האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2023-2-1 חזרה לדף כל הניוזלטר

משולחנו של יו"ר עיל"ם                                 

 

תוכנית ההשתלבות של עיל"ם בפרוייקט חקר שורשי משפחה במערכת החינוך בישראל החלה לקרום עור וגידים.

כזכור, אולי, תוכנית העבודה של עיל"ם לשנת תשפ"ג כללה פתיחתה של מגמת חקר שורשים רב דורית חדשה במסגרת שרות היעץ של עיל"ם. המטרה היא להעמיק את שורשי הפעילות של העמותה ולהרחיב את שרות היעץ גם לעבר הדור הצעיר. לעודד אותו לחקור את ההיסטוריה המשפחתית שלו, ולסייע לתלמידי חטיבות הביניים בפרוייקט שורשים של משרד החינוך.

הדחיפה ליישם את התוכנית לפעול בקרב תלמידי בתי הספר ניתנה לנו עם הצטרפותו של נחום טשרנוביץ כמתנדב לשרות היעץ של עיל"ם. נחום טשרנוביץ שימש מנחה לפרוייקט שורשים של ילדי רמת גן משך שנים ארוכות.

 במקביל, יצרנו קשר עם אגף מורשת במשרד החינוך במטרה לקבל את ברכתו ליוזמה שלנו לתעל את הידע והניסיון של חברינו גם להנחלת חקר שורשי משפחה בקרב תלמידי ישראל, ולבחון יחד עם ראשי אגף מורשת את הדרכים שבהם משרד החינוך יכול לסייע לפעילות שרות היעץ של עיל"ם במערכת. כידוע, בניגוד לעבר, פרוייקט שורשים של משרד החינוך היה למקצוע רשות, המסור להחלטת מנהל בית הספר. השינוי במדיניות המשרד גרם לצימצום העיסוק הבית ספרי בחקר שורשי משפחה, ודווקא משום כך מוטלת עלינו החובה למלא את החלל שנוצר, ולפעול כדי שחקר ההיסטוריה המשפחתית יחזור ויהיה מה שראוי לו להיות. פירות ראשונים של היוזמה לפעילות שלנו במערכת החינוך נוכל לראות, אולי, בקשר שנוצר עם אורית קרנובסקי, רכזת חינוך חברתי בבית הספר התיכון קשת במזכרת בתיה. בתאריך 1 במארס ירצה בבית הספר נציג עיל"ם, חברנו אביעד בן יצחק, בתקווה שהמפגש הזה ישמש נקודת הזנק לשיתוף פעולה מתמשך בינינו לבינם. בתוך כך, שלחנו הזמנה להנהלת בית הספר לבוא ולשתף את התלמידים במפגש סניף ראשון לציון ומושבות יהודה של עיל"ם, המוקדש למשפחות המייסדים של המושבה, ומתוכנן לסוף חודש מאי.

כדי להמשיך ולקדם את הנושא בכוונתנו לנקוט בפעולות הבאות:

  • לקבוע נהלים ושיטת עבודה ובכלל זה קצב התרחבות השרות והכנת טופס פנייה חדש לשרות היעץ שמתאים לתלמידי בית ספר.
  • לתכנן וליישם תוכנית פרסום של המגמה החדשה בקרב מוסדות החינוך של שרות היעץ ולשבץ אותה בערוצי הפרסום ויחסי הציבור של עיל"ם ושל משרד החינוך.
  • לגייס בהדרגה, ובהתאם להתרחבות נפח הפניות, מתנדבים יועצים נוספים.
  • לקיים הכשרת יועצי פרוייקט שורשים במערכת החינוך בהדרכת ד"ר לאה גדליה ונחום טשרנוביץ.

מוזמן להתקשר אלי בטלפון או במייל כול מי שמרגיש שהוא יכול לתרום לתוכנית החשובה הזאת בארגון המערכת או כיועץ בשרות היעץ לדור הצעיר בזום, בטלפון או במפגשים בין דוריים פנים אל פנים.

בשורות טובות, 

 משה גולן

כנסים, ימי עיון, ואירועים מיוחדים

חיי משפחה – פסיפס קולנועי בסניף דן תל אביב
במהלך השנים נאספו ב'אנו – מוזיאון העם היהודי' (בית התפוצות) בשקידה רבה סרטי חובבים נדירים רבים. בסרטים אלו מתועדים חיי היום יום השזורים באירועים משפחתיים כמו חתונות, בר מצווה, חגים, חיי חברה ונופש. הצלמים החובבים אשר תעדו את משפחותיהם החל משנות ה-20 של המאה שעברה לא שערו בנפשם שבכך הם הנציחו דמויות, מקומות, ואופי חברתי ותרבותי של העולם היהודי בתקופה בה צולמו סרטיהם במרוקו, אלג'יר, עיראק, רומניה, פולין, הונגריה, הולנד, צ'כיה, איטליה ובארץ ישראל. לפרטים במדור סניפי עיל"ם.

על המנחה:

רבקה אדרת, בוגרת החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת ת"א, עובדת מזה שנים רבות באני מוזיאון העם היהודי, עורכת ומנחה ימי קולנוע וסדרות מפגשים.
ימי הקולנוע המתקיימים במוזיאון ומחוצה לו כוללים סרטים מאוסף הסרטים העשיר והנדיר של המוזיאון, סדרות המפגשים עוסקות בנושאי תרבות יהודית וישראלית ונוטלים בהן חלק מרצים מהטובים בתחומם.

ערב עיון לציון יום השואה

מזרח ומערב: בערב עיון שמוקדש לציון יום השואה והגבורה. ירצה ד"ר רמי נוידרפר על מחקריו על גטו קובנה ושואת יהודי ליטא ואילו ד"ר מיכל בן יעקב על פרקים בלתי ידועים על השואה בצפון אפריקה. המפגש מתוכנן ליום א' 16 באפריל 2023. שעה 17:30. מנחה: עירית שם טוב. על פרטים נוספים והרשמה נפרסם בקרוב.

ערב עיון לציון יום הזיכרון לנופלים במערכות ישראל

פנל חוקרים בזום ישתפו אותנו במחקרים על חקר שורשי משפחות של נופלים במערכות ישראל. המפגש מתוכנן ליום ב' 1 במאי 2023. על הרשמה על שמות המרצים ועל פרטים נוספים תבוא הודעה נפרדת.

מפגש סניף ירושלים המוקדש לציון יום ירושלים

מתוכנן מפגש זום מטעם סניף ירשלים ליום ב' 22 במאי 2023 שמוקדש לנופלים על שיחרור ירושלים ומשפחותיהם. מרצה: דורית פרי, יו"ר עמותת "לתת פנים לנופלים". על פרטים נוספים והרשמה תבוא הודעה נפרדת.
כותרת

סניפי עיל"ם

סניף ראשון לציון ומושבות יהודה

בשיתוף מוזיאון ראשון לציון
מפגש זום יתקיים מטעם סניף ראשון לציון ומושבות יהודה ביום ב' 27 בפברואר 2023 שעה 18:00. מתכנסים החל מן השעה 17:45. ההרשמה מראש .

המפגש יוקדש הפעם לנושא נשות העליה הראשונה כשהמרצה היא פרופ' יפה ברלוביץ.

מנחה: ד"ר ישראלה בן אשר

 

סניף דן תל אביב

בשיתוף בית אריאלה
מפגש זום מטעם דן תל אביב מתקיים ביום ב' 13.03.2023 שעה 18:00. הזום ייפתח לנרשמים החל מן השעה 17:45.

המפגש חורג משגרת ההרצאות שמאפיינת את "מפגשי עיל"ם – איתכם בבית" והוא מציג הפעם סדרת סרטי חובבים מן האוסף של אנו – מוזיאון העם היהודי (בית התפוצות) תחת הכותרת "חיי משפחה יהודית – פסיפס קולנועי" בהנחיית רבקה אדרת.

 מארח: משה גולן, יו"ר עיל"ם.

 

לפרטים והרשמה

מוזיאון ראשון לציון
 

לפרטים והרשמה

בבית אריאלה בימים כתיקונם
שרות היעץ של עיל"ם                          
מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים של עיל"ם. היועצים מכוונים את אלה אשר פונים אל שרות היעץ אל מקורות מידע רלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. המתאמת המקצועית של שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה.

שרות היעץ פתוח לציבור הרחב וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור "לשרות היעץ באתר עיל"ם" ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא ללחוץ על הכפתור האמצעי "לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם", לכתוב פוסט ובו שאילתא בחקר שורשי משפחה, ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושבע מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב. לפנייה לשירות המשותף לחצו על הכפתור התחתון "לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

ערוץ לתלמידי בתי הספר ייפתח בקרוב.

 

לחצו לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו לכתיבת פוסט בפייסבוק בבקשת יעוץ

 

לחצו למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה. אנו זקוקים לכם כדי שנוכל לשמור על היקף הפעילות שלנו כיום ועל התרחבותה בעתיד למען חברינו בעמותה ולמען הקהילה הגנאלוגית בישראל.

ההתנדבות תורמת לכולם, לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. המתנדבים פועלים למען הכלל ובא בעת נהנים מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא עם בעלי עניין משותף.

נכון לעכשיו תוכלו לבחור במועמדות לאחד מן התפקידים האלה:

חבר/ת ועד בתפקיד גזבר עיל"ם

חבר/ת ועד עיל"ם

מתאם/ת מקצועי לשרות היעץ של עיל"ם

מתאם/ת ארגוני לשרות היעץ של עיל"ם

מתאם/ת פרוייקטים של העמותה

חבר ועד לסניף ירושלים

חברי ועד חדש לסניף נגב (באר שבע)

צוות הקמה לסניף חדש בכרמיאל והצפון

ניהול קבוצות "דור לדור" (פורום ארצות מוצא או מכנה משותף אחר)

מתנדבים למפתוח (אינדקסינג) ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

העלאת מאגרי מידע מזדמנים לאתר (בהנהלת דני גרשוני) 

מתעניין באחד מן התפקידים? התקשר אל משה הגולן, יו"ר עיל"ם ישירות בטלפון 052-3423222 או היכנס לשורת המתנדבים בלחיצה על כפתור הקישור:

לחצו להתנדבות בעיל"ם

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם

הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות וחמישים החברים בקבוצה. תיהנו מ"חוכמת ההמונים" של אנשים בעלי עניין משותף שיכולים לסייע לכם בחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים, ומן המידע על הנעשה בקהילה הגנאלוגית ועל הפעילות המגוונת בעיל"ם. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל כדי שתוכלו לכתוב פוסטים נדרשת הרשמה מוקדמת לקבוצה, שבמהלכה יש למסור כמה פרטים אישיים, בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא. שמה של קבוצת הפייסבוק שלנו הוא "עיל"ם IGS"

מנהלי קבוצת הפייסבוק: משה גולן, רונית ניקולסקי

 

לחצו והצטרפו לקבוצת הפייסבוק של עיל"ם

חדשות בקצרה

  • מועצת עיל"ם בראשות ד"ר לאה הבר גדליה התכנסה החודש לדיון במדיניות העמותה. מועצת עיל"ם היא פורום של פעילי עיל"ם הכולל את ועד עיל"ם, חברי ועד הסניפים של עיל"ם והאחראים על הפעילות של עיל"ם בתחומי פעילותה השונים, באתר האינטרנט, בדף ובקבוצת הפייסבוק, בשרות היעץ, במדרשה, בפרוייקט הפקוא"ם. ההתכנסות נעשתה בזום.
  • האסיפה השנתית של עיל"ם נקבעה ליום א' 07.05.2023, בזום. הודעות יישלחו לחברים.
  • התקיים דו שיח בין יו"ר העמותה, משה גולן לבין ראשי אגף המורשת במשרד החינוך במטרה לבחון דרכים לשיתוף פעולה בשרות היעץ של עיל"ם.
  • במפגש פתוח לדיירי מגדלי הים התיכון בגני תקווה ביום א' 04 ביוני 2023, שעה 18:45, תרצה ד"ר לאה הבר גדליה על טעימות בגנאלוגיה. על המפגש הוחלט בפגישתו של יו"ר עיל"ם משה גולן עם מיכל בר מנהלת התרבות במגדלי הים התיכון בגני תקווה שנועד כדי להציע להנהלת המועדון את הקמתו של חוג עיל"ם במוסד המונה 440 דיירים.
  • אביעד בן יצחק מרצה ביום ד' 01.03.2023 בפני תלמידי חטיבת הביניים בבית הספר התיכון קשת במזכרת בתיה.
  • ד"ר דן אלדר התמנה בנוסף לתפקידיו כאחראי על המאגרים "מושגי יסוד" ו"ר"ת" גם לאחראי על מאגר "מקורות מידע לפי נושאים" באתר האינטרנט של עיל"ם.

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית. 

למחדשים

תזכורת אישית נשלחת אליכם בסמוך למועד חידוש החברות השנתית. הקפידו לחדש בתוך 30 יום מקבלת התזכורת.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים חדשים לעיל"ם
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

אני מבקש לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

25.02.2023, ד' אדר תשפ"ג

 

 

נגישות