האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-3-2 חזרה לדף כל הניוזלטר

משולחנו של יו"ר עיל"ם

 שלום mg

עיל"ם מתפתחת בקצב שמפליא את כול רואיה בזכות חבריה. גרעין נאמן של מתנדבים חברי עיל"ם לוקח על עצמו משימות שמתורגמות לפעילות מגוונת, למבצעי התנדבות ולמתן שירותים לקהילה הגנאלוגית המתרחבת. חברי עיל"ם הם הכוח המניע שסביבו סובב הכול, וככול שחוג החברים מתרחב, גדלה גם יכולת הפעולה שלנו בהיקף ובאיכות.

ההצטרפות לעיל"ם נעשית בלחיצת כפתור, כפי שתוכלו לראות בתחתית הגיליון הזה של הניוזלטר.

ימי עיון הם מרכיב חשוב בפעילות שלנו משום שהם מאפשרים דיון מעמיק יותר בנושאים שעל סדר יומה של הגנאלוגיה. אנחנו מתייחסים אליהם בכובד ראש ומשקיעים זמן ומחשבה בהכנות לקראתם. כך גם כלפי יום העיון המתוכנן לחודש יוני הקרוב בנושא "חיילים יהודים בצבאות העולם" . לשמחתנו הרבה ההיענות המרשימה של חברים, וגם של מקורבים לפעילות העמותה שלנו, לקול הקורא לכתוב לנו על מחקרים אישיים אודות קרובי משפחה שלחמו בצבאות העולם מחממת את הלב. אני שב וקורא לכול מי שחקר ויכול לספר על קרובי משפחה בצבאות זרים, לשתף אותנו בתהליך המחקר ובתוצאותיו. גם שיתוף הפעולה עם האקדמיה ועם גופים חיצוניים, המתמחים בנושא הזה על היבטיו השונים, כמו ארכיון צה"ל, העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה ומוזיאון החיל היהודי במלחמת העולם השניה קורם עור וגידים. תאריך היעד הוא 13.06.2022. רשמו ביומנים.

ביום ראשון הקרוב, מסלול המתמחים במדרשת עיל"ם פותח את שעריו, והתוכנית המלאה של לימודי המסלול מתפרסמת כאן בהמשך. בוגרי מסלול המתקדמים שטרם נרשמו נקראים לעשות זאת בהקדם וכך גם בעלי ניסיון מחקרי שמבקשים לימוד שיטתי של רזי המחקר והעמקת העץ המשפחתי. עדיין ניתן לעשות זאת בלחיצת כפתור.

והשבוע, ביום רביעי 16.03.2022, אנחנו מקיימים את מפגש הפתיחה לסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה". הסדרה מארחת חמישה צאצאים של אישים בולטים בתולדות חיפה המספרים על פועלם ועל תרומתם הייחודית של אבותיהם לבניינה והתפתחותה של עיר הכרמל. פרטים נוספים בהמשך.

 ולבסוף, כרגיל, אני פונה ומבקש מכול אחד מקוראי לכתוב לי על נושאים שמעניינים ומעסיקים אתכם, תשתפו אותי במחקרים שלכם אודות ההיסטוריה המשפחתית ובתגליות חדשות שהצלחתם לחשוף, תאתגרו אותנו במחקרים שלא מגיעים לשום מקום וזקוקים לעזרת מומחים שיכוונו אתכם בחיפוש מידע ויציעו דרך פעולה (לצורך זה תוכלו תמיד לכתוב לי או להיכנס לשרות היעץ של עיל"ם. פרטים בהמשך). הניוזלטר הוא גם המקום להעלות על נס את פועלם של יחידים מבינינו במחקר, בהתנדבות ובתרומה לקהילה, ומכאן נוכל אף להיפרד מיקירינו שהלכו מאיתנו ולא ישובו עוד ורק זיכרם נותר איתנו.

להשתמע

משה גולן

כיתבו לי

מדרשת עיל"ם – מסלול המתמחים

הרשמו בלחיצה כאן

סניפי עיל"ם

אבא חושי
סניף חיפה והקריות

בית יד לבנים – אחוזה

את הסדרה 'שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה' תיפתח ביום רביעי הקרוב הרצאתו הווירטואלית בזום של פרופ' רן לין אשר יספר על סבו, אבא חושי, ראש העיר המיתולוגי של חיפה בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת שהטביע את חותמו על העיר, על אופייה ועל התפתחותה .

נפגשים בשעה 18:00.

 

 

לחצו והירשמו

כנסים, ימי עיון, סדרות,,,

 

סדרה: שורשים חיפאיים

ההרשמה לסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה" פתוחה עכשיו לחברי עיל"ם, לחברי העמותה לתולדות חיפה ולציבור הרחב.
סדרת מפגשים שבה מספרים צאצאיהם של אישים מרכזיים בחיפה על אבותיהם שתרמו לאופייה והתפתחותה של עיר הכרמל ועל המורשת המשפחתית שלהם. שיתוף פעולה בין עיל"ם – העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה, סניף חיפה והקריות, העמותה לתולדות חיפה והמחלקה לספריות בעיריית חיפה הולידה את הסדרה המחזיקה חמישה מפגשים שבועיים רצופים בימי רביעי מאמצע חודש מרס עד אמצע חודש אפריל.
ואלה מפגשי הסדרה:

16.3.22 ¦ 18:15 ¦ פרופ' רן לין        ¦ נכד  ¦ אבא חושי – אבי חיפה המודרנית

23.3.22 ¦ 17:45 ¦ מיכה רטנר         ¦ בן    ¦ יוחנן רטנר – איש צנוע ששבר שיאים

30.3.22 ¦ 17:45 ¦ אליאס טובי        ¦ בן    ¦ תאופיק טובי – דרכו

06.4.22 ¦ 17:45 ¦ פרופ' איתנה פדן ¦ בת   ¦ רב אלוף יעקב דורי וחיפה

13.4.22 ¦ 17:45 ¦ ד"ר שירלי הר צבי¦ נכדה ¦ עת לספר – דוד הכהן פועלו ומשפחתו

 

להרשמה

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם שמכוונים חוקרים חובבים של ההיסטוריה המשפחתית אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר ומציעים להם דרך פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם.

שרות היעץ ניתן לכול וללא תשלום. כול מה שעליך לעשות הוא לפנות לאתר עיל"ם ולמלא טופס מתאים. תושבי תל אביב והמרכז יכולים לבקש פגישה פנים אל פנים בבית אריאלה – תחנת יעוץ משותפת לעיל"ם ולבית אריאלה.

 

לחצו כאן לשרות היעץ

שורת המתנדבים

פרויקט העלאת מאגרי מידע לאתר האינטרנט של עיל"ם בהנהלתו ובהדרכתו של מנהל האתר, דני גרשוני, יצא לדרך. המבצע מתנהל במקביל לפרויקט הפקוא"ם שלקחנו על עצמנו לבצע בשיתוף יד יצחק בן צבי. המעוניינים להתנדב ולהצטרף למבצע לבחור בין שתי אפשרויות:

להירשם למדור התנדבות באתר עיל"ם

או לכתוב ישירות לדני גרשוני dannyge777@gmail.com

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את דמי החבר בצורה מקוונת עדיף באמצעות כרטיס אשראי או Bit ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

כמדי שנה אנחנו מזמינים את אלה מכם שתוקף חברותם פג לחדש את החברות בעיל"ם. תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

היה לי חבר

ידיעות בקצרה…

 • מסלול המתמחים במדרשת עיל"ם ייפתח ביום ראשון הקרוב 13.03.2022 בהרצאותיהם של ד"ר לאה הבר גדליה, המנהלת האקדמית של המדרשה וד"ר לביא שי מנהל הספריה והארכיון ביד יצחק בן צבי.
 • מפגש הפתיחה לסדרת המפגשים הווירטואליים בזום, 'שורשים חיפאים – אישים ומעשים בתולדות חיפה' יתקיים ביום רביעי הקרוב 16.03.2022.
 • עדה הוידה, יו"ר סניף חדרה וצפון השרון מודיעה כי המפגש הבא של הסניף יתקיים ביום שני 04.04.2022 ויוקדש לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. מרצה: הדסה אסולין.
 •  עירית שם טוב, יו"ר סניף השרון מודיעה כי לרגל יום השואה יארח סניף השרון בתאריך 25.04.2022 את מר יוחנן רון-זינגר שירצה במפגש זום על שואת יהודי רומניה בכלל ועל טרנסניסטריה בפרט.
 • סניף ראשון לציון יארח ביום שני 09.05.2022 את חגי הוברמן בהרצאה על תולדות ההתיישבות היהודית בעזה.
 • מבצע בניית מאגרי מידע נוספים באתר האינטרנט של עיל"ם בניהולו של דני גרשוני זקוק למתנדבים. למעונינים פרטים נוספים ב"שורת המתנדבים".
 • פגישת זום של ועד עיל"ם הקרובה נקבעה ליום ג' 22.03.2022 שעה 11:00. לפגישה מוזמנים בעלי התפקידים בעיל"ם לדיון על הדרכים לפתח ולהרחיב את פעילות קבוצת הפייסבוק. כול חבר עיל"ם שיש לו מה לתרום בנושא יתקשר למזכירת עיל"ם רבקה יוגב ויבקש להשתתף.
 • ממוריז+ היא פלטפורמה דיגיטלית להקמה מהירה של אתר זיכרון לאדם שהלך לעולמו או תעוד סיפור חיים. האתר יכול להכיל טקסט, תמונות, סרטונים, אודיו וכול סוג של תוכן דיגיטלי. הפלטפורמה פותחה על ידי הגנאלוג הוותיק סיני זילבר. מומלץ.
 • מדריך חדש מאיר עיניים לחיפוש מושכל במאגרי מידע נכתב ע"י חבר עיל"ם, המידען דן נועם ומתפרסם בפרק "צעדים ראשונים" באתר האינטרנט של העמותה. לחץ ושוטט באתר עיל"ם
 •  מפגש הסיום של מסלול מתקדמים במדרשת עיל"ם כלל את הרצאתו של ד"ר ישראל בן דור על "מזרח ומערב במיזוג גלויות" ודברי סיכום של המסלול מפי ד"ר לאה הבר גדליה ומשה גולן, יו"ר עיל"ם.
 • הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל חברות בעיל"ם אינה עושה אתכם מינה וביה חברי קבוצת הפייסבוק וגם עליהם להירשם לקבוצה.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
11.03.2022 , ח' אדר ב' תשפ"ב

 

 

נגישות