האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2023-1-1 חזרה לדף כל הניוזלטר

משולחנו של יו"ר עיל"ם                                 

 

השנה ימלאו ארבעים שנה להקמתו של הארגון שלנו שנוסד בשנת 1983 כחוג לגנאלוגיה על ידי קבוצת חברים מייסדים ובראשם הגב' אסתר רמון, תיבדל לחיים ארוכים, שמואל אבן-אור (אורנשטיין), רודה כהן, מזל ליננברג-נבון, רות רגבי ושמואל שמיר. מאוחר יותר הצטרפו חברים נוספים וביניהם פאול יעקובי, חנן רפפורט, יוכבד קלאוזנר ואחרים. בתחילה התכנסה החבורה בבתים פרטיים ומאוחר יותר, בשנת 1984, החוג נרשם כאגודה תחת השם "החברה הגנאלוגית הישראלית" שהחלה להתכנס באולם בית הכנסת הרפורמי "מבקשי דרך" בשכונת גבעת אורנים (סן סימון) בירושלים.

במשך השנים חלו כמה וכמה פעמים שינויים בהרכב האנושי ובמבנה הארגוני של העמותה, גם הכלים שעומדים לרשותנו היום משוכללים ומגוונים הרבה יותר. אפילו שם העמותה עבר כמה גלגולים עד שהיה לעמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה (עיל"ם) (ע"ר). ואף על פי כן, אופייה הבסיסי כתנועת מתנדבים והמטרות שלאורן אנחנו מכוונים את הפעילות נשארו כשהיו ביום היוסדה בשנת 1983.

לצערי עלי לבשר לכם על כך שלא נוכל גם השנה לקיים את הכנס השנתי שהיה עד לפרוץ מגפת הקורונה האירוע המרכזי בפעילות עיל"ם. בניוזלטר הקודם כתבתי את המובן מאליו כי חידוש הכנס השנתי של העמותה מותנה ברצונם של חברי עיל"ם ושוחרי חקר שורשי משפחה בישראל אחרים, לחדש את מסורת הכנסים השנתיים המכנסת תחת קורת גג אחת את הקהילה הגנאלוגית בישראל למשך יומיים. וכדי לעמוד על הלכי הרוח בציבור ועל רצון קוראי הניוזלטר לקיים השנה את הכנס השנתי של עיל"ם כהלכתו, בקשתי את הצהרת כוונותיהם לקחת חלק בכנס ולהתנדב למלא משימות הכרוכות בארגון הכנס. ההיענות הדלה מאוד לקול הקורא אותתה לנו בבירור שהציבור אינו בשל עדיין להתכנסות לאירוע המוני. חבל.

בשורות טובות, 

 משה גולן

סניפי עיל"ם

סניף ראשון לציון ומושבות יהודה

בשיתוף מוזיאון ראשון לציון
מפגש פנים אל פנים יתקיים בבית ראשונים במוזיאון נס ציונה ביום ב' 30 בינואר 2023 שעה 18:00. מתכנסים החל מן השעה 17:30. ההרשמה מראש כאן בלחיצה על כפתור או בכניסה למפגש.

במפגש "חקר – עץ – כינוס – סיפורי נס ציונה", לרגל חגיגות ה- 140 להיווסדה של המושבה השניה במושבות יהודה – יספרו גב' ריקי לרר שפירא, נינה למייסד נס ציונה ראובן לרר, ומר רון שני, צאצא למשפחות טפר שינדרוביץ, חוקר את ההסטוריה של המשפחות ומארגן את כנסי המשפחות. שניהם ילידי נס – ציונה. גב' ריקי לרר שפירא משמשת יו"ר בית ראשונים בנס ציונה ומר רון שני משמש כמ"מ יו"ר בית ראשונים בנס ציונה. מר רון שני הוא מדריך ומרצה על תולדות נס ציונה.

מנחה: ד"ר ישראלה בן אשר

 

סניף השרון

בשיתוף מוזיאון כפר סבא
מפגש זום מטעם סניף השרון מתקיים ביום ג' 14.02.2023 שעה 18:00. [ולא ביום ב' שבו סניפי עיל"ם נוהגים להתכנס]. הזום ייפתח לנרשמים החל מן השעה 17:45.

המפגש מוקדש ל"תיעוד בעל פה בחקר שורשי משפחה". המרצה ד"ר רוני מייקל – אריאלי, מנהלת אקדמית של המדור לתיעוד בעל פה במכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים.

מנחה: עירית שם-טוב.

 

לפרטים והרשמה

בית ראשונים נס ציונה
 

לפרטים והרשמה

הרשמה במפגש סניף השרון בבית ספיר
שרות היעץ של עיל"ם                          
במסגרת שרות היעץ של עיל"ם אנחנו פותחים מגמת שורשים רב דורית מיוחדת לתלמידי בתי הספר, במטרה לעודד אותם לחקור את ההיסטוריה המשפחתית שלהם ולסייע לתלמידי כיתות ז' בפרויקט שורשים של משרד החינוך. אל צוות היועצים הצטרף לאחרונה נחום טשרנוביץ, ששימש משך שנים ארוכות כיועץ לחקר שורשי משפחה לתלמידי העיר רמת גן. בשלב זה תיפעל המגמה באיזור המרכז ובמפגשים וירטואליים בלבד כאשר השאיפה היא להוסיף עליהם מפגשי פנים אל פנים רב דוריים שיארחו בסניפי עיל"ם תלמידים, הורים, סבים וסבתות .

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. המתאמת המקצועית של שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה.

שרות היעץ פתוח לציבור הרחב וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור "לשרות היעץ באתר עיל"ם" ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא ללחוץ על הכפתור האמצעי "לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם", לכתוב פוסט ובו שאילתא בחקר שורשי משפחה, ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושבע מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב. לפנייה לשירות המשותף לחצו על הכפתור התחתון "לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

 

לחצו לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו לכתיבת פוסט בפייסבוק בבקשת יעוץ

 

לחצו למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

לאחרונה התארכה רשימת בעלי התפקידים בעמותה שלנו אותה אנחנו מבקשים לאייש, והצטרפותם של מתנדבים נוספים הוא תנאי לשמירה על היקף הפעילות של עיל"ם למען חברי העמותה ולמען הקהילה הגנאלוגית בישראל.

ההתנדבות תורמת לכולם, לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי עניין משותף. נכון לעכשיו תוכלו לבחור במועמדות לאחד מן התפקידים האלה:

חבר/ת ועד בתפקיד גזבר עיל"ם

חבר/ת ועד עיל"ם

מתאם/ת מקצועי לשרות היעץ

מתאם/ת ארגוני לשרות היעץ של עיל"ם

מתאם/ת פרוייקטים של העמותה

חברי ועד לסניפי עיל"ם: סניף חיפה והקריות, סניף ירושלים וסניף נגב (באר שבע)

צוות הקמה לסניף חדש בכרמיאל והצפון

ניהול קבוצות "דור לדור" (פורום ארצות מוצא או מכנה משותף אחר)

אינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

העלאת מאגרי מידע מזדמנים לאתר (בהנהלת דני גרשוני)

 

מתעניין באחד מן התפקידים? התקשר אל משה הגולן, יו"ר עיל"ם ישירות בטלפון 052-3423222 או היכנס לשורת המתנדבים בלחיצה על כפתור הקישור:

לחצו להתנדבות בעיל"ם

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם

הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות וחמישים החברים בקבוצה. תיהנו מ"חוכמת ההמונים" של אנשים בעלי עניין משותף שיכולים לסייע לכם בחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים, ומן המידע על הנעשה בקהילה הגנאלוגית ועל הפעילות המגוונת בעיל"ם. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל כדי שתוכלו לכתוב פוסטים נדרשת הרשמה מוקדמת לקבוצה, שבמהלכה יש למסור כמה פרטים אישיים, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא. שמה של קבוצת הפייסבוק שלנו הוא "עיל"ם IGS"

מנהלי קבוצת הפייסבוק: משה גולן, רונית ניקולסקי

 

לחצו והצטרפו לקבוצת הפייסבוק של עיל"ם

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית. 

למחדשים

תזכורת אישית נשלחת אליכם בסמוך למועד חידוש החברות השנתית. הקפידו לחדש בתוך 30 יום מקבלת התזכורת.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים חדשים לעיל"ם
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

אני מבקש לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

14.01.2023, כ"א טבת תשפ"ג

 

נגישות