האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-6-2 חזרה לדף כל הניוזלטר
משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 שלום  

אני מבקש להקדיש את האגרת הזאת לתוכנית העבודה של עיל"ם לשנת תשפ"ג.

כמדי שנה אנחנו נערכים בעת הזאת להכנת תכנית פעילות שנתית לעיל"ם, אבל הפעם אני פונה אל חברי עיל"ם, וגם אל כול מי שחקר שורשי משפחה קרוב לליבו, ומציע להם להיות שותפים להכנת התוכנית השנתית, ולשלוח לנו הצעות לפעילויות במהלך שנת תשפ"ג. כך נעשיר את התכנון השנתי שלנו ב"חוכמת ההמונים", ניתן במה לחברים חוקרי שורשים, ונהיה קשובים יותר לרצון החברים. שנת הפעילות מתחילה בספטמבר 2022 ומסתיימת בקיץ שנת 2023, ובה נשבץ, כהרגלנו, ימי עיון, כנסים, סמינרים, סדרות נושא, ואולי גם סיורים. עדיפות תינתן להצעות מפורטות אשר לא יסתפקו בכותרת אלא יכללו תכנים מפורטים ומרצים אפשריים. נשמח אם תציעו גם שותפים חיצוניים, שיחברו אלינו ביישום היוזמה שלכם. הפעילוית יכולות להיות וירטואליות או במסגרת מפגשי פנים אל פנים.

לוח התכנון של עיל"ם כבר החל להתמלא. אנחנו מתעתדים לפתוח את המחזור השלישי של המדרשה אחרי חגי תשרי. תאריך היעד לפתיחת הלימודים הוא יום ראשון 13.11.2022, ולימודי המדרשה על שלושת מסלוליה יימשכו על פני כששה חודשים בימי ראשון בשעות אחר הצהריים. מחזוריות המפגשים בסניפים והמפגשים הווירטואליים מטעם הסניפים בימי שני, אף היא תימשך.

אחד מן הנושאים אותו ד"ר לאה גדליה ואנוכי בוחנים לצורך הפיכתו ליום עיון הוא 'חקלאים יהודים בהתיישבות שיתופית' בגולה, במהלך מאתיים וחמישים השנים האחרונות. כול מי ששורשיו המשפחתיים נטועים בהתיישבות חקלאית ברוסיה, באוקראינה, בליטא, בפולין, בגליציה, בארגנטינה או בארה"ב, ומעוניין להציג את תוצאות מחקריו, מוזמן לכתוב לנו עם פרטים על נושא המחקר שהוא עורך. פרטים נוספים בהמשך.

אנחנו מבקשים שתשלחו הצעות לתכנית הפעילויות של עיל"ם לשנת תשפ"ג לא יאוחר מיום 31 ביולי 2022.

ולא אוכל להיפרד מכם הפעם בלי לספר למי שהחמיץ את יום העיון "חיילים וחיילות יהודיים בצבאות זרים", על ההתרשמות החווייתית שהיא הותירה אחריה. זה היה מפגש פנים אל פנים ראשון מסוגו לאחר הפסקה של שנתיים ויותר. הוא התנהל באווירה מיוחדת, והדיונים הצטיינו ברמה מקצועית גבוהה וריתקו את הקהל באולם ובזום. יום העיון הסתיים בשרטוט קווים להמשך שיתוף הפעולה בינינו לבין הגופים השונים הפועלים להנצחת החייל היהודי בצבאות העולם. המשך יבוא.

להשתמע,

משה גולן

כתבו אלי golanltd@gmail.com
יום עיון
קול קורא: "חקלאים יהודים בהתיישבות" (לא רק שטעטל)
את תיאורו של היהודי מהשטעטל במזרח אירופה, הסוחר, הרוכל או בעל המלאכה אנו מכירים מהספרות העברית וגם ממחקרי שורשים משפחתיים. על הסטריאוטיפ הזה של היהודי המזרח אירופי גדלנו והתחנכנו. אלא שזה לא כול הסיפור. בפינות לא מעטות ברחבי תבל צמחה לצד הישוב היהודי העירוני והשטעטל גם התיישבות חקלאית של יהודים, אלא שאת הפרקים האלה בתולדות העם היהודי מעטים מאיתנו מכירים..

לפיכך, החלטנו להקדיש את יום העיון ביום רביעי ב-21.9.22 למסע היכרות עם משפחות החקלאים היהודיים בקולוניות בערבות רוסיה הצארית, בליטא ובפולין, בגליציה ובבסרביה, בארגנטינה ובארה"ב.

פנים רבות היו להתיישבות החקלאית היהודית במאתיים השנים האחרונות. יהודים היו לבעלי אחוזות (פוססורים), חוכרי חוות ואחוזות בכפר (ארנדרים), הם הקימו קולוניות חקלאיות באוקראינה ובארגנטינה, ותנועת החלוץ ייסדה גרעיני הכשרה חקלאית קיבוציים לחבריה בפולין, בליטא ובגליציה לקראת עלייתם לארץ ישראל.

האם היו אכרים או חקלאים במשפחה שלכם ? נשמח לשמוע את סיפורם.

 

סניפי עיל"ם
   סניף ירושלים
יד יצחק בן צבי
מפגש זום מטעם סניף ירושלים במסגרת המחזור האחד עשר של 'סניפי עיל"ם – אתכם בבית', עם ד"ר לאה טייכר בהרצאה על 'זהותה האבודה של מריה ויסטינסקי'

יום שני, 20.06.2022 שעה 17:45

לחצו והירשמו
 

סניף חדרה וצפון השרון

מוזיאון החאן בחדרה
במפגש זום מטעם סניף חדרה וצפון השרון בשיתוף מוזיאון החאן במסגרת המחזור האחד עשר של 'סניפי עיל"ם – אתכם בבית' יספר החוקר, מנהל הספרייה והארכיון ביד יצחק בן צבי, ד"ר לביא שי על 'תמונות מן האלבום המשפחתי'.

יום שני, 18.07.2022 שעה 17:45

לחצו והירשמו
          צריף הנשיא השני
 פתיחת סניף חדרה וצפון השרון

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. רכזת שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה.

שרות היעץ פתוח לכול וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור ה'סיוע במחקר המשפחתי' בסרגל האתר ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא לכתוב פוסט ובו שאילתה ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושש מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ ומשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב.

 

 

 

לחצו כאן לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו כאן לכניסה לקבוצת הפייסבוק עיל"ם

 

לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

ההתנדבות תורמת לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי ענין משותף .

נכון לעכשיו תוכלו לבחור באחד מן התפקידים האלה:

רכז/ת מינהלת שרות היעץ

רכז/ת מינהלת המדרשה

מתאם/ת פרויקטים של העמותה

מתנדבים לימי עיון של עיל"ם

חברי ועד לסניפי עיל"ם: חיפה והקריות, הצפון ונגב

מתנדבים לאינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

מתנדבים להעלאת מאגרי מידע לאתר עיל"ם

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

 תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים לעיל"ם

ידיעות בקצרה…

  • הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל נדרשת הרשמה לקבוצה, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא.
  • כנס IAJGS ה-42 ייערך בתאריכים 21-25 באוגוסט 2022 הכנס וירטואלי בזום.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
18.06.2022 , י"ט סיון תשפ"ב

 

נגישות