האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-2-1 חזרה לדף כל הניוזלטר
 
 
 

משולחנו של יו"ר עיל"ם

 שלום mg

ימים אלה עומדים בסימן ההרשמה וההתארגנות לקראת פתיחת הלימודים בשתי המגמות של מסלול המתמחים במדרשה. שתי ההרצאות, האחת בסניף בסניף דן תל אביב והשניה בסניף ראשון לציון עוסקות בהן; ד"ר ויקטור חיון בהרצאה על משפחת קארילה – מסע שורשים סובב אגן הים התיכון', מציע טעימה ממחקר על משפחות גולי ספרד ויהודי המזרח וצביקה אורן בהרצאה על 'איך צומח עץ משפחתי – מסע מחקר אישי', ישתף אותנו במחקר על משפחתו במרכז אירופה.

כזכור, אנחנו שואפים להפוך את הניוזלטר הזה לכלי תקשורת דו כיווני שבו אנחנו מדווחים לכם על הנעשה בקהילה הגנאלוגית בישראל ועל שפע הפעילויות והאירועים, ובה בעת נותנים ביטוי לתחומי ההתעניינות המגוונים שלכם. נשמח שתנחו אותנו בבחירת הנושאים, תשתפו אותנו במחקרים שלכם אודות ההיסטוריה המשפחתית ובתגליות שגיליתם, תאתגרו אותנו במחקרים שלא מגיעים לשום מקום וזקוקים לעזרת מומחים כדי לחפש מידע ודרך פעולה (כתבו לי או היכנסו לשרות היעץ של עיל"ם בהמשך). הניוזלטר הוא גם המקום להעלות על נס את פועלם של יחידים מבינינו במחקר, בהתנדבות ובתרומה לקהילה, ומכאן נוכל אף להיפרד מיקירינו שהלכו מאיתנו ולא ישובו עוד.

להשתמע

משה גולן

כתבו לי

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים הפועלים במסגרת עיל"ם ומסייעים לחוקרים חובבים של ההיסטוריה המשפחתית לחשוף את מקורות המידע הרלבנטיים למחקר ומציעים להם דרך פעולה. חשוב לזכור שהם מייעצים לפונים כיצד לחקור ואינם עושים את עבודת המחקר במקומם.

שרות היעץ ניתן לכול וללא תשלום. כול מה שעליך לעשות הוא לפנות לאתר עיל"ם ולמלא טופס מתאים. תושבי תל אביב והמרכז יכולים לבקש פגישה פנים אל פנים בבית אריאלה – תחנת יעוץ משותפת לעיל"ם ולבית אריאלה.

 

לחצו כאן לשרות היעץ

מדרשת עיל"ם – מסלול המתמחים

הרשמו בלחיצה כאן

סניפי עיל"ם

     ראשון לציון בימיה הראשונים
   בבית אריאלה בימים כתיקונם
על ארבעה ראשי העיר חיפה
סניף ראשון לציון

במוזיאון ראשון לציון

מפגש זום מטעם סניף ראשון לציון במסגרת המחזור העשירי של 'סניפי עיל"ם – איתכם בבית', עם צביקה אורן בהרצאה על 'איך צומח עץ משפחתי – מסע מחקר אישי'.

יום שני, 07.02.2022 שעה 17:45

 

הרשמה להרצאת צביקה אורן

סניף דן תל אביב

בבית אריאלה

במפגש זום מטעם סניף דן תל אביב בשיתוף בית אריאלה במסגרת המחזור העשירי של 'סניפי עיל"ם – איתכם בבית' יספר החוקר ד"ר ויקטור חיון על 'משפחת קארילה – מסע שורשים סובב אגן הים התיכון'.

יום שני, 21.02.2022 שעה 17:45

 

הרשמה להרצאת ד"ר ויקטור חיון

סניף חיפה והקריות

ביד לבנים אחוזה

את מפגש הפתיחה בסדרה 'שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה' תיפתח הרצאתו של ד"ר שי חורב על פי ספרו 'כבוד ראש העיר' על מוסטפא פאשא אל ח'ליל, איברהים ביי אל-ח'ליל, חסן ביי שוקרי ושבתאי לוי, ראשי העיר חיפה, במחצית הראשונה של המאה העשרים ועד לשנותיה הראשונות של מדינת ישראל.

מפגש הפתיחה יתקיים בבית העמותה לתולדות חיפה, רחוב אלנבי 60, ביום רביעי 23.2.2022 שעה 10:00.

ההרשמה לסדרה תיפתח בקרוב.

שורת המתנדבים

פרויקט העלאת מאגרי מידע לאתר האינטרנט של עיל"ם בהנהלתו ובהדרכתו של מנהל האתר, דני גרשוני, יצא לדרך. המבצע מתנהל במקביל לפרויקט הפקוא"ם שלקחנו על עצמנו לבצע בשיתוף יד יצחק בן צבי. המעוניינים להתנדב ולהצטרף למבצע:

ירשמו למדור התנדבות באתר עיל"ם

או יכתבו ישירות לדני גרשוני   dannyge777@gmail.com

פינת החברים

אחרי מות קדושים אמור

אני נדרש להיפרד מד"ר חנן רפפורט ז"ל, איש אשכולות, חוקר מעמיק, מורה ומדריך, מתנדב מסור וחבר נאמן של עיל"ם – העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה, שהלך לעולמו ולספר לקוראי הניוזלטר במלים קצרות אודות איש מיוחד, רב פעלים, אשר תרם תרומה משמעותית לגנאלוגיה בישראל.

חנן רפפורט נולד בשנת 1928 באיוונו פרנקובסק אשר באוקראינה לאביו יהושע רפפורט מצאצאי הרב שי"ר ולאמו ברינה בת חנן היבשמן. חנן עלה לארץ ישראל בשנת 1935 והשתקע עם משפחתו בנשר.

עם סיום לימודי התיכון בבית ספר הריאלי בחיפה הצטרף לארגון "ההגנה" וכינויו המחתרתי היה "צבי נחמני". במלחמת העצמאות שימש כלוחם ומפקד בשיירת הדמים ליחיעם ובמבצעי צה"ל בצפון הארץ.

לאחר שהשתחרר עבר חנן לירושלים והחל בלימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. כסטודנט, הקים יחד עם אליקים העצני את "שורת המתנדבים" לעזרת העולים החדשים שהגיעו בהמוניהם בשנותיה הראשונות של המדינה הצעירה.

עם תום לימודיו בארה"ב לתואר שלישי בפסיכולוגיה קלינית ולפוסט דוקטורט בפסיכו- אנליזה, חזר חנן בשנת 1965 לישראל והתמנה כמנהל כללי ומדעי של "מכון סאלד – המכון הארצי למחקר במדעי ההתנהגות". במקביל היה יועץ לבעיות חברה של שני ראשי ממשלה, גולדה מאיר ויצחק רבין ויועץ לענייני פסיכולוגיה לשר החינוך זלמן ארן.

חנן התגלה עד מהרה כחוקר יסודי ומעמיק של שורשי המשפחה היהודית. עם יציאתו לגמלאות הצטרף לחבורת המייסדים של האגודה הגנאלוגית, שהוקמה בירושלים כמה שנים קודם לכן, והיה עד יום מותו מעמודי התווך שלה.

בשנת 1990 חנן הקים את "המרכז העולמי לחקר משפחת רפפורט", ושימש כמנהלו הכללי. עם מותו של פאול יעקובי, שנחשב כאחד מאבות המחקר של גנאלוגיה יהודית בישראל, התמנה חנן כנאמן עזבונו המדעי. כך יזם את הקמתו של "המכון הבינלאומי לגנאלוגיה יהודית ומרכז פאול יעקובי" בספריה הלאומית, ושימש יושב ראש הוועד המנהל שלו. חנן הירבה להרצות בסניפי עיל"ם וכתב מאמרים חשובים ב"שרשרת הדורות", כתב העת של העמותה. מאמריו על "סולם הדורות המוחלטים של פאול יעקובי", על "קיצורי לשון וכתב, ראשי תיבות ונוטריקונים שהפכו לשמות משפחה" ועל "דבר מצחיק קרה לי בפורום", במקביל לעריכת המדור "על שמות משפחה יהודיים – טוב שם טוב" ב"עת-מול", שבהוצאת יד יצחק בן צבי, הם המפורסמים שבהם.

חנן הניח אחריו את אשתו, ד"ר יהודית גרינוולד רפפורט ואת שתי בנותיו, ד"ר מיכל רפפורט ושירלי רפפורט קמארה.

חנן, אנו שנותרים אחריך ננסה להתנחם במילות השיר "תפילה" מתוך "שירי סוף הדרך" של המשוררת לאה גולדברג, שהיו כה חביבים עליך:

לַמְּדֵנִי, אֱלֹהַי, בָּרֵך וְהִתְפַּלֵּל
עַל סוֹד עָלֶה קָמֵל, עַל נֹגַהּ פְּרִי בָּשֵׁל,
עַל הַחֵרוּת הַזֹּאת: לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם,
לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל.

לַמֵּד אֶת שִׂפְתוֹתַי בְּרָכָה וְשִׁיר הַלֵּל
בְּהִתְחַדֵּשׁ זְמַנְּךָ עִם בֹּקֶר וְעִם לֵיל,
לְבַל יִהְיֶה יוֹמִי הַיּוֹם כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם.
לְבַל יִהְיֶה עָלַי יוֹמִי הֶרְגֵּל.

משה גולן, יו"ר עיל"ם, ביום השלושים למותו של חנן רפפורט ז"ל

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בעת לחזק את הארגון המייצג של חוקרי העבר המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את דמי החבר בצורה מקוונת עדיף באמצעות כרטיס אשראי או Bit ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

כמדי שנה אנחנו מזמינים את אלה מכם שתוקף חברותם פג לחדש את החברות בעיל"ם. תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

 

לחצו כאן לחידוש החברות

למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

היה לי חבר

ידיעות בקצרה…

 • ההרשמה למסלול מתמחים במדרשת עיל"ם על שתי מגמותיו, "גולי ספרד ויהודי המזרח" ומזרח ומרכז אירופה" נמשכת. עדיין יש מקומות פנויים. לפרטים ולהרשמה ראה למעלה.
 • מבצע בניית מאגרי מידע באתר האינטרנט של עיל"ם בניהולו של דני גרשוני זקוק למתנדבים. פרטים נוספים בפרק "שורת המתנדבים".
 • מדריך חדש מאיר עיניים לחיפוש מושכל במאגרי מידע נכתב ע"י חבר עיל"ם, המידען דן נועם ומתפרסם בפרק "צעדים ראשונים" באתר האינטרנט של העמותה. לחץ ושוטט באתר עיל"ם
 • במפגש האחרון במסלול המתקדמים במדרשת עיל"ם הרצה סיני זילבר על "אוצר הקבורה" – בתי קברות ומצבות כמקור מידע גנאלוגי.
 • המפגש הקרוב במסלול המתקדמים במדרשת עיל"ם מוקדש לעיתונות כמקור מידע גנאלוגי. המרצה אייל מילר מנהל פרויקט עיתונות יהודית היסטורית בספריה הלאומית.
 • ביום שני, 31.01.2022 ירצה הגנאלוג אביעד בן יצחק באתר מוטקה במפגש זום להנחלת חקר שורשי משפחה לציבור המשותף לעמותת עיל"ם, בית אריאלה ואתר מוטק'ה
 • ישיבת ועד עיל"ם נקבעה ליום שלישי 08.02.2022 שעה 11:00.
 • התחקיר לקראת פרסום הסדרה "שורשים חיפאיים נמשך. דני שחל מעיל"ם ויגאל גרייבר מהעמותה לתולדות חיפה חילקו ביניהם את עבודת התחקיר והיא עתידה להסתיים בימים הקרובים. לפרטים נוספים ראו למעלה בפעילות בסניף חיפה והקריות .
 • עדה הוידה, יו"ר סניף חדרה וצפון השרון מודיעה כי המפגש הבא של הסניף יתקיים ביום שני 04.04.2022 ויוקדש לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. מרצה: הדסה אסולין.
 • ארכיון גיליונות הניוזלטר של עיל"ם נפתח באתר עיל"ם והוא עומד לעיונם החופשי של הגולשים באתר.
 • ועד עיל"ם משתתף בצער חברנו היקר יעקב אלעד על מות בנו בכורו איתי ז"ל בטרם עת. תהי נשמתו צרורה בצרור החיים.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
4.02.2022
נגישות