האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-3-1חזרה לדף כל הניוזלטר

משולחנו של יו"ר עיל"ם                                 

 

שנה טובה. בפרוס השנה האזרחית החדשה, שנת 2023 למניינם, אני מאחל לחברי עיל"ם, לקוראי הניוזלטר הזה, ולחברי קבוצת האינטרנט של עיל"ם, שנת בריאות טובה ועשייה פוריה, שנה של משמעות, של נתינה ושל רעות. שנה שבה נחקור ונעמיק שורשים, שנה של ממצאים מרתקים ושנה של קרבה והתחברות לקרובי משפחותינו וזה אל זה.

בפתיחתה של השנה החדשה אני מבקש לעדכן אתכם במצבה הארגוני של עיל"ם ולשתף אתכם במחשבות הנוגות שמלוות אותי לאחרונה. הפעילות הענפה והעשירה של העמותה שלנו, שאיפיינה את השנים האחרונות, התאפשרה בזכות הפעילים שבה, ובמיוחד בזכות רוח ההתנדבות שגילו חברי הוועד שלה וקומץ קטן של מתנדבים נוספים שאיישו את התפקידים המגוונים שהתחייבו מן הפעילות. עם הסתלקותה מאיתנו של הממונה על קשרי חברים בעיל"ם, רותי יהב ז"ל ועייפות החומר שנתגלתה בקרב מספר פעילים שעמדו במרכז העשייה שלנו עד כה, עתידו של המפעל היפה והחשוב שהקמנו בדי עמל לוטה בימים אלה בערפל. אני לא אגזים אם אומר כי אם לא יימצאו חברים חדשים שייצטרפו למעגל העשייה ייגזר דין העמותה להתכווצות ולחידלון. אני קורא לכול מי שעתיד עיל"ם יקר לו להתנדב לפעילות ובראש וראשונה לפעילות במסגרת ועד עיל"ם וסניפיה. אני ממתין לשמוע מכם טלפונית, ישירות אלי, או באמצעות כפתור ההתנדבות לעיל"ם אשר בתחתית הדברים.

כמובן, שבהעדר מתנדבים למילוי התפקידים השונים ספק אם תכנית העבודה, שהכנו בראשית השנה העברית, הכוללת את הכנס השנתי, את לימודי המדרשה, את מפגשי הסניפים בזום ופנים אל פנים, וגם את שרות היעץ שלנו, תוכל לצאת אל הפועל .

לקראת השנה החדשה אני מבקש להזמין את אלפי קוראי הניוזלטר שלנו ואת חברי קבוצת הפייסבוק הפעילה שלנו לבוא ולהצטרף כחברים בעיל"ם – העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה. ובהזדמנות זאת גם להזכיר לחברי עיל"ם לחדש את חברותם בעמותה ולקוות שהם יעשו כן עם קבלת ההודעות לחידוש החברות הנשלחות אליהם מן האתר, ואף יפעלו לגייס קרובים וידידים להצטרף אלינו.

ולבסוף, אני מתנצל שמזה שישה שבועות הניוזלטר לא יצא לאור. מצב בריאותי לא איפשר לי לקיים את השגרה שאיפיינה את הוצאתו לאור של הידיעון.

 בשורות טובה,

משה גולן

 

לחצו להתנדבות בעיל"ם

הכנס השנתי

מאז שנת 2014 ועד לשנת 2019 הקפדנו לקיים מסורת רצופה של כנסים שנתיים שבהם היינו נפגשים בבית מלון למשך יומיים ומקיימים סמינר, סדנאות, אירועים חברתיים ודוכני ייעוץ למשתתפי הכנס שהוקמו על ידי נציגי הארכיונים והמוזיאונים המובילים בישראל. התפרצות מגפת הקורונה קטעה את ההכנות שלנו לכנס 2020 ומאז איננו מקיימים את הכנס השנתי עוד. חידוש הכנס השנתי מותנה ברצונם של חברי עיל"ם ואוהבי חקר שורשי משפחה בישראל אחרים להשתתף בכנס ולהתנדב למלא משימות הכרוכות בארגון הכנס.

כדי לעמוד על רחשי הלב של הקהילה הגנאלוגית ועל רצון החברים והמתעניינים לקחת בו חלק פעיל, אני מבקש את שיתוף הפעולה של קוראי הניולטר בדרך של מילוי טופס הודעת כוונות להשתתף בכנס ולציין ב'הערות' אם יש ברצונכם להתנדב ולסייע בארגון הכנס השנתי. למילוי הטופס לחץ:

 

טופס הודעת כוונות להשתתפות בכנס

ספר חדש: גנאלוגיה ספרדית 

"שמונה מאות שנות משפחה ספרדית: משפחת מלכה 1282-2022" הוא שמו של ספר חדש פרי עטו של ד"ר ג'פרי ס. מלכה. את הספר ניתן לרכוש באמזון והוא עשוי לעניין את כול מי שחוקר את שורשי משפחתו ואת כול מי שמבקש ללימוד על האפשרויות שהמחקר הגנאלוגי הספרדי מציע. מסע נדודים משפחתי שמתחיל בארגון, קטלוניה ונבארה אשר בספרד ונמשך משם למרוקו, סודן, שוויצריה וארה"ב.

 מי שמבקש לקבל יותר פרטים על הספר, יוכל ללחוץ בקישור תוכן העניינים

ד"ר ג'פרי. ס. מלכה הוא מחברו הנודע של הספר "גנאלוגיה ספרדית: גלה את אבותיך הספרדים ואת עולמם" 'Sephardic Genealogy: Discovering your Sephardic Ancestors ו- their World',. מצורף קישור לפרטים נוספים על הספר החשוב הזה: https://www.SephardicGen.com

הספר יצא בהוצאת 'אבותינו' בשפה האנגלית (הוא טרם תורגם לעברית) והמהדורה הראשונה שלו זכתה בפרס ספר השנה לשנת 2002 שהוענק לו על ידי ארגון הספריות היהודיות בארה"ב. זהו ספר יסוד בגנאלוגיה ספרדית.

ד"ר מלכה מרבה להרצות בנושא הגנאלוגיה הספרדית ברחבי תבל ובכלל זה הרצה בספריית הקונגרס האמריקני, בכנסים של ארגון האגודות לגנאלוגיה יהודית וכן בעמותות לחקר שורשי משפחה בישראל, קנדה, טורקיה וספרד.

עד יציאתו לגמלאות בשנת 2000, ד"ר מלכה שימש פרופסור חבר לכירורגיה אורתופדית באוניברסיטת ג'ורג'טאון ויושב ראש המחלקה לכירורגיה בבית החולים אינובה פיירפקס בארה"ב.

סניפי עיל"ם

סניף השרון

מפגש הוירטואל בזום הקרוב מטעם הסניף תתקיים ב- 02 בינואר 2023 . הזום ייפתח למשתתפים שירשמו מראש החל מן השעה 17:45

 ההרצאה "שיטות מחקר ואנקדוטות במחקר הגנאלוגי שלי". מרצה: סמי יקותיאלי. מנחה: עירית שם טוב

לפרטים והרשמה מראש

 

סניף ראשון לציון ומושבות יהודה

מפגש פנים אל פנים יתקיים בבית ראשונים במוזיאון נס ציונה בתאריך 30 בינואר 2023 . יש להירשם מראש.

במפגש יספר רון שני, יליד נס – ציונה, בן למשפחות טפר שינדרוביץ את סיפורה של המושבה במלאת 140 שנים להיווסדה, תחת השם "שאו ציונה נס ודגל/ דגל מחנה יהודה". רון שני משמש כמ"מ יו"ר בית ראשונים בנס ציונה, מדריך ומרצה על תולדות המושבה ועל מוזיאון הפרדסנות על שם מינקוב ברחובות. מנחה: ישראלה בן אשר

ההרשמה תיפתח בקרוב.

חצר מוזיאון ראשון לציון
שרות היעץ של עיל"ם                          

במסגרת שרות היעץ של עיל"ם אנחנו פותחים מגמת שורשים רב דורית מיוחדת לתלמידי בתי הספר, במטרה לעודד אותם לחקור את ההיסטוריה המשפחתית שלהם ולסייע לתלמידי כיתות ז' בפרויקט שורשים של משרד החינוך. בשלב זה תיפעל המגמה באיזור המרכז בלבד כאשר השאיפה היא לקיים מפגשים וירטואליים ומפגשי פנים אל פנים רב דוריים משותפים לתלמידים, להורים, לסבים ולסבתות.

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. המתאמת המקצועית של שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה.

שרות היעץ פתוח לציבור הרחב וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור "לשרות היעץ באתר עיל"ם" ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא ללחוץ על הכפתור האמצעי "לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם", לכתוב פוסט ובו שאילתה בחקר שורשי משפחה, ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושבע מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב. לפנייה לשירות המשותף לחצו על הכפתור התחתון "לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

 

לחצו לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו לכתיבת פוסט בפייסבוק בבקשת יעוץ

 

לחצו למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

לאחרונה התארכה רשימת בעלי התפקידים בעמותה שלנו אותה אנחנו מבקשים לאייש, והצטרפותם של מתנדבים נוספים הוא תנאי לשמירה על היקף הפעילות של עיל"ם למען חברי העמותנ ולען הקהילה הגנאלוגית בישראל.

ההתנדבות תורמת לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי עניין משותף. נכון לעכשיו תוכלו לבחור במועמדות לאחד מן התפקידים האלה:

גזבר עיל"ם

חבר ועד עיל"ם

מתאם מקצועי לשרות היעץ

מתאם/ת ארגוני לשרות היעץ של עיל"ם

מתאם/ת פרויקטים של העמותה

חברי ועד לסניפי עיל"ם: סניף חיפה והקריות, סניף ירושלים וסניף נגב (באר שבע)

צוות הקמה לסניף חדש בכרמיאל והצפון

מתנדבים לניהול קבוצות "דור לדור"

מתנדבים לאינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

מתנדבים להעלאת מאגרי מידע מזדמנים לאתר (בהנהלת דני גרשוני)

 

מתעניין באחד מן התפקידים? התקשר אל יו"ר עיל"ם ישירות בטלפון 052-3423222 או היכנס לשורת המתנדבים באתר האינטרנט של עיל"ם בלחיצה על כפתור הקישור:

לחצו להתנדבות בעיל"ם

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם

הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות וחמישים החברים בקבוצה. תיהנו מ"חוכמת ההמונים" של אנשים בעלי עניין משותף שיכולים לסייע לכם בחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים, ומן המידע על הנעשה בקהילה הגנאלוגית ועל הפעילות המגוונת בעיל"ם. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל כדי שתוכלו לכתוב פוסטים נדרשת הרשמה מוקדמת לקבוצה, שבמהלכה יש למסור כמה פרטים אישיים, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא. שם הקבוצה הפייסבוק הוא "עיל"ם IGS"

מנהלי קבוצת הפייסבוק: משה גולן, רונית ניקולסקי

 

לחצו והצטרפו לקבוצת הפייסבוק של עיל"ם

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית. 

למחדשים

תזכורת אישית נשלחת אליכם בסמוך למועד חידוש החברות השנתית. הקפידו לחדש בתוך 30 יום מקבלת התזכורת.

לחידוש החברות

למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים חדשים לעיל"ם
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

אני מבקש לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

31.12.2022, ז' טבת תשפ"ג

 

נגישות