האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2023-10-1 חזרה לדף כל הניוזלטר
 

משולחנו של יו"ר עיל"ם

 

שלום לקורא

                                                                    "כל אחד יכול"

 

כול אחד יכול לחקור את ההיסטוריה המשפחתית שלו. 

 הטענה הנשמעת לעתים כול כך קרובות כאילו אין סיכוי לגלות את העבר המשפחתי, כי אין כבר את מי לשאול, שלא נותרו קרובי משפחה שניספתה בשואה, אין לה ברוב המקרים על מה להסתמך… לעומת זאת אין כמו חוויית הגילוי של הקשר המשפחתי וכמו המפגש עם קרובי משפחה שלא ידעת על קיומם בישראל, לפעמים בבית הסמוך לשלך, ובעולם כולו.

אין סיבה להרים ידיים ואין סיבה להתייאש מלהגיע לתוצאות שיפתיעו גם אותך. המהפכה הטכנולוגית של העשורים האחרונים שינתה תכלית שינוי גם את חקר ההיסטוריה המשפחתית – מה שמכונה בעגה המקצועית גנאלוגיה. בעבר הלא רחוק מחקר גנאלוגי היה מתחיל, ולפעמים גם מסתיים, בזה ששופתים קומקום על הכיריים, מחכים שישרוק, לוגמים כוס תה בנחת עם הסבא, עם הסבתא או עם הדודה, ושומעים באריכות על המשפחה, על תלאות המלחמה, על קשיי העלייה לארץ והקליטה בארץ, על חיפוש קרובים שעקבותיהם נעלמו, על הסבא "החלוץ", על הדוד המצחיק ועל "הכבשה השחורה" במשפחה. חוקרים נחושים יותר גם אספו אלבומי תמונות ישנות, הוציאו מהבוידעם מסמכים ותעודות שהצהיבו, ויצרו קשר עם קרובים מארצות רחוקות. מתי מעט, שהגנאלוגיה הפכה אצלם למעין אובססיה, אז כמו היום, נוסעים בעולם, מבקרים במוזאונים ובארכיונים, נוברים במסמכים, מחפשים בתמונות, מחשבים שנים ומצליבים אירועים.

עידן האינטרנט שבו אנחנו חיים הפך את העולם לנגיש יותר, והיום ניתן להגיע למקורות מידע אשר הולכים ומתרבים, באמצעות מנועי חיפוש במרשתת מבלי לקום מן הכורסא. אבל השימוש בהם דורש מיומנות מסוימת ולימוד שיטתי.

מדרשת עיל"ם לחקר שורשי משפחה וחיפוש קרובים נועדה בדיוק למטרה זאת. יעודה של המדרשה הוא ללמד את שיטות המחקר המתקדמות ביותר היום ואת דרכי החיפוש המושכל במאגרי המידע, בעזרת מיטב המומחים והחוקרים בתחומם בישראל. הם משתפים את הלומדים בידע ובניסיון שלהם בתוכנית לימודים הכוללת שיעורים עיוניים ותרגילים מעשיים, כאשר העקרון המדריך הוא כי כול אחד יכול….

נקודת המוצא היא כי כול אחד יכול לחקור את ההיסטוריה המשפחתית בעצמו. היכולת להפעיל מחשב ולגלוש באינטרט מספיקים. את השאר תספק המדרשה. הלימוד אינו מסתיים עם תום המסלול, והחוקרים עומדים לרשות התלמידים בצעדיהם הראשונים במחקר, גם מעבר לתוכניות הלימודים… המפגשים, ימי העיון והכנסים של עיל"ם מסייעים אף הם.

 למעגל הלומדים בזום הוספנו הפעם ישראלים דוברי עברית המתגוררים באירופה ובחוף המזרחי של ארה"ב ושל קנדה. אנחנו מקווים להיענות טובה מצידם ומצפים למפגש מפרה של ישראלים ולדיאלוג שבוודאי יתפתח במהלך הלימודים.

ההרשמה למדרשה לחקר שורשי משפחה וחיפוש קרובים נמצאת עכשיו בעיצומה, ואני ממליץ לקוראינו להצטרף למעגל הלומדים. זהו מאמץ אינטלקטואלי ראוי ותחביב מהנה לכול נפש. הלימוד הוא בזום ופרושו של דבר כי ביום קבוע ובשעה קבועה בשבוע תוכלו ללמוד מן הבית כיצד לחקור את תולדות המשפחה במסלול לימודים המתאים לרמת הידע והניסיון שלכם בחקר ההיסטוריה המשפחתית: מסלול מתחילים לכול אותם חסרי נסיון שמבקשים ללמוד את טעמה של הגנאלוגיה ולהכיר מושגי יסוד בחקר העבר המשפחתי. ומסלול מתקדמים לבוגרי מסלול מתחילים ולאלה שיש להם ניסיון מעשי במחקר ורוצים ללמוד באופן שיטתי שיטות מחקר ואיתור מאגרי מידע ולכאלה שנתקעו בתקרת זכוכית ומבקשים לחשב מסלול מחדש. במועד מאוחר יותר תבוא הודעה נפרדת על פתיחת ההרשמה למסלול למתמחים.

 מסלול המתחילים נפתח ביום א' 05.11.2023 בשעה 16:30 ומציע ללומדים בו ידע בסיסי ומושגי יסוד בגנאלוגיה ב-5 מפגשים שבועיים רצופים בימי א'

מסלול המתקדמים מתחיל אחריו ביום א' 17.12.2023 בשעה 16:30. המסלול מציע ללומדים בו כלים ושיטות מחקר ודרכי חיפוש מושכל במאגרי מידע לחקר ההיסטוריה המשפחתית ב-14 מפגשים שבועיים רצופים, גם הם בימי א'.

ניתן להירשם מראש למסלול משולב למתחילים ולמתקדמים גם יחד ולזכות בהנחה בדמי ההשתתפות בלימודים.  

 

לחצו לפרטים, לתוכנית הלימודים ולהרשמה
 
 

 אם יש לכם שאלות ספציפיות תוכלו להתקשר אלי ישירות בטלפון שמספרו 052-3423222

חג סוכות שמח,

שלכם,

משה גולן

 
 
 
ימי עיון, כנסים
 
"פיצוח חידה משפחתית" ("גם אתה יכול")
 
לקראת פתיחת שנת הלימודים במדרשה אנחנו מקיימים יום עיון שמוקדש ל"פיצוח חידה משפחתית". יום העיון חושף את נפלאות הגנאלוגיה, והוא ממחיש את הבשורה שכול אחד יכול לחקור את ההיסטוריה המשפחתית כאשר הוא מצוייד בידע ובכלי המחקר המתאימים.

יום העיון גם מציע הזדמנות לשאול שאלות לקראת פתיחת הלימודים במחזור השלישי של המדרשה. יום העיון יתקיים ביום ב' 16.10.2023 החל מן השעה 16:30 ועד 19:30. מתכנסים בזום החל מן השעה 16:15.

 
נבחרת של חוקרי ההיסטוריה המשפחתית מתכנסת בזום ליום העיון המרתק הזה ומשתפים אותנו בתהליך המחקר ובפיענוחה של חידה משפחתית, צעד אחר צעד:
 
אביעד בן יצחק – מי אתה ולדימיר חפץ?
 
אפרת שמעוני ססר – מי אתה יצחק גרינברג?
 
ד"ר אליעוז חפר ענתבי – בעקבות האוצר האבוד
 
רמי ליטני – מי אתה ברנרד דב פרוטר?
 
פרץ צוקר – מבצע סבתא
 
מנחה: משה גולן, יו"ר עיל"ם
 
 . הכניסה חופשית ללא תשלום אבל יש להירשם מראש. הנרשמים יקבלו במייל חוזר את הקישור לכניסה למפגש הזום:
 
לפרטים והרשמה לפענוח חידה משפחתית
 
 
 
 
הכנס השנתי 2024 – תשפ"ד
 
ועד עיל"ם החליט על קיומו של הכנס השנתי ה-15 של עיל"ם 2024 תשפ"ד בטבריה כשהנושא המרכזי הוא ארבע ערי הקודש והקשר עם קהילות המוצא של היושבים בהן. לאחר הפסקה של מספר שנים שמגפת הקורונה גרמה לה, אנחנו שבים ונפגשים בכנס פנים אל פנים בימים א,ב, 31.03.2024, 01.04.2024, במלון דונה גרציה.

נתמנתה ועדת תוכן לכנס שחברותיה הן: ד"ר לאה הבר גדליה, עירית שם טוב, רבקה יוגב, ד"ר ישראלה בן אשר.

 
קול קורא
האם משפחתכם התגוררה בטבריה, צפת, ירושלים או חברון, עד שנת 1882?

נשמח לקבל את תמצית המחקר מכול מי שחקר את תולדות משפחתו באחת מערי הקודש, ומעוניין להציג את סיפור המחקר בכנס….

נשמח לקבל גם תמונות של בני המשפחה ו/או צילומי העיר בתקופות אלו [עותקים בלבד]….

 אם בספרייתכם יש ספרים על "ארבע ערי הקודש", על ארץ ישראל עד שנת 1882, על הקשר עם קהילות הגולה של הישוב הארץ ישראלי, נשמח אם תוכלו להעביר אלינו רשימה שמית של הספרים, עם צילום הכריכה ומספר פרטים על תוכן הספר.

 אם יש בידיכם מפות של ארץ ישראל עד 1882, נשמח אם תהיו מעוניינים להציגם…

וכל זה למה?

 כי בין התאריכים 31/3/2024 – 1/4/2024

 יתקיים הכנס השנתי של עמותת עיל"ם- העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה.

 נושא הכנס: ארבע ערי הקודש, שלוש מאות שנה של הגירה אליהן ומהן.

 בכנס, יוצגו תמונות, ספרים ותעודות הקשורות לנושא זה, בנוסף למגוון הרצאות על התקופה, ועל משפחות , יוצגו כלי מחקר גנאולוגי וינתן ייעוץ למעוניינים לקדם את מחקרם האישי- משפחתי.

 לפניות: ד"ר ישראלה בן אשר, חברת ועדת התוכן של הכנס השנתי של עיל"ם 2024

 מייל: is261@walla.com

 נייד: 050-5501270

 

בסניפי עיל"ם

 
 
סניף דן תל אביב
 
בשיתוף בית אריאלה
 
"בנותיו של יחיאל מיכל פינס"     מרצה: רות מרשנסקי

מפגש וירטואלי בזום מטעם סניף דן תל אביב, מתקיים ביום ב', 09.10.2023 שעה 18:00. הכניסה לנרשמים מראש החל מן השעה 17:45. 

 
לפרטים והרשמה לחצו כאן
 
סניף חיפה והקריות
 
בשיתוף אגף הספריות העירוניות של חיפה
 
מפגש חגיגי לחידוש פעילות הסניף
"הבניית הזיכרון הקולקטיבי" – לספר על טשרנוביץ
מרצה: ד"ר לאה הבר גדליה
 
"יש אי שם"
מרצה: ליאת כהן בלכר
 
דברי ברכה:                             רונית ברזילי, עיריית חיפה         משה גולן, יו"ר עיל"ם
מנחה: זאב שרון, מטעם סניף חיפה
 
נפגשים ב"יד לבנים", אחוזה, הר הכרמל ביום א' 29.10.2023 בשעה 18:30.

הכניסה חופשית בהרשמה מראש

 
לפרטים ולהרשמה
 
 
 
 
 
סניף דן תל אביב בימים כתיקונם
 
 
סניף חיפה והקריות ב"יד לבנים",
 
 
 
 
 שרות היעץ של עיל"ם
 
שרות היעץ של עמותת עיל"ם הוא שרות חינמי לציבור אשר נועד לסייע לאנשים המעוניינים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית שלהם, לבנות עץ משפחה ולספר את הסיפור המשפחתי, ומתקשים לעשות זאת ללא סיוע מקצועי. מתנדב שרות היעץ של עיל"ם אינו מבצע את המחקר עבור הפונים אליו אלא מכוון אותם ומציע להם כלים, שיטות ומאגרי מידע שיאפשרו להם להמשיך ולחקור את הנושא בעצמם. אני שמח שמספר הפונים אלינו במסגרת שרות היעץ הולך וגדל מדי חודש.

 מנהלת שרות היעץ, ד"ר לאה הבר גדליה, מנהל ארגוני של שרות היעץ, עומר אורליאן.

שרות היעץ של עיל"ם כולל מספר מסלולים וניתן לבחור את המתאים לכם ביותר: שרות היעץ הכללי לציבור הרחב, שרות היעץ הרב דורי לתלמידי מערכת החינוך, שרות היעץ בשיתוף בית אריאלה למפגשים פנים אל פנים או גם משלוח שאילתות ממוקדות לקבוצת הפייסבוק של עיל"ם.

לקבלת סיוע בחקר ההיסטוריה המשפחתית לחצו על אחד מן הכפתורים המתאים לכם ועקבו אחר ההנחיות:

 
שרות היעץ הכללי
 
 
שרות היעץ לתלמידים
 
 
שרות היעץ בשיתוף בית אריאלה
 
 
שרות היעץ בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם
 
 
 
 
שורת המתנדבים של עיל"ם
 
 הלב מתרחב למראה מספר המתנדבים אשר הולך וגדל בהתמדה. אני אישית קורא את כול הטפסים שנשלחים אלינו על ידי מתנדבים ונפגש לריאיונות אישיים עם אלה מהם שהטופס שלהם נראה מבטיח במיוחד.

אבל בזה לא די. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה. אנו זקוקים לכם כדי שנוכל לשמור על היקף הפעילות שלנו כיום ועל התרחבותה של עיל"ם בעתיד למען חברינו בעמותה ולמען הקהילה הגנאלוגית בישראל.

ההתנדבות תורמת לכולם, לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. המתנדבים פועלים למען הכלל ובה בעת נהנים מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומפתרון תעלומות משפחתיות ומן החברותא עם בעלי עניין משותף.

נכון לעכשיו תוכלו לבחור במועמדות לאחד מן התפקידים האלה:

 * חבר ועד עיל"ם בתפקיד גזבר
 * חבר/ת ועד עיל"ם (עדיף חבר בעל כישורים בשימוש במחשב)
 * מתאם/ת פרוייקטים של העמותה
 * חבר ועד לסניף ירושלים
 * חברי ועד חדש לסניף נגב (באר שבע)
 * צוות הקמה לסניף חדש בכרמיאל והצפון
 * מתנדבים למפתוח (אינדקסינג) פנקסי ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד בן צבי)
 * העלאת מאגרי מידע מזדמנים לאתר (בהנהלת דני גרשוני)                  * יו"ר קבוצת דיון דור לדור פולין וקבוצת צפון אפריקה

מתעניין באחד מן התפקידים? התקשר אל משה הגולן, יו"ר עיל"ם ישירות בטלפון 052-3423222 או מלא ושלח טופס אותו תקבל בלחיצה על כפתור הקישור לשורת המתנדבים:

 
קישור לשורת המתנדבים
 
 
 
 
פינת החברים
 
"הייה לי חבר…"
 
למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך טובה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2023 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 
למחדשים
 
תזכורת אישית נשלחת אליכם בסמוך למועד חידוש החברות השנתית. הקפידו לחדש בתוך 30 יום מקבלת התזכורת.
 
לחידוש החברות בעיל"ם
 
 
לחברים חדשים
 
אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור את העבר המשפחתי, למצוא קרובי משפחה שהקשר איתם נותק, ולהתחבר לאנשים בעלי עניין משותף. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

 
למצטרפים חדשים לעיל"ם
 
 
 
 
     
 
אישור קבלת מידע

אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם

 
 
     
 
לאישור לחצו כאן
 
 
 
     
 
לגלישה באתר עיל"ם

אני מבקש לגלוש עכשיו באתר האינטרנט של עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית

 
 
     
 
לגלישה לחצו כאן
 
 

 

נגישות
בחירת מטבע