האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

משולחן היו"ר – מאי 2018

דו"ח שנתי של יו"ר עיל"ם לשנת 2018

הדוח השנתי 2017

שלום וברכה

הגשת הדוח השנתי היא חובתו של יושב ראש העמותה. זאת אמנם עבודה מפרכת אבל אני חייב להודות שיש לי מידה לא מבוטלת של הנאה בצדה.

שנת 2017 הייתה שנה טובה לעמותה ולפי כול הסימנים שנת 2018 תהייה אף טובה ממנה. מגוון השירותים והפעילויות התרחב, החוסן הכלכלי התגבר, הקשרים עם מוסדות וגופים משלימים התהדקו ופרויקטים חדשים יצאו לדרך. אין פירושו של דבר שאין בעיות, קשיים ונסיגות בתחומים מסוימים. 

הכנס השנתי במתכונתו הקיימת היה לאירוע המרכזי בקהילה הגנאלוגית בישראל והוא משתבח והולך משנה לשנה. רמת המרצים רק עולה, מוקם מרכז הדרכה שבו אנשי יד ושם, בית התפוצות, חברת MyHeritage  ופינת יעוץ של עיל"ם בניצוחה של עירית שם-טוב מגישים הדרכה ויעוץ לבאי הכנס תחת קורת גג אחת. מצאנו לנכון גם לשפר באופן משמעותי את תנאי הלינה והשהייה שהכנס מציע למשתתפים בו, ומטבע הדברים זה בא לידי ביטוי גם בהתייקרות מה בדמי ההשתתפות בכנס. עד כה – שלושה שבועות לפני פתיחת הכנס – נראה שהשיקול היה נכון ומספר הנרשמים גדול מאי פעם. אני קורא לכול חבר מחברי העמותה להירשם ולהשתתף בכנס ולפעול לגיוס משתתפים נוספים בקרב ידידים וקרובי משפחה. חובה נעימה היא להגיד תודה לחברי ועד העמותה שהתגייסו להפוך את הכנס מרעיון למציאות חיה, ובמיוחד לנעמי ארנון, מארגנת ימי הכנס, לרבקה יוגב על ארגון האספה הכללית ובכלל, ולאברהם ששון וליעקב בייאר שהשלימו את החסר. תודה גם לדבורה נצר שמקיימת את הקשר עם המרצים לנעמי אלעד על עריכת חוברת המרצים לכנס וגם על הסיוע לארגן את הנסיעה המשותפת לכנס בעזרתם של זאב שרון וצבי שטראוכר. אני רוצה להודות גם לד"ר אריה מורגנשטרן, לד"ר לאה הבר גדליה ולגידי פורז על תרומתם להעשרת הכנס ועל המשימה שלקחו על עצמם לשמש יושבי ראש המושבים.

סניפי עיל"ם. בעוד שהסניפים בחיפה, ובירושלים פורחים, סניף דן תל אביב פתח מחדש את שעריו בבית אריאלה והסניפים בכפר סבא ובראשון לציון מתחזקים, הרי הסניפים בפתח תקווה ובבאר שבע פסקו מלפעול זמנית. בבאר שבע בגלל עיכובים ביורוקרטיים בעיריית באר שבע ובפתח תקווה בהעדר יושב ראש חדש לסניף שיחליף אותי בתפקיד לאחר 6 שנים מלאות, מהן 3 שנים במקביל לתפקידי כיו"ר העמותה. כשיימצא מתנדב לתפקיד נפעיל מחדש את הסניף. סניף חדרה וצפון השרון עדיין בראשית צעדיו. אני ממלא את תפקיד יו"ר סניף דן תל אביב ואנחנו מקווים למצוא לי מחליף בהקדם.

אני רואה חובה לשבח את נעמי אלעד ואת יורם יגאל שמלאו את החלל שנפער בסניף חיפה בגלל מחלתו של צבי שטראוכר. עכשיו צבי שב לאיתנו והוא חזר לרכז את הסניף כבעבר.

עירית שם-טוב, דניאלה אליגון ודני שחל מטפלים בצדדים שונים של פרסום פעילות הסניפים בפייסבוק ונראה שהטיפול נושא פרי.


קבוצות דור לדור והגאון מווילנה.
ניסיונות חוזרים ונשנים לכונן בעיל"ם קבוצות SIG שמתמקדות בארצות מוצא משותפות לא צלחו עדיין. יש לכך כנראה סיבות שונות כמו העדר מקום מפגש אבל נראה שהסיבה העיקרית היא היעדר מנהיגות שתיקח את ה- SIG ותהפוך אותו לישות חיה.

לאחרונה הוזמנתי להיות חבר צוות ההיגוי של אירועי "שנת הגאון מווילנה" ונעניתי לבקשה בעיקר בגלל הסיכוי להפוך את האירועים הללו למנוף להקמת SIG ליטא ובלרוס. כידוע יש לנו קבוצת פייסבוק שהוקמה על ידי דודה, הלא היא יהודית גרעין כול, לפני מספר שנים והמבקשים להצטרף לקבוצה יכנסו ויירשמו כחברים.


הדרכה
היא מהמטרות העיקריות של עיל"ם. סדרת מפגשי העשרה שקיימנו בבית אריאלה ברבע האחרון של שנת 2017, בניהולם של ד"ר מוטי פרידמן וגידי פורז נחלו הצלחה רבה, ויכולנו להכיל רק כמחצית ממספר הנרשמים לסדרה. יש בדעתנו להמשיך במפעל הזה בצורה זאת או אחרת. בית אריאלה אינו ערוך עדיין לאכלס קורסים בגנאלוגיה בגלל עבודות השיפוצים שנערכות בו. עם השלמתן נחזור ונקיים קורסים במקום.

בניית אתר האינטרנט החדש של עיל"ם נמצאת בעיצומה לאחר שצוות התכנון וההקמה, אירית הרמן, דני גרשוני, ומשה גולן, השלימו את אפיון האתר והם מפקחים באופן שוטף על החברה שבונה את האתר. השינויים באתר אינם רק בחזותו החיצונית אלא בעיקר בתפישה הגורסת כי האתר נועד להגיש סיוע מקצועי ולספק שירותים גנאלוגיים, ובהעדר משרד מרכזי לוועד העמותה גם לשחרר אותו מהרבה תפקידים מנהליים שיתבצעו באופן אוטונומי עם השלמת האתר. בשבועות הקרובים צפויים קשיים מסוימים בכניסה ובגלישה לאתר הישן, וציבור המשתמשים נקרא לגלות סבלנות וסלחנות. זאת גם תקופת התארגנות להשמת מתנדבים למלא את האתר בתוכן. אנחנו מזמינים את חברי העמותה להתנדב למשימה החשובה הזאת לכתוב לנו, ולהציע את עצמם.

פקוא"ם. הפקידים והאמרכלים של אמסטרדם – הוא מפעל שלקחנו על עצמו, בשיתוף עם יד יצחק בן צבי, להפוך את חילופי המכתבים בין אמסטרדם לקהילות היהודים השונות, שנמשכו למעלה ממאה שנים מראשית המאה הי"ט, למאגר אינטרנטי שיעמוד לרשות החוקרים. נחמיה שיף ודבורה נצר המנווטים את המפעל החלו בעבודה והיא מתקדמת במהירות גדולה מן הצפוי. גם כאן אנחנו זקוקים לעזרת חברים שיתנדבו למשימה. בלעדיהם לא יקום דבר.

ספרים וספריות. השלמה הקמתה של הספריה הגנאלוגית כאגף בספרייה העירונית המרכזית של באר שבע שקמה בזכות יעקב בייאר שהשקיע זמן ומאמץ בהקמתה. למעשה, העברנו את הספריה הירושלמית שהייתה מונחת כאבן שאין לה הופכין לבאר שבע שבה לא נמצאו ספרי גנאלוגיה כלל.

המשלוח האחרון של ספרים לבאר שבע הגיעה מתרומת ספרים נכבדה מעיזבונה של הגנאלוגית עדה הולצמן ז"ל שהלכה לעולמה בספטמבר 2016 . כ- 1000 ספרים נבדקו, מוינו ונארזו על ידי ענבל כץ-אמסלם, נכדתה של המנוחה, ועל ידי עירית שם-טוב. רובם נשלחו לבאר שבע, חלקם לספריה שלנו בסניף חיפה וחלקם למקומות אחרים.

תמיכות וחסויות. בשנה שחלפה פעל אברהם ששון להגשת בקשות לתמיכה מוסדית – ממשרד התרבות ומעיריית פתח תקווה. זאת עבודה מפרכת שעד כה לא הביאה תוצאות ממשיות אבל העמותה נמצאת עכשיו על מפת התמיכות ויש סיכוי שהמאמץ הסיזיפי הזה, יישא תוצאות בעתיד.

במקביל הגשנו את הבקשה לקבלת אשור על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה שמקל על גיוס תרומות מגורמים מסחריים.

חברת MyHeritage תורמת לנו ביד נדיבה ומעניקה חסות לכנס השנתי וגם נוטלת בו חלק. על כך אנחנו מודים מקרב לב  לה ולמנהלה גלעד יפת.

מאזן מבוקר. קבלת אישור על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה בחתימת שר האוצר מותנית בהגשת מאזן מבוקר. גם התמיכה הממשלתית והמוניציפאלית בעמותות מחייבת גם היא מאזן מבוקר.

לפיכך פעלנו לקבלת מאזן מבוקר לאחר שלוש שנים שבהן הגשנו דוחות כספיים לא מבוקרים. רואה החשבון שבחרנו לערוך את הביקורת הוא רואה החשבון צבי רדליך מפתח תקווה.

המאזן המבוקר נשלח לחברים במצורף להזמנה לאספה הכללית ולצדו דוח השוואתי של הסעיפים העיקריים בשנים 2016 לעומת 2017. כמו כן מוגשים לאישורכם סעיפי הצעת התקציב לשנת 2018.

מהו חבר עמותה? זאת שאלה שאני שואל את עצמי מיום שהצטרפתי לעמותה וביתר שאת מאז נבחרתי ליו"ר עיל"ם. כשנכנסתי לתפקיד היו"ר נתבקשתי על ידי חברים רבים להרבות בפעילויות. נדמה לי שוועד העמותה הצליח להיענות לאתגר הזה והציע מבחר עשיר יותר של פעילויות כאשר הכנס השנתי הוא גולת הכותרת שלה. אבל ספק אם חברי העמותה מצדם עמדו במבחן הזה. תמיד קיוויתי שחברי העמותה ימלאו את מספר המקומות המינימלי המבטיח את הכדאיות של הפעילויות ואילו האורחים יעניקו לה את הערך המוסף הדרוש לעמותה יוזמת ומתפתחת. לצערי הציפיות שלי היו מוגזמות. ללא האורחים, לפעילויות העמותה לא היה זכות קיום כלכלי. לטעמי, חבר עמותה הוא חבר פעיל שמקבל עליו תפקיד אחד לפחות בפעילויות המגוונות של העמותה. לצערי קולי בעניין זה הוא כקול קורא במדבר. על תפישת החברות בעמותה אני מציע שנקיים דיון באספה הכללית .

בברכה,

משה גולן, יו"ר עיל"ם

מאי 2018

Comments are closed.

נגישות
בחירת מטבע