האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-9-1 חזרה לדף כל הניוזלטר
 
 
משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 שלום  

 בפרוס השנה החדשה אני מבקש לברך בברכה המשולשת, לחקור, למצוא, להתחבר, את קוראי הניוזלטר, את חברי הוועד והפעילים המסורים של העמותה, את חברי עיל"ם כולם ואת בוגרי מדרשת עיל"ם, ואת כול הידידים והמתעניינים הנאמנים בחקר שורשי משפחה. מי יתן ובשנה הבאה עלינו לטובה נשכיל לחקור את ההיסטוריה המשפחתית, נצליח למצוא קרובי משפחה חדשים וממצאים חדשים, ולהדק את הקשר עם קיימים, ונפעל להתחבר למורשת המשפחתית ולהתחבר זה עם זה כול ימות השנה.

בתקופה שבין תום הפגרה וראש השנה תשפ"ג נכונו לנו עדיין שלושה אירועים מרכזיים: ערב עיון, 'לא רק שטעטלעך', המוקדש כולו לחקלאים יהודים בעת החדשה בגולה, ולמושבות החקלאיות שהקימו יהודים במרחבי האימפריה הצארית הרוסית, בערבות הפמפס של ארגנטינהבארצות הברית של אמריקה, באי השכן קפריסין ועוד ועוד. האירוע השני – פתיחה חגיגית של שנת פעילות חדשה ומתחדשת בסניף ראשון לציון ומושבות יהודה של עיל"ם מפגש להרמת כוסית "לחיים" ערב ראש השנה. ואחרון אחרון חביב עם פתיחת המחזור ה- 12 של 'סניפי עיל"ם – איתכם בבית', סדנה בסניף השרון אשר תשלב סיפורי מחקר גנאלוגיים עם שאלות מן הקהל ותשובות של חוקרים בכירים.

את חודש הפגרה הקדשנו לתכנון שנת הפעילות של עיל"ם בשנת תשפ"ג, ולהתארגנות לקראת המחזור השלישי ללימודי מדרשת עיל"ם לחקר שורשי משפחה וחיפוש קרובים. שאבנו עידוד רב מן ההתעניינות בשני המחזורים הקודמים של המדרשה ומהיענותם המלאה של גנאלוגים מקצועיים, חוקרים ואנשי אקדמיה בתחום ההיסטוריה ותולדות עם ישראל, גיאוגרפיה ומדעי היהדות להצטרף לסגל ההוראה של המדרשה. פנייתם אלינו של ארגוני ניצולי שואה לפתוח מסלול לימודים ייעודי מחמיאה לנו במיוחד. עוד פרטים על המדרשה, ראו בהמשך.

 בהזדמנות זאת, אני מבקש לברך אישית את הגנאלוג ז'אן פייר סטרווייס על הזכיה שבה זכה במהלך הכנס השנתי של האיחוד הבינלאומי של ארגוני גנאלוגיה יהודית בעולם. היינו בין הממליצים עליו ובין הראשונים לברך אותו על הזכיה בפרס שזיכה אותו המחקר המונומנטאלי שלו על יהודי צרפת הכבושה בידי גרמניה במלחמת העולם השנייה.

ולסיום, קוראי הניוזלטר מוזמנים לשלוח לנו סיפורי מחקר, תגליות וממצאים, זיכרונות והתרשמויות, עצות ותובנות מן הניסיון המחקרי שלהם ואנחנו נדאג לפרסם אותם.

תכלה שנה וקללותיה תחל שנה וברכותיה,

משה גולן

 
 

כתבו אלי

 
 
ערב עיון
"לא רק שטעטלעך": חקלאים יהודים בעת החדשה בגולה
 על ההתיישבות החקלאית היהודית בגולה במאתיים השנים האחרונות, על דמותו של עובד האדמה היהודי, ועל מחקרי משפחות של מתיישבים, אתם מוזמנים לשמוע בערב עיון וירטואלי שמתקיים בזום ביום רביעי 21 בספטמבר 2022 החל מן השעה 16:00 (מתכנסים החל מן השעה 15:45)

אל דמותו הסטריאוטיפית של היהודי מהשטעטלעך של מזרח אירופה התוודענו מלימוד הספרות העברית וההיסטוריה היהודית, אבל היתה זאת תמונה חלקית בלבד. רק מעטים יודעים כי בארבע יבשות תבל צמחה לה לצד הישוב העירוני היהודי בגולה התיישבות כפרית של עשרות אלפי מתיישבים יהודים בעשרות ישובים יהודים, בארבע יבשות, שהתקיימה כמאתיים שנה.

ועוד טעינו לחשוב שחלוצי העלייה השנייה והשלישית הביאו איתם לארץ רק להט נעורים חלוצי, והנה מסתבר שאת נהלל ואת קיבוץ קרית ענבים הקימו עולים מאוקראינה ילידי מושבות חקלאיות ובעלי ידע וניסיון חקלאי .

מצורפת הזמנה לערב העיון. דמי הכניסה לאורחים לפי רצונם ורוחב ידם.

 
 

להרשמה ל"לא רק שטעטלעך"

 
המדרשה
ביום ג', 15 בחודש נובמבר 2022 , כ"ב חשון תשפ"ג שעה 16:30 יפתח מסלול המתחילים בן 5 מפגשים במדרשת עיל"ם לחקר שורשי משפחה וחיפוש קרובים (שימו לב לשינוי בימי הלימודים שהועתקו מיום א' ליום ג'), ומיד אחרי חג חנוכה ייפתח מסלול המתקדמים בן 14 המפגשים. למסלול המתמחים נוספה השנה למגמת אירופה ולמגמת יהודי המזרח גם מגמת מתמחים בחקר משפחות ניצולי שואה.

יקדים לפתיחת הלימודים כנס מיוחד למעוניינים בחקר משפחות ניצולי שואה שבו תרצה פרופ' חנה יבלונקה על שארית הפליטה, החוקר זאב שרון, יליד מחנה עקורים בעצמו, על נתיב הבריחה של הוריו ושלו, והגנאלוג אביעד בן יצחק יספר על מחקרים על משפחות ניצולי שואה שמעידים על כך שאין סיבה להתייאש מלמצוא קרובי משפחה ומלחשוף חידות שנראות כאילו אינן פתירות. מועד הכנס נקבע ליום רביעי, 02.11.2022 שעה 16:30.

ההרשמה למדרשה תיפתח בקרוב.

 
סניפי עיל"ם
 
סניף השרון
ביום ב', 05.09.2022, ט' אלול תשפ"ב שעה 18:00 נפתח המחזור השניים עשר של "סניפי עיל"ם – איתכם בבית" במפגש מטעם סניף השרון בהנחיית יו"ר הסניף עירית שם טוב.

המפגש בצורת סדנה שבו יציג פנל של חוקרים מנוסים מחוויית המחקר שלו ויענה לשאלות הקהל. בפנל משתתפים החוקרים גדעון לב, יהודית גרעין כל, סיני זילבר, צביקה אורן ושרונה לביא.

ההרשמה בלחיצה על הכפתור והכניסה בזום החל מן השעה 17:45

 
 

לחצו להרשמה לזום סניף השרון

 
   סניף ראשון לציון ומושבות יהודה
     מוזיאון ראשון לציון
 בימים אלה נפתחו חגיגות השנה המאה וארבעים לייסודן של ראשון לציון ונס ציונה ובמסגרת זאת החליט ועד הסניף החדש בראשות ד"ר ישראלה בן אשר להקדיש סדרת מפגשים בסניף לנושא ראשוני משפחות המייסדים של מושבות יהודה.

המפגש הראשון יתקיים באודיטוריום של מוזיאון ראשון לציון וידברו בו שניים: מנחם גלן נציג משפחת שליט גורדון, בין שש עשרה המשפחות הראשונות לעלייה על הקרקע בראשוןן לציון בשנת תרמ"ב. והשני – רון שני, בן למשפחת טפר – שניידרוביץ מראשוני נס ציונה. יהיה זה מפגש חגיגי פנים אל פנים, ערב ראש השנה.

 
 
מפגש פנים אל פנים באודיטוריום של מוזיאון ראשון לציון יתקיים ביום שני, 19.09.2022, כ"ג אלול תשפ"ב. מתכנסים החל מן השעה 17:30.

מנחה: יו"ר הסניף, ד"ר ישראלה בן אשר.

 
 
 
          מוזיאון ראשון לציון
 
 
 
 

להרשמה למפגש סניף ראשון לציון

 
 
שרות היעץ של עיל"ם
מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. המתאמת המקצועית של שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה. מרכזת הפעילות של שרות היעץ היא מיכל אפטר.

שרות היעץ פתוח לכול וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור "לשרות היעץ באתר עיל"ם" ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא ללחוץ על הכפתור האמצעי "לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם", לכתוב פוסט ובו שאילתה בחקר שורשי משפחה, ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושש מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב. לפנייה לשירות המשותף לחצו על הכפתור התחתון "מפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה"

 

 
 

לחצו כאן לשרות היעץ באתר עיל"ם

 
 
 

לחצו כאן לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם

 
 
 

לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

 
 
שורת המתנדבים
ההתנדבות תורמת לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי עניין משותף. נכון לעכשיו תוכלו לבחור באחד מן התפקידים האלה:

גזבר עיל"ם

מתאם/ת פרויקטים של העמותה

חברי ועד לסניפי עיל"ם: חיפה והקריות, הצפון (כרמיאל) ונגב (באר שבע)

מתנדבים לאינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

מתנדבים להעלאת מאגרי מידע לאתר עיל"ם (בהנהלת דני גרשוני)

 
 

לחצו להתנדבות בעיל"ם

 
 
פינת החברים
 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

 תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בתוך ימים ספורים.

 
 

לחידוש החברות

 
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

 
 

למצטרפים חדשים לעיל"ם

 
 
ידיעות בקצרה…
o        מי שמעוניין לשמש בתפקיד גזבר עיל"ם מתבקש לפנות ליו"ר העמותה.

o        הושלמה הרכבת תוכנית העבודה של עיל"ם לשנת תשפ"ג. נשמח לקבל תגובות, הערות והצעות.

o        הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל נדרשת הרשמה לקבוצה, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא.

 
 
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 
 

לחצו לאישור

 
 
 
לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 
 

לחצו כאן

 
 
03.09.2022 , ז' אלול תשפ"ב
נגישות