האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-2-3 חזרה לדף כל הניוזלטר

משולחנו של יו"ר עיל"ם

 שלום

אני מבקש לפתוח בהודעה על סדרת מפגשים הקרובה מאוד לליבי. הסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה" מארחת חמישה צאצאים של אישים בולטים בתולדות חיפה המספרים על פועלם ועל תרומתם הייחודית לבניינה והתפתחותה של עיר הכרמל.

 האישים על פי סדר המפגשים הם אבא חושי, ראש העיר המיתולוגי של חיפה, יוחנן רטנר, ראש המפקדה הארצית הראשון של ההגנה והפלמ"ח, אדריכל ופרופסור בטכניון, תאופיק טובי, יליד חיפה, קומוניסט ערבי שהגדיר עצמו כפטריוט ישראלי, רב אלוף יעקב דורי, הרמטכ"ל הראשון של צבא ההגנה לישראל ודוד הכהן, יו"ר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת בשנותיה הראשונות, חבר מועצת העיר חיפה, חבר הנהלת סולל בונה, מדינאי ודיפלומט.

 הסדרה מוצעת לציבור הרחב על ידי עיל"ם בשיתוף העמותה לתולדות חיפה והמחלקה לספריות בעיריית חיפה.

 למפגש הזום, 'משפחת קארילה – מסע שורשים סובב אגן הים התיכון', עם החוקר גנאלוג, ד"ר ויקטור חיון, שהתקיים השבוע התכנסו ונוכחו עשרות בני משפחת קארילה מרחבי תבל, מצרפת, ארה"ב וישראל, חברי עיל"ם רבים ואורחים שהנושא והמרצה סיקרנו אותם.

אם גם מקור המשפחה שלכם בצפון אפריקה, בטורקיה ובבלקן, בארצות ערב, ובחצי האי האיברי, ואתם חוקרים את ההיסטוריה המשפחתית שלכם הינכם מוזמנים להצטרף אלינו ללימודים במגמת המתמחים במדרשת עיל"ם בלחיצת כפתור. אנחנו נוסיף לכם מידע וכלי מחקר להעמקת העץ המשפחתי.

 כזכור, אני מבקש מכול אחד מקוראי לכתוב לי על נושאים שמעניינים ומעסיקים אתכם, תשתפו אותי במחקרים שלכם אודות ההיסטוריה המשפחתית ובתגליות חדשות שהצלחתם לחשוף, תאתגרו אותנו במחקרים שלא מגיעים לשום מקום וזקוקים לעזרת מומחים שיכוונו אתכם בחיפוש מידע ויציעו דרך פעולה (לצורך זה תוכלו תמיד לכתוב לי או להיכנס לשרות היעץ של עיל"ם. פרטים בהמשך). הניוזלטר הוא גם המקום להעלות על נס את פועלם של יחידים מבינינו במחקר, בהתנדבות ובתרומה לקהילה, ומכאן נוכל אף להיפרד מיקירינו שהלכו מאיתנו ולא ישובו עוד ורק זיכרם נותר איתנו.

להשתמע

משה גולן

כתבו לי

מדרשת עיל"ם – מסלול המתמחים

הרשמו בלחיצה כאן

סניפי עיל"ם

אבא חושי
סניף חיפה והקריות

בית יד לבנים – אחוזה

את הסדרה 'שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה' תיפתח הרצאתו הווירטואלית בזום של ד"ר רן לין אשר יספר על סבו, אבא חושי, ראש העיר המיתולוגי של חיפה בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת שהטביע את חותמו באופן בולט על העיר, אופייה והתפתחותה .

מפגש הזום יתקיים ביום רביעי 16.03.2022 בשעה 18:00.

 

 

לחצו והירשמו

כנסים, ימי עיון, סדרות,,,

 

סדרה: שורשים חיפאיים

ההרשמה לסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה" פתוחה עכשיו לחברי עיל"ם, לחברי העמותה לתולדות חיפה ולציבור הרחב.
סדרה בת חמישה מפגשים שבהם מספרים צאצאיהם של אישים על אבותיהם שתרמו לאופייה והתפתחותה של העיר ועל משפחותיהם. שיתוף פעולה בין עיל"ם – העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה, סניף חיפה והקריות, העמותה לתולדות חיפה והמחלקה לספריות בעיריית חיפה הולידה את הסדרה המחזיקה חמישה מפגשים שבועיים רצופים בימי רביעי מאמצע חודש מרס עד אמצע חודש אפריל.

ואלה מפגשי הסדרה:

16.3.22 ¦ 18:15 ¦ ד"ר רן לין           ¦ נכד  ¦ אבא חושי – אבי חיפה המודרנית

23.3.22 ¦ 17:45 ¦ מיכה רטנר         ¦ בן    ¦ יוחנן רטנר – איש צנוע ששבר שיאים

30.3.22 ¦ 17:45 ¦ אליאס טובי        ¦ בן    ¦ תאופיק טובי – דרכו

06.4.22 ¦ 17:45 ¦ פרופ' איתנה פדן ¦ בת   ¦ רב אלוף יעקב דורי וחיפה

13.4.22 ¦ 17:45 ¦ ד"ר שירלי הר צבי¦ נכדה ¦ עת לספר – דוד הכהן פועלו ומשפחתו

 

להרשמה

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם שמכוונים חוקרים חובבים של ההיסטוריה המשפחתית אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר ומציעים להם דרך פעולה. חשוב לזכור שהם מייעצים לפונים כיצד לחקור ואינם עושים את עבודת המחקר במקומם.

שרות היעץ ניתן לכול וללא תשלום. כול מה שעליך לעשות הוא לפנות לאתר עיל"ם ולמלא טופס מתאים. תושבי תל אביב והמרכז יכולים לבקש פגישה פנים אל פנים בבית אריאלה – תחנת יעוץ משותפת לעיל"ם ולבית אריאלה.

 

לחצו כאן לשרות היעץ

שורת המתנדבים

פרויקט העלאת מאגרי מידע לאתר האינטרנט של עיל"ם בהנהלתו ובהדרכתו של מנהל האתר, דני גרשוני, יצא לדרך. המבצע מתנהל במקביל לפרויקט הפקוא"ם שלקחנו על עצמנו לבצע בשיתוף יד יצחק בן צבי. המעוניינים להתנדב ולהצטרף למבצע לבחור בין שתי אפשרויות:

להירשם למדור התנדבות באתר עיל"ם

או לכתוב ישירות לדני גרשוני dannyge777@gmail.com

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את דמי החבר בצורה מקוונת עדיף באמצעות כרטיס אשראי או Bit ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

כמדי שנה אנחנו מזמינים את אלה מכם שתוקף חברותם פג לחדש את החברות בעיל"ם. תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

היה לי חבר

ידיעות בקצרה…

 • ההרשמה למסלול מתמחים במדרשת עיל"ם על שתי מגמותיו, "גולי ספרד ויהודי המזרח" ו"מזרח ומרכז אירופה" נמשכת. המפגש הראשון ב- 13.03.2022 משותף לשתי המגמות. עדיין יש מקומות פנויים. לפרטים ולהרשמה ראו למעלה בניוזלטר.
 • ההרשמה לסדרת המפגשים הווירטואליים בזום, 'שורשים חיפאים – אישים ומעשים בתולדות חיפה' יצאה לדרך.
 • מבצע בניית מאגרי מידע נוספים באתר האינטרנט של עיל"ם בניהולו של דני גרשוני זקוק למתנדבים. פרטים נוספים בפרק "שורת המתנדבים".
 • רונית ניקולסקי התמנתה למנהלת שותפה למשה גולן בניהול קבוצת הפייסבוק של עיל"ם.
 • פגישת זום של ועד עיל"ם הקרובה נקבעה ליום ג' 22.03.2022 שעה 11:00. לפגישה מוזמנים בעלי התפקידים בעיל"ם לדיון על הדרכים לפתח ולהרחיב את פעילות קבוצת הפייסבוק. כול חבר עיל"ם שיש לו מה לתרום בנושא יתקשר למזכירת עיל"ם רבקה יוגב ויבקש להשתתף.
 • מתוכנן יום עיון של עיל"ם תחת השם "בין המיצרים – חיילים יהודים בצבאות העולם". נשמח לקבל הצעות לנושאים ולמרצים. להצעות כתבו ל- info@isragen.org.il
 • ממוריז+ היא פלטפורמה דיגיטלית להקמה מהירה של אתר זיכרון לאדם שהלך לעולמו או תעוד סיפור חיים. האתר יכול להכיל טקסט, תמונות, סרטונים, אודיו וכול סוג של תוכן דיגיטלי. הפלטפורמה פותחה על ידי הגנאלוג הוותיק סיני זילבר. מומלץ.
 • מדריך חדש מאיר עיניים לחיפוש מושכל במאגרי מידע נכתב ע"י חבר עיל"ם, המידען דן נועם ומתפרסם בפרק "צעדים ראשונים" באתר האינטרנט של העמותה. לחץ ושוטט באתר עיל"ם
 • למונחי יסוד באתר יתווסף בקרוב מילון מונחים לקרבת משפחה בעריכת ד"ר דן אלדר.
 •  המפגש הקרוב של מסלול מתקדמים במדרשת עיל"ם מוקדש לחקר משפחות בישוב הישן. מרצים ד"ר אריה מורגנשטרן על ירושלים וד"ר רבקה אמבון על הישוב הישן בצפת.
 • המפגש האחרון של מסלול המתקדמים במדרשת עיל"ם הוקדש לגנאלוגיה רבנית. ד"ר מנחם קרן קרץ הרצה על מקורות לחקר שושלות רבנים ובנימין פנטליאט חד חידה גנאלוגית בעקבות רבי אליעזר הלוי מקרלין והציע פתרון.
 • עדה הוידה, יו"ר סניף חדרה וצפון השרון מודיעה כי המפגש הבא של הסניף יתקיים ביום שני 04.04.2022 ויוקדש לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. מרצה: הדסה אסולין.
 • ארכיון גיליונות הניוזלטר של עיל"ם נפתח באתר עיל"ם והוא עומד לעיונם החופשי של הגולשים באתר.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
24.02.2022 , כ"ג אדר א' תשפ"ב
נגישות