האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-3-3 חזרה לדף כל הניוזלטר
 • משולחנו של יו"ר עיל"ם
 שלום mg

אני מבקש מראש את סליחת הקוראים שסבורים שדיון בצורך להירשם לפעילויות בעיל"ם איננו ראוי לבמה כול כך מכובדת, אבל מכיוון שהנושא עולה כול פעם מחדש, אני רואה לנכון להבהיר את עמדתי בדבר הנחיצות בהרשמה ובהקפדה על נהליה.

ההרשמה מראש היא חיונית, מכיוון שהיא האמצעי היחיד שמאפשר למארגני הפעילות לזהות את המבקשים להשתתף בפעילויות ובכך היא…

 • מאפשרת לוודא שרק חברי עיל"ם נהנים מכניסה חינם או בהנחה משמעותית.
 • מאפשרת לוודא שמי שאינם חברים אמנם שילמו דמי כניסה נדרשים.
 • מאפשרת למנוע כניסת האקרים למפגש ולמנוע ניסיונות חבלה במהלכו התקין (וכבר היו דברים מעולם).
 • מגדילה את רשימת הדיוור של עיל"ם.

כדי שההרשמה תהיה אפקטיבית יש להקפיד על שני כללי בסיס: להירשם בשמו המלא של המשתתף, שם פרטי ושם משפחה. לא כינוי, לא מספר, ולא שם פרטי בלבד. זהו תנאי לזיהוי מהיר של הנכנסים ולמניעת פקקים בכניסה לפעילות. והכלל השני – למלא את כול השדות הנדרשים.

 הסדרה "שורשים חיפאיים" יצאה לדרך והשבוע סיפר לנו נכדו של אבא חושי, ד"ר רן לין, על סבו, ראש העיריה המיתולוגי של חיפה, על המוצא ועל ההווי המשפחתי ועל ילדותו בחיפה. בשבוע הבא יספר מיכה רטנר על אביו יוחנן רטנר.

 ההכנות ליום העיון "חיילים יהודים בצבאות העולם"המתוכנן לחודש יוני נמשכות. אני שב וקורא לכול מי שחקר ויכול לספר על קרובי משפחה בצבאות זרים, לשתף אותנו בתהליך המחקר ובתוצאותיו. תאריך היעד הוא 13.06.2022. רשמו ביומנים.

 ולבסוף, כרגיל, אני פונה ומבקש מכול אחד מקוראי לכתוב לי על נושאים שמעניינים ומעסיקים אתכם, תשתפו אותי במחקרים שלכם אודות ההיסטוריה המשפחתית ובתגליות חדשות שהצלחתם לחשוף, תאתגרו אותנו במחקרים שלא מגיעים לשום מקום וזקוקים לעזרת מומחים שיכוונו אתכם בחיפוש מידע ויציעו דרך פעולה (לצורך זה תוכלו תמיד לכתוב לי או להיכנס לשרות היעץ של עיל"ם. פרטים בהמשך). הניוזלטר הוא גם המקום להעלות על נס את פועלם של יחידים מבינינו במחקר, בהתנדבות ובתרומה לקהילה, ומכאן נוכל אף להיפרד מיקירינו שהלכו מאיתנו ולא ישובו עוד ורק זיכרם נותר איתנו.

להשתמע

משה גולן

כיתבו לי
הר הזיתים כמקור מידע

על הר הזיתים כמקור מידע בסניף ירושלים

תוכנית המפגש הווירטולי בזום כוללת ארבעה מרכיבים:

 1. הרצאה מרתקת של שרה ברנע על תולדות מיפוי בית העלמין הר הזיתים ועל המתחם כמקור מידע גנאלוגי תוך התייחסות לחלקות הקבורה, חלקת מחוקק, פנקסי פרנס, ופנקסי חברה קדישא, כמסייעים באיתור מידע לחקר שורשי משפחה.
 2. הר הזיתים כמקור מידע בחקר קברו של מרדכי שמעון חרר שנמצא בהר הזיתים לאחרונה וציון מקורות נוספים ומפתיעים שנתגלו במחקר הזה שנערך על ידי צוות "לתת פנים לנופלים".
 3. סרטון – סיפורו של מרדכי שמעון חרר, חייל ארץ ישראלי בצבא הבריטי, תושב תל אביב, שמקום קבורתו לא נודע עד שאותר לאחרונה בהר הזיתים.
 4. שאלות ותשובות

 על המרצות

שרה ברנע מדריכה ומורת דרך מוסמכת בעלת תואר MA בלימודי ארץ ישראל, חוקרת מזה כ- 20 שנה, את בית הקברות שבהר הזיתים. מדריכה סיורים על קו התפר, הר הצופים והר הזיתים, הרובע היהודי והמוסלמי, ארמון הנציב, עיר דוד וקבר רחל.

קישור לאתר של שרה ברנע כאן http://www.sarabarnea.co.il/

 אירית כהנא ליברמן, ארכיונאית במכון משואה, חוקרת מתנדבת ב"לתת פנים לנופלים", שותפה לספי שקד ומיכאל מהלר, בצוות שחקר ואיתר את קברו של מרכי שמעון חרר.

המפגש הווירטואלי מתקיים ביום שני 21.03.2022 , י"ח אדר ב' תשפ"ב.  מתכנסים החל מן השעה 17:45. התכנית מתחילה בשעה 18:00 בדיוק.
 

לחצו להרשמה למפגש סניף ירושלים

סניפי עיל"ם

סניף חיפה והקריות

בית יד לבנים – אחוזה

מפגש 2 בסדרה 'שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה' מוקדש לאלוף יוחנן רטנר. מרצה, בנו מיכה רטנר. המפגש הווירטואלי בזום מתקיים ביום רביעי הקרוב 23.03.2022, כ' אדר ב' תשפ"ב.

נפגשים בשעה 17:45. תכנית המפגש מתחילה בשעה 18:00

 

סניף ירושלים

יד יצחק בן צבי

מפגש וירטואלי בזום של סניף ירושלים במחזור העשירי של "סניפי עיל"ם איתכם בבית" מוקדש לבתי הקברות בהר הזיתים כמקור מידע גנאלוגי. המפגש מתקיים ביום שני 21.03.2022, י"ח אדר ב' תשפ"ב מתכנסים החל מן השעה 17:45. התכנית מתחילה בשעה 18:00

מרצות: שרה ברנע, אירית כהן ליברמן

סניף חדרה וצפון השרון
מוזיאון החאן בחדרה
מפגש וירטואלי בזום של סניף חדרה וצפון השרון במחזור העשירי של "סניפי עיל"ם איתכם בבית" מוקדש לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי שליד הספריה הלאומית בירושלים. מרצה: הדסה אסולין.

המפגש מתקיים ביום שני 04.04.2022, ג' ניסן תשפ"ב . מתכנסים החל מן השעה 17:45. התוכנית מתחילה בשעה 18:00

סניף השרון

בית ספיר בכפר סבא

מפגש וירטואלי בזום של סניף השרון מוקדש לשואת יהודי רומניה וטרנסניסטריה. מרצה יוחנן רון זינגר ביום שני 25.04.2022
               יוחנן רטנר
יד אבשלום
               יד אבשלום
הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי

 

 

לחצו והירשמו

כנסים, ימי עיון, סדרות,,,

 

סדרה: שורשים חיפאיים

הסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה" יצאה לדרך . לוח הזמנים של כול המפגשים הבאים הוא זה: מתכנסים החל מן השעה 17:45 והתוכנית מתחילה בשעה 18:00 בדיוק.
ואלה מפגשי הסדרה:

16.3.22 ¦ 18:15 ¦ פרופ' רן לין        ¦ נכד  ¦ אבא חושי – אבי חיפה המודרנית √

23.3.22 ¦ 17:45 ¦ מיכה רטנר         ¦ בן    ¦ יוחנן רטנר – איש צנוע ששבר שיאים

30.3.22 ¦ 17:45 ¦ אליאס טובי        ¦ בן    ¦ תאופיק טובי – דרכו

06.4.22 ¦ 17:45 ¦ פרופ' איתנה פדן ¦ בת   ¦ רב אלוף יעקב דורי וחיפה

13.4.22 ¦ 17:45 ¦ ד"ר שירלי הר צבי¦ נכדה ¦ עת לספר – דוד הכהן פועלו ומשפחתו

 

להרשמה

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם שמכוונים חוקרים חובבים של ההיסטוריה המשפחתית אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר ומציעים להם דרך פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם.

שרות היעץ ניתן לכול וללא תשלום. כול מה שעליך לעשות הוא לפנות לאתר עיל"ם ולמלא טופס מתאים. תושבי תל אביב והמרכז יכולים לבקש פגישה פנים אל פנים בבית אריאלה – תחנת יעוץ משותפת לעיל"ם ולבית אריאלה.

 

לחצו כאן לשרות היעץ

שורת המתנדבים

פרויקט העלאת מאגרי מידע לאתר האינטרנט של עיל"ם בהנהלתו ובהדרכתו של מנהל האתר, דני גרשוני, יצא לדרך. המבצע מתנהל במקביל לפרויקט הפקוא"ם שלקחנו על עצמנו לבצע בשיתוף יד יצחק בן צבי. המעוניינים להתנדב ולהצטרף למבצע לבחור בין שתי אפשרויות:

להירשם למדור התנדבות באתר עיל"ם

או לכתוב ישירות לדני גרשוני dannyge777@gmail.com

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את דמי החבר בצורה מקוונת עדיף באמצעות כרטיס אשראי או Bit ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

כמדי שנה אנחנו מזמינים את אלה מכם שתוקף חברותם פג לחדש את החברות בעיל"ם. תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

היה לי חבר

ידיעות בקצרה…

 • מסלול המתמחים במדרשת עיל"ם נפתח ביום ראשון האחרון 13.03.2022 בהרצאותיהם של ד"ר לאה הבר גדליה, המנהלת האקדמית של המדרשה על מקורות לחקר יהודי ארה"ב וד"ר לביא שי מנהל הספריה והארכיון ביד יצחק בן צבי על מפקדים כמכשיר חיוני בחקר שורשי משפחה.
 • סניף ראשון לציון יארח ביום שני 09.05.2022 את חגי הוברמן בהרצאה על תולדות ההתיישבות היהודית בעזה.
 • פגישת זום של ועד עיל"ם הקרובה נקבעה ליום ג' 22.03.2022 שעה 11:00. לפגישה מוזמנים בעלי התפקידים בעיל"ם לדיון על הדרכים לפתח ולהרחיב את פעילות קבוצת הפייסבוק. כול חבר עיל"ם שיש לו מה לתרום בנושא יתקשר למזכירת עיל"ם רבקה יוגב ויבקש להשתתף.
 • ממוריז+ היא פלטפורמה דיגיטלית להקמה מהירה של אתר זיכרון לאדם שהלך לעולמו או תעוד סיפור חיים. האתר יכול להכיל טקסט, תמונות, סרטונים, אודיו וכול סוג של תוכן דיגיטלי. הפלטפורמה פותחה על ידי הגנאלוג הוותיק סיני זילבר. מומלץ.
 • הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל חברות בעיל"ם אינה עושה אתכם מינה וביה חברי קבוצת הפייסבוק וגם עליהם חלה חובת ההרשמה לקבוצה. מרכזת קבוצת הפייסבוק היא רונית ניקולסקי
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
18.03.2022 , ט' אדר ב' תשפ"ב

 

נגישות