האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

משולחן היו"ר – חג הפסח 2015

משולחן ההיו"ר של עילם - ערב פסח

לחברים שלום,
אנחנו עומדים בפתחו של חג האביב, חג ההתחדשות, הפריחה והלבלוב.

חילופי העונות כאילו מאפיינים גם את מה שקורה בעמותה המתחדשת שלנו. ההוצאה לאור של "שרשרת הדורות" לאחר דומיה בת 28 חודשים ופתיחתם מחדש של שלושה סניפים אזוריים בחיפה, בשרון ובנגב הם הגילויים הבולטים ביותר של תהליך ההתחדשות, הפריחה והלבלוב שעובר על העמותה שלנו בעת הזאת. פנים ותיקות וחדשות נראות זה לצד זה בעמדות המפתח ורוחות חדשות וטובות מנשבות בעמותה, במפגשים החודשיים של
הסניפים, בהתארגנות מתנדבים ליוזמות בשטח ובקשרים ההולכים ומתהדקים עם מוסדות מחקר, הנצחה ומוזיאונים ברמה הלאומית ובמישור המקומי.

בעיני, הסניף הוא הלב הפועם של העמותה. במהלך עונת האביב, ייפתחו מחדש שלושה סניפים אזוריים של העמותה:

ביום רביעי, 20 במאי, סניף נגב החדש במרכז רמות בבאר שבע יפתח את שעריו בכנס שבמרכזו תעמוד הגנאלוגיה של יהודי צפון אפריקה ושל יהודי ברית המועצות לשעבר. 
ביום ראשון, 31 במאי נחגוג את פתיחתו מחדש של סניף השרון בשיתוף עם בית ראשונים ועיריית הרצליה.
ביום חמישי, 4 ביוני יחדש את פעילותו סניף חיפה והצפון ביום עיון באודיטוריום יד לבנים שעל הכרמל שבו יוכרז על המרכז גנאלוגי המשותף לסניף העמותה ולאגף התרבות-המחלקה לספריות בעיריית חיפה שמוקם בבית יד לבנים, שיכלול בין היתר ספריית עיון גנאלוגית ולשכת ייעוץ לתושבי האזור.
כמו כן ראויים לציון כמה מאירועי האביב בסניפים: 
ביום שלישי, 6 במאי 2015 סניף פתח תקווה והסביבה בשיתוף הארכיון לתולדות פתח תקווה ומרכז להנצחת השואה בעירייה מקיימים באודיטוריום של קריית המוזיאונים מיני יום עיון לחקר השואה שיוקדש לניצולים ולחיפוש אחר
ניצולים וצאצאיהם.

ביום ראשון, 10 במאי 2015 מקיים סניף ראשון לציון והסביבה מבצע צילום בית הקברות ההיסטורי של ראשון לציון בשיתוף מיי-הריטאג' ואגודת הידידים של מוזיאון ראשון לציון.
ביום חמישי 28 במאי יתקיים בסניף ירושלים מפגש עם נאווה סמל ובמאי הסרט יהלי ברגמן כהמשך לכנס השנתי 2014.
כזכור, כול חברי העמותה מוזמנים לכול אירועי העמותה ללא קשר להשתייכותם לסניף זה או אחר.
נבוא כולנו ונחגוג עם הסניפים את ההתחדשות ואת הפריחה שלהם.

אבל באביב כמו באביב, רוחות צפוניות קרות מבקשות להשתלט על החמימות המשתלטת, על הצמיחה ועל הפריחה. גם אצלנו עדיין נשמעים פה ושם קולות צורמים של מיעוט מבוטל, שמזכיר לנו כי "לפתח חטאת רובץ" ועל כן אנחנו מצווים להמשיך בדרך שהתחלנו בה ולהקפיד על רוח חברית חמימה וטובה, על סגנון תרבותי ועל תנופת עשייה.
למרות שטרם נמצאו מתנדבים למילוי תפקיד הגזבר/ית והמזכיר/ה לעמותה, שאנחנו זקוקים להם בדחיפות, זכיתי לעידוד רב ולתמיכה רחבה בטלפונים ובמיילים שקבלתי כתגובה לקריאה שלי אל החברים להתנדב.
אחד המיילים, שנשלח אלי מסניף ירושלים המחודש, היטיב לתאר את המצב בעמותה ואת הרוח החדשה שנושבת ואני מביא אותו כלשונו:
למשה ולחברים שלומות,

תקופה זו של השנה וחילופי האנשים הם הזדמנות טובה עבורנו לומר כמה מילים על פועלו של סניף ירושלים והדרך בה אנו עובדים כחלק מהעמותה ארצית.
עבורנו הייתה זו תקופה של בניה מחדש, שהיא מורכבת יותר ודורשת הרבה מאוד כיוונונים אישיים ו'ירושלמיים' בכדי לעלות מחדש על המפה הגנאלוגית בעיר המרתקת הזו.
כולם זוכרים ובוחנים ופוקחים שבע עיניים.

רוצות לומר, שבזכות ההחלטה הנכונה שלך משה ליצור קשר עם יד בן צבי, אנו עוברים סוג של מיתוג מחדש והערכה מחודשת. גם הכנס המצוין שניהלת פתח עבורנו את הדלת שוב, העבודה הפורייה עם הסניפים
האחרים, הקשרים המחודשים שאנו בונים בירושלים (ויעמדו לרשות החוקרים בכל הארץ!!), התוכנית השנתית שנבנית בהדרכתך, יוזמת האתר שהתחלנו לבנותו מחדש, עצם העובדה שיש עוד אנשים שרוצים
לבנות סניפים באתרים חדשים-ישנים בארץ (מה שמוסיף לתחושת ההערכה העצמית) ועוד, ועוד. אין ספק שיש עוד הרבה מה לעשות, ומתנדבים 'לא צומחים על העצים', וגזבר הכרחי – אך אנו בטוחות שימצא פתרון בקרוב.
ולכל חברינו – חשוב לנו לשמור על סגנון תקשורת נעים וחיובי. אפשר להגיד דברים שקשה לשמוע אך עדיין בדרך מכבדת ושמובילה קדימה. אנו מקוות שנשמור על אמות מידה אלה ונזכור מה אירע בעבר כשלא זה היה
מצב… (וגם זה הרי לחם חוקנו…זיכרונות…)אז, רוצות לאחל לכולנו:
חג של יציאה משעבוד החיכוכים, מלבני זעף ומהעבודה הקשה של זיכרון קשיי העבר; ומאחלות שלכשנחצה את ים הסוף של לידתה מחדש של העמותה – נגיע לארץ היעודה – ארץ ישראל, שחקר שורשי משפחה יהיה אחוז ומושרש בה בזכות עמותה אחת קטנה, דבקה במשימה ואיכותית…

חג שמח ומשפחתי ביותר,
דבורה, דורית ומריאנה סניף ירושלים של
העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה

ואחרון, אחרון, אני מתכבד לשלוח בנפרד לכול אחד מכם את הגיליון הדיגיטאלי החדש של "שרשרת הדורות", פרי עמלם של ד"ר דן אלדר העורך, נילי גולדמן המעצבת הגרפית, והכותבים שתרמו בנפש חפצה מפרי עטם לגיליון החדש.
כולם יבואו על התודה ועל הברכה.
התגובות הראשונות שקבלנו העניקו לנו רוח גבית להמשיך ולהוציא אותו לאור. כול מי שיש לו מה לומר ויכול להקליד את מה שיש לו לומר מוזמן לשלוח את החומר לדן אלדר. אנחנו שואפים להוציא מתחת ידינו כתב עת מגוון שמציע תמהיל של עבודות מחקר מדעיות לצד עבודות חובבים, של חוקרים ותיקים ויידועי שם וגם של חברי עמותה מתחילים וסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות שבהן הגנאלוגיה ומקצועות נלווים אחרים נלמדים, של מאמרים מתורגמים ושל עבודות מקוריות, של מחקרי עומק לצד ידיעות על הנעשה בסצנה הגנאלוגית בישראל ובעולם כולו. כתב עת שייתן ביטוי לכול הגילאים, ולכול עדות ישראל.אנחנו מקימים מערכת קבועה ל"שרשרת הדורות" ופונים למעוניינים לפנות לדן אלדר או אלי ולהציע את עצמם למערכת כעורכים, כתבי שטח ומתרגמים.
ובהזדמנות זאת כדאי גם להזכיר את הכנס הבינלאומי לגנאלוגי יהודית שיתקיים בין ה-6 ביולי ל- 10 ביולי בירושלים. את הרצאת הפתיחה יישא מי שהיה הרב הראשי לישראל וניצול שואה, הרב ישראל מאיר לאו. החברים מוזמנים להיכנס לאתר בעברית ובאנגלית שנפתח לצורך זה.

חג שמח, חג של התחדשות, לבלוב ופריחה,
משה גולן
ערב פסח, תשע"ה

Comments are closed.

נגישות