האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com


ברוכים הבאים לפורום של פולין

פורום זה מטרתו ליצור מסגרת אינטרנטית לחילופי מידע למתעניינים ולעוסקים בחקר תולדות משפחותיהם ושורשיהן בפולין

נושאים לדיון (ולא רק) מידע נוסף
  • מסמכים, צילומים ומפות
  • ערים ועיירות מוצא
  • שמות משפחה וסיוע באיתור בני משפחה
  • זכרונות מבית אבא וסיפורים משפחתיים
  • תרגומים וסיוע לשוני
  • קישורים לאתרים ומקורות מידע
  • שאלות בכל נושא אחר

מנחה הפורום: שלום נוי

מעבר לפורום

רקע היסטורי על פולין

פולין בתקופת מלחמת העולם ה-2

מקורות מידע וספרות

קישורים

חברי הפורום


[wpforo item="forum" id="25"]
חזרה לראש העמוד

 

רקע היסטורי

רפובליקת פּוֹלִין (בפולנית: Rzeczpospolita Polska, "זֶ'צְ'פּוֹסְפּוֹלִיטַה פּוֹלְסְקַה") היא מדינה במרכז אירופה, הגובלת בגרמניה במערב, בצ'כיה ובסלובקיה בדרום, באוקראינה ובבלארוס במזרח, ובליטא, ברוסיה (מחוז קלינינגרד) ובים הבלטי בצפון.

המדינה הפולנית נוסדה לפני יותר מ-1,000 שנים תחת שושלת פיאסט, והגיעה לתור הזהב שלה לקראת סוף המאה ה-16 תחת השושלת היגיילונית, כאשר פולין הייתה אחת המדינות העשירות והחזקות ביותר באירופה. ב-3 במאי 1791 הצביע הסיים (הבית התחתון של הפרלמנט) של ברית פולין-ליטא בעד קבלת "חוקת מאי" לפולין, החוקה הכתובה הראשונה באירופה והשנייה בעולם אחרי חוקת ארצות הברית. זמן קצר לאחר מכן חדלה פולין מלהתקיים, לאחר שחולקה על ידי שכנותיה: האימפריה הרוסית, אוסטריה, ופרוסיה.

פולין קיבלה את עצמאותה מחדש ב-1918 לאחר חתימת חוזה ורסאי. תקופה זו בתולדותיה של פולין נקראת "הרפובליקה השנייה של פולין". בספטמבר 1939 פלשו גרמניה הנאצית וברית המועצות לפולין וכבשו אותה, במהלך שפתח את מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה הפכה פולין למדינת חסות של ברית המועצות. ב-1989 התקיימו בפולין בחירות חופשיות למחצה, הראשונות שנערכו בה מאז מלחמת העולם השנייה, ובהן השתתפה תנועת סולידריות, שהנחילה תבוסה למפלגה הקומוניסטית. תקופה זו בתולדותיה של פולין נקראת "הרפובליקה השלישית של פולין". בשנת 1997 נכתבה חוקה חדשה. במרץ 1999 הפכה פולין לחברה רשמית בברית נאט"ו, וב-2004 הצטרפה המדינה לאיחוד האירופי.
חזרה לראש העמוד


פולין בתקופת מלחמת העולם ה-2

הפלישה הגרמנית/ רוסית

עם פרוץ מלחמת העולם ה-2 ב-1 בספטמבר 1939 פלשו כוחות גרמניה לשטחה המערבי של פולין. על פי נספח סודי בהסכם ריבנטרופ-מולוטוב (שנחתם ב-19 באוגוסט 1939) פלשו הרוסים ב-17 בספטמבר לצידה המזרחי של פולין ובמהלך אוקטובר השלימו שתי המעצמות את חלוקתה של המדינה וסילוק ממשלתה.

הקמת הגנרלגוברנמן

בהמשך להשתלטות גרמניה על מערב ומרכז פולין סיפח היטלר את מערב פולין ואילו במרכז פולין הוקם ה"גנרלגוברנמן – הממשל הכללי לשטחים הכבושים בפולין".

חזרה לראש העמוד

מקורות מידע וספרות

 

חזרה לראש העמוד

קישורים לאתרים

 

חזרה לראש העמוד

חברי הפורום

חזרה לראש העמוד
 

 

 

נגישות