בזום חמישה צאצאים של אישים בולטים בתולדות חיפה. בנים ונכדים של טובי בניה של חיפה מספרים על פועלם ועל תרומתם הייחודית של אבותיהם ואבות אבותיהם לבניינה […]" />

האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-3-1 חזרה לדף כל הניוזלטר

משולחנו של יו"ר עיל"ם

 שלום

אני שמח לגלות התעניינות רבה בסדרה הווירטואלית החדשה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה", אשר מארחת בזום חמישה צאצאים של אישים בולטים בתולדות חיפה. בנים ונכדים של טובי בניה של חיפה מספרים על פועלם ועל תרומתם הייחודית של אבותיהם ואבות אבותיהם לבניינה והתפתחותה של עיר הכרמל. עד כה נרשמו רבים מחברי עיל"ם ומחברי העמותה לתולדות חיפה אבל גם אורחים שהנושא מעורר אצלם רצון לצלול אל עברה של העיר באמצעות סיפורם הייחודי של האישים שהטביעו את חותמם עליה. המפגש הראשון בסדרה מתקיים ביום רביעי 16.03.2022 בשעה 18:00.

אנחנו מכינים עכשיו יום עיון חדש בשם חיילים יהודים בצבאות העולם. שתאריך היעד שלו הוא יום שני 13.06.2022, י"ד סיון תשפ"ב. לפרטים נוספים עיינו בהמשך, במדור כנסים, ימי עיון, סדרות…

רשימת המשתתפים במגמות המתמחים במדרשת עיל"ם לחקר שורשי משפחה וחיפוש קרובים הולכת ומתרחבת. נותרו רק עוד שבועיים לפתיחת מחזור הלימודים. אם מקור המשפחה אותה אתם חוקרים בצפון אפריקה, בטורקיה ובבלקן, בארצות ערב, ובחצי האי האיברי, ואם מקור המשפחה אותה אתם חוקרים הוא במזרח אירופה או במרכזה (אפשר גם וגם) הינכם מוזמנים להצטרף אלינו ללימודים במגמת המתמחים במדרשת עיל"ם בלחיצת כפתור. אנחנו נוסיף לכם מידע וכלי מחקר להעמקת העץ המשפחתי ודרכים לליקוט אבני הבנין לסיפור המשפחתי.

 כזכור, אני מבקש מכול אחד מקוראיי לכתוב לי על נושאים שמעניינים ומעסיקים אותם. אשמח אם תשתפו אותי במחקרים שלכם אודות ההיסטוריה המשפחתית ובתגליות חדשות שהצלחתם לחשוף, תאתגרו אותנו במחקרים שלא מגיעים לשום מקום וזקוקים לעזרת מומחים שיכוונו אתכם בחיפוש מידע ויציעו דרך פעולה (פרטים על שרות היעץ בהמשך הניוזלטר). הניוזלטר הוא גם המקום להעלות על נס את פועלם של יחידים מבינינו במחקר, בהתנדבות ובתרומה לקהילה, ומכאן נוכל אף להיפרד מיקירינו שהלכו מאיתנו ולא ישובו עוד ורק זיכרם נותר איתנו.

להשתמע

משה גולן

כתבו לי

מדרשת עיל"ם – מסלול המתמחים

הרשמו בלחיצה כאן

סניפי עיל"ם

אבא חושי

סניף חיפה והקריות

בית יד לבנים – אחוזה

את הסדרה 'שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה' תיפתח הרצאתו הווירטואלית בזום של פרופ' רן לין אשר יספר על סבו, אבא חושי, ראש העיר המיתולוגי של חיפה בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת, שהטביע חותם אישי בולט על העיר, אופייה והתפתחותה .

מפגש הזום יתקיים ביום רביעי 16.03.2022 בשעה 18:00.

 

 

לחצו והירשמו

כנסים, ימי עיון, סדרות,,,

 

סדרה: שורשים חיפאיים

ההרשמה לסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה" נמצאת עכשיו בעיצומה:
ואלה מפגשי הסדרה:

16.3.22 ¦ 18:15 ¦ פרופ' רן לין           ¦ נכד  ¦ אבא חושי – אבי חיפה המודרנית

23.3.22 ¦ 17:45 ¦ מיכה רטנר         ¦ בן    ¦ יוחנן רטנר – איש צנוע ששבר שיאים

30.3.22 ¦ 17:45 ¦ פרופ' אליאס טובי ¦ בן    ¦ תאופיק טובי – דרכו

06.4.22 ¦ 17:45 ¦ פרופ' איתנה פדן ¦ בת   ¦ רב אלוף יעקב דורי וחיפה

13.4.22 ¦ 17:45 ¦ ד"ר שירלי הר צבי¦ נכדה ¦ עת לספר – דוד הכהן פועלו ומשפחתו

 

להרשמה

יום עיון: חיילים יהודים בצבאות העולם

בימים אלה אנחנו בעיצומו של התחקיר על חיילים יהודים בצבאות העולם. ארכיון צה"ל והעמותה למלחמת העולם הראשונה משתפים איתנו פעולה ומספקים לנו את הבסיס הרעיוני ואת התשתית העובדתית ליום העיון. טרם החלטנו אם נקיים יום עיון פרונטאלי או וירטואלי בזום או בשילוב של השניים. כפי שהדברים נראים בשלב היולי זה, יום העיון יהיה מורכב ממספר מושבים כאשר כל מושב יציע הרצאות כלליות על השרות בצבא מצבאות העולם לצד מחקרים משפחתיים על לוחמים ששרתו בהם. עד כה קבלתי שלוש הצעות על מחקרים משפחתיים כאלה ואני מבקש להזמין לכתוב אלי את כול מי שערך מחקר ואסף חומר על קרובי משפחה ששרתו בצבאות העולם השונים. תאריך היעד ליום העיון הוא יום שני 13.06.2022, י"ד סיון תשפ"ב.

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם שמכוונים חוקרים חובבים של ההיסטוריה המשפחתית אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר ומציעים להם דרך פעולה. חשוב לזכור כי השרות מציע לפונים כיוונים ודרכים כיצד לחקור ואיננו עושה את המחקר עבורם.

שרות היעץ ניתן לכול וללא תשלום. כול מה שעליך לעשות הוא לפנות לאתר עיל"ם ולמלא טופס מתאים. בתגובה תקבלו הפנייה ליועץ. תושבי תל אביב והמרכז יכולים לבקש פגישה פנים אל פנים בבית אריאלה – שבה ממוקמת תחנת יעוץ משותפת לעיל"ם ולבית אריאלה.

 

לחצו כאן לשרות היעץ

שורת המתנדבים

מבצע העלאת מאגרי מידע לאתר האינטרנט של עיל"ם בהנהלתו ובהדרכתו של מנהל האתר, דני גרשוני, יצא לדרך במפגש זום קצר עם מתנדבי הפרוייקט. המבצע מתנהל במקביל לפרויקט הפקוא"ם שלקחנו על עצמנו לבצע בשיתוף יד יצחק בן צבי. מעוניינים חדשים אשר מבקשים להתנדב ולהצטרף למבצע יכולים לבחור בין שתי אפשרויות:

להירשם למדור התנדבות באתר עיל"ם

או לכתוב ישירות לדני גרשוני dannyge777@gmail.com

אתר האינטרנט של עיל"ם

אני מבקש להפנות את תשומת לב קוראי הניוזלטר לאתר האינטרנט של עיל"ם. האתר נבנה בכוונת מכוון לשרת את כול מי שחוקר או מעוניין לחקור את הסיפור המשפחתי שלו. לבד ממאגרי המידע שהוא מחזיק, מחיי הקהילה הגנאלוגית שהוא משקף, ממוסדות עיל"ם עליהם הוא מדווח, ומהשירותים הגנאלוגיים אשר מפורטים בו, האתר משמש גם ערוץ תקשורת מרכזי לקהילה הגנאלוגית כולה:

אפשר למצוא בו את שמותיהם של בעלי תפקידים בעיל"ם ואת דרך ההתקשרות איתם.

אפשר למצוא בו את הפעילויות של עיל"ם בסניפים, בקבוצות דיון, בכנסים, סדנאות ובימי עיון.

מתפרסמים בו אירועים רלבנטיים של גופים ומוסדות נוספים וידיעות מן העולם הגנאלוגי שאנחנו חושבים שתמצאו בהן עניין.

אפשר לכתוב לנו דרכו, להעיר, להציע, לבקש, לבקר.

אפשר לבקש דרכו סיוע במחקר המשפחתי שלנו.

חברי עיל"ם יכולים למצוא בו את רשימת חברי עיל"ם ודרכי ההתקשרות איתם.

יש בו את רשימת נותני שרות מקצועיים בארץ. שמות וכתובות נותני שרות בחו"ל שמורים לחברי עיל"ם בלבד.

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לשלם את דמי החבר השנתיים בצורה מקוונת, עדיף באמצעות כרטיס אשראי או Bit ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

כמדי שנה אנחנו מזמינים את אלה מכם שתוקף חברותם פג לחדש את החברות בעיל"ם. תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים. 

לחידוש החברות

למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

היה לי חבר

פינת ועד עיל"ם

פגישת זום של ועד עיל"ם נקבעה ליום שלישי 22.03.2022 שעה 11:00. על סדר היום מגוון של נושאים שעל סדר היום ובכלל זה קביעת מועד ונוהל לאספה הכללית, תוכנית ליום השואה, יום עיון על חיילים יהודים בצבאות העולם, אלוגריתמים להתאמה פונטית במאגרי המידע באתר, דיווחים שוטפים.

על סדר היום גם דיון בדרכים לפתח ולהרחיב את פעילות קבוצת הפייסבוק של עיל"ם. לדיון הזה מוזמנים רונית ניקולסקי, המנהלת החדשה בקבוצת הפייסבוק ובעלי התפקידים בעיל"ם. כול חבר עיל"ם שיש לו מה לתרום בנושא זה יתקשר למזכירת עיל"ם, רבקה יוגב וירשם להשתתפות בדיון.

עוד על סדר היום דיון בשרות היעץ בהשתתפות רכזת שרות היעץ, ד"ר לאה הבר גדליה.

ידיעות בקצרה…

 • ז'אן פייר סטרווייס ועבודתו המונומנטאלית על יהודי צרפת בשואה הם המועמדים של עיל"ם לפרס הפרויקט הגנאלוגי השנתי מטעם הארגון העולמי של החברות הגנאלוגיות היהודיות IAJGS.
 • רונית ניקולסקי התמנתה למנהלת שותפה למשה גולן בניהול קבוצת הפייסבוק של עיל"ם.
 • ההרשמה למסלול מתמחים במדרשת עיל"ם על שתי מגמותיו, "גולי ספרד ויהודי המזרח" ו"מזרח ומרכז אירופה" נמשכת. המפגש הראשון ב- 13.03.2022 משותף לשתי המגמות. עדיין יש מקומות פנויים. לפרטים ולהרשמה ראו למעלה בניוזלטר.
 • מוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה קיבל לידיו את המוזיאון והארכיון ליהדות דוברת גרמנית שעבר לשם מתפן.
 • מתוכנן יום עיון של עיל"ם תחת השם "בין המיצרים – חיילים יהודים בצבאות העולם". שמחנו לקבל כמה הצעות מקוראי הניוזלטר ונשמח לקבל הצעות נוספות לנושאים ולמרצים לכתובת info@isragen.org.il
 • ממוריז+ היא פלטפורמה דיגיטלית להקמה מהירה של אתר זיכרון לאדם שהלך לעולמו או תעוד סיפור חיים. האתר יכול להכיל טקסט, תמונות, סרטונים, אודיו וכול סוג של תוכן דיגיטלי. הפלטפורמה פותחה על ידי הגנאלוג הוותיק סיני זילבר. מומלץ.
 • מדריך חדש מאיר עיניים לחיפוש מושכל במאגרי מידע נכתב ע"י חבר עיל"ם, המידען דן נועם ומתפרסם בפרק "צעדים ראשונים" באתר האינטרנט של העמותה. לחץ ושוטט באתר עיל"ם

 • למונחי יסוד באתר יתווסף בקרוב מילון מונחים לקירבת משפחה בעריכת ד"ר דן אלדר.
 •  המפגש הקרוב של מסלול מתקדמים במדרשת עיל"ם מוקדש להרצאתו של ד"ר ישראל בן דור "ממזרח למערב – חקר שורשים במיזוג גלויות" ולסיכום המסלול עם ד"ר לאה הבר גדליה ומשה גולן.
 • המפגש האחרון של מסלול המתקדמים במדרשת עיל"ם הוקדש לגנאלוגיה של הישוב הישן. ד"ר אריה מורגנשטרן הרצה על הישוב הישן בירושלים ועל משפחות האשכנזים המייסדים וד"ר רבקה אמבון על הישוב הישן בצפת.
 • עדה הוידה, יו"ר סניף חדרה וצפון השרון מודיעה כי המפגש הבא של הסניף יתקיים ביום שני 04.04.2022 ויוקדש לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. מרצה: הדסה אסולין.
 • ארכיון גיליונות הניוזלטר של עיל"ם נפתח באתר עיל"ם והוא עומד לעיונם החופשי של הגולשים באתר.

אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם

 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית

 

לחצו כאן

.

05.03.2022 , ב' אדר ב' תשפ"ב

נגישות