האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-5-2 חזרה לדף כל הניוזלטר
משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 

 שלום  

שני אירועים עומדים במרכז הרבעון השני של שנת 2022, האספה הכללית שהתקיימה השבוע והיא כבר מאחורינו, ויום העיון "חיילים וחיילות יהודיים בצבאות העולם" שמתוכנן לחודש הבא בבית אריאלה תל אביב, ויועבר בו זמנית גם בזום לנרשמים לאותו המפגש.

ההרשמה ליום העיון "חיילים וחיילות יהודיים בצבאות העולם" החלה בציפייה ובהתרגשות לקראת ההזדמנות להיפגש עם החברים פנים אל פנים לאחר הפוגה של שנתיים ויותר. ההתארגנות לקראת יום העיון הבא עלינו לטובה ביום שני 13.06.2022 דורשת מתנדבים שינהלו אותו. במהלך האספה הביעו מספר חברות את רצונן לסייע אבל בהן אין די. גם לא נמצא עדיין מתנדב או מתנדבת שירכזו את ההתארגנות. מי שמעוניין להתנדב מוזמן לכתוב או לטלפן אלי.

 חברי העמותה אישרו את מועמדותן של רותי יהב ורונית ניקולסקי כחברות בוועד עיל"ם ואת עמנואל בלנקו ועו"ד ארד הויזמן לוועדת הביקורת. אני מאחל להם הצלחה בתפקיד ומברך אותם בברכת ברוכים הבאים. איוש תפקיד הגזבר טרם בא על פתרונו.

לצערי, למרות פנייתי אל חברי עיל"ם לבוא וליטול חלק בדיוני האספה הכללית בשל המשמעות הסמלית והמעשית שיש למפגש השנתי הזה, התייצבו ובאו למפגש הוויטואלי הזה רק כחמישית מחברי העמותה. גם הנכונות של אלה שנוכחו באספה ליטול אחריות ולמלא משימות התנדבות לא היתה מספקת לנוכח ההתרחבות בפעילותה של העמותה. הקריאה המוקדמת שלי כי אין בעיל"ם אלא מה שחבריה תורמים לה בדרך של התנדבות, מעורבות ותמיכה לא זכתה הפעם להד המקווה.

 ביום ראשון הקרוב (ולא ביום שני כמקובל אצלנו) יארח סניף דן תל אביב בזום את ד"ר נאוה מיכאל צברי לבית שטראוס, נכדתם של ד"ר ריכרד והילדה שטראוס, שתגולל בפנינו את סיפורם של סבא וסבתא, המייסדים של מחלבה קטנה בנהריה שהייתה ברבות הימים לתשלובת מזון חובקת עולם.

 להתראות ביום העיון ולהשתמע

משה גולן

הירשמו ליום העיון: חיילים יהודים בצבאות העולם
ההרשמה ליום העיון "חיילים יהודים בצבאות העולם" החלה. האירוע יתקיים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25 תל אביב ביום שני, י"ד סיון, תשפ"ב, 13 בחודש יוני 2022. מתכנסים החל מן השעה 10:00 באולם הכנסים. בכנס שלושה מושבים שמוקדשים לחיילים ולחיילות במלחמות העולם ולהנצחת הנופלים היהודים בצבאות העולם.

במקביל, ההרצאות יוקלטו ויועברו בזום לכול המעונין שירשם מראש להשתתפות וירטואלית ביום העיון.

תודה לכול המומחים והארגונים ששותפים למימוש החזון שביום העיון, ובמיוחד לערן תירוש ולאבי נבון מהעמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה, לתת אלוף (מיל.) צבי קן-תור, ולד"ר תמר קטקו ממוזיאון החייל היהודי במלחמת העולם השנייה, לדורית פרי מהעמותה "תנו פנים לנופלים" ולד"ר שרית שטרן מארכיון צה"ל. תודה למרצים הרבים שהתנדבו להשתתף ביום העיון ולחלוק אתנו מהידע שלהם, ומפירות המחקר שלהם.

כאמור, נמצאו מספר מתנדבים לארגון יום העיון אבל עדיין דרושים מתנדבים נוספים. המעוניינים מתבקשים להתקשר אתי במייל או בטלפון.

 

לחצו כאן להרשמה

תוכנית יום העיון
10:00 – 10:30 התכנסות (כיבוד קל)

10:30 – 10:40 משה גולן דברי פתיחה

מושב ראשון: חיילים יהודים במלחמת העולם הראשונה

10:40 – 10:50 אבי נבון יו"ר המושב

10:50 – 11:20 ערן תירוש, משני צדי המתרס: יהודים בצבאות היריבים במלחמה

11:20 – 11:40 זאב שרון הגדוד הארצישראלי בצבא בריטניה

11:40 – 11:55 אבי נבון "את אחי אני מבקש" בירושלים

11:55 – 12:10 נעמי ארנון, יומנו של סבא בצבא האוסטרו-הונגרי בקרפטים

12:10 – 12:25 נורית גרינברג, גדעון פרוידנברג – חייל בצבא הקיסר כותב ומצלם

12:25 – 12:45 אלימור מקבת, אוויראים יהודים בחיל האוויר הגרמני במלחמת העולם הראשונה

12:45 – 13:45 הפסקת צהריים: ארוחת צהריים קלה

מושב שני: חיילים יהודים במלחמת העולם השנייה

13:45 – 13:55 תת אלוף (מיל.) צבי קן-תור, יו"ר המושב

13:55 – 14:25 אל"מ (מיל.) ד"ר בני מיכלסון, התגייסות הישוב לצבא הבריטי

14:25 – 14:45 ד"ר תמר קטקו, נשים יהודיות עושות חיל

14:45 – 15:05 אירית שתיוי, אבא שלמה אברמוביץ ביח' תפעול נמלים בצבא הבריטי

15:05 – 15:20 יעל שכטר, פיטר סטיבנס, טייס יהודי ב- RAF הבריטי

15:20 – 15:50 ד"ר דב סולנצ'יק, על דמות הלוחם היהודי בצבא האדום

15:50 – 16:10 עמירה משיח, הדיביזיה הליטאית ה- 16 בצבא האדום

16:10 – 16:30 צביקה אורן, פלוגות עבודה בצבא הונגריה

16:30 – 16:45 הפסקה (כיבוד קל)

מושב שלישי:הנצחת החייל היהודי בצבאות העולם (פאנל)

16:45 – 17:00 ערן תירוש, יו"ר המושב (הנצחה בדגש בהשתתפות הקהל)

17:00 – 17:20 שביט בן אריה, הנצחת חללים יהודים בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה

17:20 – 17:35 אשר ויעל צוויק, ריצ'רד אברמוביץ – לוחם ללא חת

17:35 – 17:50 אברהם קולט, תיאודור (תדי) דניאל הי"ד 1944, חייל מעוטר ע"י נשיא ארה"ב

17:50 – 18:30 ערן תירוש, סיכום ודיון פתוח

סניפי עיל"ם
   סניף דן תל אביב
בית אריאלה תל אביב
במפגש וירטואל בזום של סניף דן תל אביב במסגרת "סניפי עיל"ם איתכם בבית" תספר ד"ר נאוה מיכאל צברי לבית שטראוס את סיפור עלייתם לארץ ישראל של סבא וסבתא ד"ר ריכרד והילדה שטראוס, מייסדי תשלובת הענק של שטראוס, שהחלה את דרכה כמחלבה קטנה בנהריה, ועל שושלות משפחתיות נוספות בעסקים. יום ראשון 22.05.2022 החל מן השעה 17:45

שימו לב: באופן יוצא מן הכלל המפגש מתקיים ביום ראשון.

חדש ימינו כקדם בבית אריאלה. בקרוב
 

לחצו והרשמו

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. רכזת שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה.

שרות היעץ פתוח לכול וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור ה'סיוע במחקר המשפחתי' בסרגל האתר ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא לכתוב פוסט ובו שאילתה ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושש מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ ומשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב.

 

 

 

לחצו כאן לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו כאן לכניסה לקבוצת הפייסבוק עיל"ם

 

לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

 תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים לעיל"ם

ידיעות בקצרה…

  • רותי יהב ורונית ניקולסקי נבחרו לוועד עיל"ם באספה השנתית שהתקיימה ב- 16 במאי 2022. עמנואל בלנקו ועו"ד ארד הוזמן נבחרו פעם נוספת לועדת הביקורת.
  • לרשימות ארץ ישראל (רא"י) באתר האינטרנט של עיל"ם נוספו כ- 1200 רשומות של מורים ומורות על בסיס מפקד מערכת החינוך בשנת 1951. תוצאות המפקד פורסמו בארכיון המדינה.
  • ה- 3 ביוני הוא המועד האחרון להגשת בקשות למענקי מחקר בחקר ההיסטוריה המשפחתית שפורסם על ידי הארגון הבינלאומי של האגודות לגנאלוגיה יהודית IAJGS.
  • רשימת הזוכים במענקים תתפרסם בכנס השנתי ה- 42 של IAJGS שיתקיים בזום בין התאריכים 20 – 25 באוגוסט ש"ז.
  • צפויים שינויים בחוק הפורטוגלי לקבלת צאצאי מגורשי פורטוגל כאזרחי המדינה בעקבות פרשת רומן אברמוביץ.
  • הותרו לפרסום ממצאי מפקד האוכלוסין בארה"ב בשנת 1950.
  • הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל נדרשת הרשמה לקבוצה, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
20.05.2022 , כ"א אייר תשפ"ב

 

נגישות