האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-7-2 חזרה לדף כל הניוזלטר
משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 שלום  

הזמן חולף במהירות. כבר רבע מן החופש הגדול חלף עבר לו, ואנחנו שוקדים בימים אלה על הכנת תוכנויות לפעילות בשנת תשפ"ג. חודש אוגוסט הוא חודש הפגרה בעיל"ם.

אני מבקש להזכיר לחברי עיל"ם, וגם לכול מי שחקר שורשי משפחה קרוב לליבו, ונוטל חלק בפעילות של עיל"ם, שאנחנו מזמינים אתכם להיות שותפים להכנת התוכנית השנתית, ולשלוח לנו הצעות לפעילויות במהלך שנת תשפ"ג. המועד האחרון להגשת הצעות הוא יום ראשון 31.07.2022

במהלך השבועות האחרונים התברכנו בשלושה מינויים חדשים בניהול העמותה. איזי בנוזיו נבחר לשמש חבר ועד עיל"ם בתפקיד גזבר וחברת הוועד רונית ניקולסקי התמנתה לשמש מזכירת המדרשה, ומחליפה את מקומה של רבקה יוגב בתפקיד. כיושבת ראש סניף ראשון לציון התמנתה ד"ר ישראלה בן אשר.

ולבסוף, אני מבקש לחזור ולהזמין את כול מי ששורשיו המשפחתיים נטועים בהתיישבות חקלאית בקפריסין, ברוסיה, באוקראינה, בליטא, בפולין, בגליציה, בארגנטינה, בקנדה או בארה"ב, ומעוניין להציג את תוצאות מחקריו ביום עיון שאנחנו מתכננים לחודש ספטמבר, מוזמן לכתוב לנו עם פרטים על נושא המחקר שהוא עורך. פרטים נוספים בהמשך.

להשתמע,

משה גולן

יום עיון
קול קורא: "חקלאים יהודים בהתיישבות" (לא רק שטעטל)
על תיאורו של היהודי מהשטעטל במזרח אירופה, כסוחר, כרוכל או כבעל המלאכה גדלנו והתחנכנו, אלא שזה לא כול הסיפור. בפינות לא מעטות ברחבי תבל צמחה לצד הישוב היהודי העירוני והשטעטל גם התיישבות חקלאית של יהודים, אלא שאת הפרקים האלה בתולדות העם היהודי מעטים מאיתנו מכירים..

לפיכך, החלטנו להקדיש יום עיון למסע היכרות עם משפחות החקלאים היהודיים מחוץ לארץ ישראל, בקולוניות בערבות רוסיה הצארית, בליטא ובפולין, בגליציה ובבסרביה, בקפריסין, בארגנטינה, בקנדה ובארה"ב. יום העיון יתקיים על פי התכנון ביום רביעי ב-21.9.22.

פנים רבות היו להתיישבות החקלאית היהודית במאתיים השנים האחרונות. יהודים היו לבעלי אחוזות (פוססורים), חוכרי חוות ואחוזות בכפר (ארנדרים), ורבים הקימו מושבות חקלאיות במזרח אירופה וביבשת אמריקה. תנועת החלוץ ייסדה גרעיני הכשרה חקלאית קיבוציים לחבריה בפולין, בארצות הבלטיות ובגליציה לקראת עלייתם לארץ ישראל.

האם היו אכרים או חקלאים במשפחה שלכם ? נשמח לשמוע את סיפורם. כתבו אלינו!

 

סניפי עיל"ם

על המרצה

ד"ר לביא שי – בעל תואר ראשון ושני בגיאוגרפיה ומקרא, תואר שלישי בגיאוגרפיה היסטורית וצילום (2011) מהאוניברסיטה העברית. מחבר הספר הביוגרפי 'דבש בירושלים – אודות העסקן אליהו האניג ומשפחתו'. חוקר בנושאי ארץ ישראל וקהילות ישראל , צילום, שימור וגנאלוגיה. מנהל מחלקת הספרייה והארכיונים ביד בן צבי. סגן יו"ר האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע. מרצה בנושא מדיה ומידע במכללה על שם דוד ילין בירושלים.

על ההרצאה

ההרצאה תתמקד בתצלומים פרטיים ובאלבומי משפחה יהודיים כמקור גנאלוגי. נסקור את תולדות האלבום המשפחתי ונעמוד על מאפייניו. המרצה יציג דרכים להעמקת המחקר הגנאלוגי באמצעות תצלומים היסטוריים, יביא דוגמאות לסיפורים משפחתיים ואישיים עלומים שנחשפו באלבומים משפחתיים ונשוטט באתרי אינטרנט המתמחים באלבומי תמונות משפחתיים.

כניסה לזום החל מן השעה 17:45

 

לחצו והירשמו למפגש

שרות היעץ של עיל"ם

שרות היעץ של עיל"ם עומד לרשות הציבור ומסייע לחוקרים את ההיסטוריה המשפחתית שלהם, ולכול מי שמבקש לחקור את שורשי המשפחה שלו ואינו יודע כיצד עושים זאת. זהו שרות אישי שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. רכזת שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה.

שרות היעץ פתוח לכול וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור ה'סיוע במחקר המשפחתי' בסרגל האתר ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא לכתוב פוסט ובו שאילתה ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושש מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב.

 

 

 

לחצו כאן לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו כאן לכניסה לקבוצת הפייסבוק עיל"ם

 

לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

ההתנדבות תורמת לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי ענין משותף. .

נכון לעכשיו תוכלו לבחור באחד מן התפקידים האלה:

רכז/ת מינהלת שרות היעץ

מתאם/ת פרויקטים של העמותה

שורת המתנדבים לימי עיון של עיל"ם (אד הוק)

חברי ועד לניהול סניפי עיל"ם: סניף חיפה והקריות, סניף הצפון וסניף נגב

מתנדבים לאינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

מתנדבים להעלאת מאגרי מידע לאתר עיל"ם

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

 תזכורת אישית נשלחת אליכם בתום שנת החברות שלכם.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים לעיל"ם

ידיעות בקצרה…

  • המועד האחרון להגשת הצעות לתוכנית העבודה השנתית של עיל"ם הוא יום ראשון 31.07.2022, ג' אב תשפ"ב.
  • הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל נדרשת הרשמה לקבוצה, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא.
  • הקונגרס העולמי השמונה עשר למדעי היהדות מתכנס באוניברסיטה העברית בירושלים ויתקיים בין 8 ל- 12 בחודש אוגוסט השנה.
  • כנס IAJGS ה-42 ייערך בתאריכים 21-25 באוגוסט 2022. הכנס וירטואלי בזום.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
16.07.2022 , י"ז תמוז תשפ"ב

 

נגישות