האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-3-4 חזרה לדף כל הניוזלטר
משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 שלום

בעקבות דיון מעמיק בדרכה של קבוצת הפייסבוק של עיל"ם הוחלט על ארגון מחדש של הקבוצה ועל מיקוד הפעילות שלה כפלטפורמה ליעוץ לציבור הרחב אשר מבקש לסייע לו בחקר ההיסטוריה המשפחתית וחיפוש קרובים. תקנון הקבוצה שונה בהתאם. הקבוצה פתוחה עכשיו לחילופי מידע ומשמשת במה לשאלות ותשובות בנושאים שמעסיקים את כול מי שחוקר את שורשיו. הקבוצה מציעה לחבריה לא רק את הידע המקצועי של חברי עיל"ם הבכירים והמנוסים אלא גם את "חוכמת ההמונים" והיא תפעל מעכשיו למצוא מענה לשאלות נקודתיות שחוקר השורשים המשפחתיים נתקל בהם. היא לא באה להחליף את שרות היעץ של עיל"ם, שהוכיח את עצמו כצוות חשיבה והדרכה מקצועי. שרות שמתמחה בסיוע לחוקרים אשר לא מגיעים לשום מקום במחקרים העצמיים שלהם וזקוקים לעזרת מומחים שיכוונו אותם בחיפוש מידע ויציעו להם דרך פעולה.

 השבוע החולף היה שבוע קשה מנשוא של פיגועי טרור שעלולים לסדוק כול תקווה לדו קיום בארץ שלנו. והנה דווקא השבוע נתמזל מזלנו להקשיב בקשב רב לדבריו של פרופ' אליאס טובי, מעמודי התווך הרפואי של חיפה, שסיפר לנו במסגרת הסדרה "שורשים חיפאיים" על אביו ח"כ תאופיק טובי ז"ל ועל דרכו הציבורית, שמיום היווסדה של מדינת ישראל האמין והטיף לדו קיום יהודי ערבי בהרמוניה ובכבוד הדדי. הרצאתו של פרופ' טובי ותגובת הקהל, חברי עיל"ם וחברי העמותה לתולדות חיפה, שבאה בעקבותיה, היו קרן אור באפלת הימים הקשים שעוברים עלינו. הינחתה את המפגש פרופ' עליזה שנהר, יו"ר העמותה לתולדות חיפה. במפגש השבועי הקרוב, יום ד' 06.04.2022, תרצה במסגרת הסדרה פרופ' איתנה פדן, בתו של יעקב דורי, הרמטכ"ל הראשון של צה"ל.

 ההכנות ליום העיון "חיילים יהודים בצבאות העולם"המתוכנן לחודש יוני נמשכות. אני מודה לרבים ששיתפו אותי במחקרים המשפחתיים שלהם ושב וקורא לכול מי שחקר ויכול לספר על קרובי משפחה בצבאות זרים, לשתף אותנו בתהליך המחקר ובתוצאותיו. תאריך היעד ליום העיון הוא 13.06.2022. רשמו ביומנים.

והפעם קצת חדשות מן העולם. מחר יום שישי 1 בחודש אפריל נחשף לציבור המפקד הפדרלי של ארה"ב לשנת 1950. תוצאות המפקד אוצרים בתוכם ממצאים גנאלוגיים חשובים וזאת בשורה חשובה לחוקרים של ההיסטוריה המשפחתית שיש לה שורשים אמריקאיים ואירופאים. בראשית אפריל נערך גם המפקד הפדרלי של ארה"ב שכידוע נערך לפי חוק מדי עשר שנים.

 ולבסוף, כרגיל, אני פונה ומבקש לכתוב לי על נושאים שמעניינים ומעסיקים אתכם, תשתפו אותי במחקרים שלכם אודות ההיסטוריה המשפחתית ובתגליות חדשות שהצלחתם לחשוף ואני אפרסם אותם לציבור ההולך וגדל של קוראי הניוזלטר.

להשתמע

משה גולן

כיתבו לי

סניפי עיל"ם

סניף חיפה והקריות

בית יד לבנים – אחוזה

מפגש 4 בסדרה 'שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה' מוקדש ליעקב דורי, הרמטכ"ל הראשון של צה"ל. מרצה, בתו פרופ' איתנה פדן. המפגש הווירטואלי בזום מתקיים ביום רביעי הקרוב 06.04.2022, ה' ניסן תשפ"ב.

נפגשים בשעה 17:45. תכנית המפגש מתחילה בשעה 18:00

 

סניף חדרה וצפון השרון
מוזיאון החאן בחדרה
מפגש וירטואלי בזום של סניף חדרה וצפון השרון במחזור העשירי של "סניפי עיל"ם איתכם בבית" מוקדש לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי שליד הספריה הלאומית בירושלים. מרצה: הדסה אסולין.

המפגש מתקיים ביום שני הקרוב 04.04.2022, ג' ניסן תשפ"ב . מתכנסים החל מן השעה 17:45. התוכנית מתחילה בשעה 18:00

סניף השרון

בית ספיר בכפר סבא

מפגש וירטואלי בזום של סניף השרון מוקדש לשואת יהודי רומניה וטרנסניסטריה. מרצה יוחנן רון זינגר ביום שני 25.04.2022
סניף ראשון לציון
         מוזיאון ראשון לציון
מפגש וירטואלי בזום יארח במחזור העשירי של "סניפי עיל"ם – איתכם בבית" ביום שני 09.05.2022 את חגי הוברמן בהרצאה על תולדות ההתיישבות היהודית בעזה.
סניף דן תל אביב
       בית אריאלה תל אביב
מפגש וירטואל בזום של סניף דן תל אביב במסגרת סניפי עיל"ם איתכם בבית תרצה ד"ר נאוה מיכאל צברי לבית שטראוס על שושלות משפחתיות בעסקים. יום ראשון 22.05.2022
           רב אלוף יעקב דורי  
הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי

 

    בית אריאלה בימים כתיקונם
 

לחצו והירשמו

כנסים, ימי עיון, סדרות,,,

 

סדרה: שורשים חיפאיים

בשבוע הבא יתקיים המפגש הרביעי בסדרה "שורשים חיפאיים – אישים ומעשים בחיפה". המפגש עם מיכה רטנר לא התקיים מסיבות טכניות ועל מועד חדש תבוא הודעה נפרדת.

לוח הזמנים של כול המפגשים הבאים הוא זה: מתכנסים החל מן השעה 17:45 והתוכנית מתחילה בשעה 18:00 בדיוק.
ואלה מפגשי הסדרה:

16.3.22 ¦ 18:15 ¦ פרופ' רן לין        ¦ נכד  ¦ אבא חושי – אבי חיפה המודרנית √

23.3.22 ¦ 17:45 ¦ מיכה רטנר         ¦ בן    ¦ יוחנן רטנר – איש צנוע ששבר שיאים

30.3.22 ¦ 17:45 ¦ אליאס טובי        ¦ בן    ¦ תאופיק טובי – דרכו

06.4.22 ¦ 17:45 ¦ פרופ' איתנה פדן ¦ בת   ¦ רב אלוף יעקב דורי וחיפה

13.4.22 ¦ 17:45 ¦ ד"ר שירלי הר צבי¦ נכדה ¦ עת לספר – דוד הכהן פועלו ומשפחתו

 

להרשמה

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם שמכוונים חוקרים חובבים של ההיסטוריה המשפחתית אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר ומציעים להם דרך פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם.

שרות היעץ ניתן לכול וללא תשלום. כול מה שעליך לעשות הוא לפנות לאתר עיל"ם ולמלא טופס מתאים. תושבי תל אביב והמרכז יכולים לבקש פגישה פנים אל פנים בבית אריאלה – תחנת יעוץ משותפת לעיל"ם ולבית אריאלה.

 

לחצו כאן לשרות היעץ

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את דמי החבר בצורה מקוונת עדיף באמצעות כרטיס אשראי או Bit ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

כמדי שנה אנחנו מזמינים את אלה מכם שתוקף חברותם פג לחדש את החברות בעיל"ם. תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בעוד ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

היה לי חבר

ידיעות בקצרה…

  • המפגשים האחרונים במסלול המתמחים במדרשת עיל"ם מסתיימים בשבוע הבא. מגמת מרכז ומזרח אירופה ביום א' 03.04.2022 בהרצאותיהם של ד"ר לאה הבר גדליה על גשר גליציה ושל סורין גולדנברג על חקר יהודי רומניה "הישנה"
  • בפגישת זום של ועד עיל"ם שהתקיימה ביום שלישי 22.03.2022 בהשתתפות מוזמנים בעלי תפקידים בעיל"ם נידונו דרכים לפתח ולהרחיב את פעילות קבוצת הפייסבוק של עיל"ם. על סיכום הדיון ראו משולחנו של יו"ר עיל"ם.
  • במפגש הוירטואלי בזום מטעם סניף ירושלים שהתקיים ביום ב' 23.03.2022 הרצו שרה ברנע על הר הזיתים כמקור מידע גנאלוגי ואירית כהנא ליברמן על המחקר של צוות "לתת פנים לנופלים" שחשף את מקום קבורתו של מרדכי שמעון חרר, חייל עברי בצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה.
  • ממוריז+ היא פלטפורמה דיגיטלית להקמה מהירה של אתר זיכרון לאדם שהלך לעולמו או תעוד סיפור חיים. האתר יכול להכיל טקסט, תמונות, סרטונים, אודיו וכול סוג של תוכן דיגיטלי. הפלטפורמה פותחה על ידי הגנאלוג הוותיק סיני זילבר. מומלץ.
  • הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל חברות בעיל"ם אינה עושה אתכם מינה וביה חברי קבוצת הפייסבוק וגם עליהם חלה חובת ההרשמה לקבוצה. מרכזת קבוצת הפייסבוק היא רונית ניקולסקי.
  • תעודות ההשתתפות במדרשת עיל"ם נמצאים בשלבי הכנה אחרונים ויחולקו לתלמידים בימים הקרובים.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

.
31.03.2022 , כ"ח אדר ב' תשפ"ב
נגישות