות חיבור לאנשים שאולי לא היינו מגיעים אליהם לעולם.

כלומר, כעת ניתן לחתור למציאת הנתיב משני כיוונים. הדנ"א, מציב עובדה של קשר בין שני אנשים אבל הגנאלוגיה היא זו שאחראית על מציאת הנתיב המחבר בין שני האנשים.

הקשר בין דנ"א לגנאלוגיה הוא מובנה. אין דנ"א ללא גנאלוגיה (אלא אם מדובר בקרבה ראשונה של הורה\ילד) והיום יש שטוענים שאין גנאלוגיה ללא דנ"א, למרות שלגישה זו לא כולם מסכימים.

עולם הדנ"א, מתפתח ומתקדם בקצב מסחרר. כל מספר חודשים נוצרים ונחשפים כלים חדשים, המאפשרים שימוש בתוצאות השונות. תוכנות המחברות את עצי המשפחה בהתאמות השונות וההתאמות הגנטיות בין כל ההתאמות האלה, יצירת מקבצים של אנשים בעלי מקטעי דנ"א שונים שיכולים להצביע על קשר גנטי מסוים בין קבוצה של אנשים ועוד כלים שנדמה שהשימוש בהם דומה למדע בדיוני ועדיין, עם הידע הנכון, יכולים להיעשות על ידינו בנוחות מול מסך המחשב שלנו.

אז איפה עושים היום בדיקת דנ"א?

יש היום עשרות חברות המציעות את שירותיהן אבל מתוכם רק 4 שחקנים מרכזיים יש בעולם הדנ"א.

ANCESTRY – https://www.ancestry.com/

23&me- https://www.23andme.com/

FTDNA- https://www.familytreedna.com/

MY HERITAGE- https://www.myheritage.com/

למשתמשים ישראלים, נכון לכתיבת שורות אלה, אין גישה לחלק הדנ"א של My Heritage.

ניווטים בדף הבית של 2 מהן מלווים בדברי הסבר של ז'אנה הלשטיין :

FTDNA

ANCESTRY

 

איך נעשית רכישת הערכה? ג'אנה הלשטיין מתארת

לכלים על עבודה עם דנ"א ומידע נוסף מוזמנים לעקוב אחרי הדף: דנ"א בגובה העיניים בפייסבוק

https://www.facebook.com/dnainhebrew/

 

 

נגישות