האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

משולחן היו"ר – מרץ 2019

משולחן היו"ר מרץ 2019

שלום וברכה לחבריי, חברי העמותה,

האספה הכללית הבאה עלינו לטובה במלון כנען ספא בצפת פותחת גם השנה את הכנס הגנאלוגי השנתי לשנת 2019,  שמתפרס על פני יומיים אינטנסיביים בתאריכים 31 במרס ו- 01 באפריל. לקראת האספה הכללית אני מגיש לכם את הדין וחשבון השנתי.

כבכול השנים האחרונות גם השנה גולת הכותרת של פעילות העמותה הוא הכנס הגנאלוגי השנתי ה- 13. בשנת 2018 קיימנו את הכנס במלון יערים במעלה החמישה והוא הוקדש לסיפור המשפחתי לגווניו. ההרצאות הוקדשו לסיפורים המשפחתיים של חסידים ופרושים, של חרדים ומתבוללים, של ספרדים ואשכנזים. חברת MyHeritage פרסה גם בשנת 2018 את חסותה על הכנס ותרמה להצלחתו, בתרומה כספית ובהצבת דוכן במסגרת מרכז ההדרכה. שותפים לה היו נציגי בית התפוצות, נציגי יד ושם ועירית שם טוב כנציגת עיל"ם. מרכז ההדרכה זכה להתעניינות רבה והמשתתפים צבאו עליו במהלך הכנס. לכול הדעות היה זה כנס מוצלח מאוד מבחינה ארגונית, תכניתית, מקצועית וחברתית. בכנס הזה פתחנו לראשונה סדנה לחקר משפחה בהנחיית גידי פורז שבו הציגו חברי העמותה מחקרים שבדרך, ומחקרים ש"נתקעו", ופנו אל הקהל לקבלת סיוע. השנה מתקיימת בכנס סדנה דומה והפעם בהנחיית הגנאלוג סיני זילבר. אני מקווה שהסדנה תהפוך לאבן יסוד של הכנסים בעתיד. כול ההרצאות צולמו והוקלטו. לאה הבר גדליה סייעה לי רבות בהרכבת תכנית הכנס וצוות ארגון הכנס, נעמי ותמר ארנון ורבקה יוגב ראוי לכול שבח.

את הכנס הגנאלוגי ה- 14 התחלנו לתכנן עוד בשנת 2018, וההסכם עם מלון כנען ספא נחתם כבר בחודש אוקטובר של השנה שעברה. השנה מתוכנן כנס מורכב עוד יותר והוא כולל את כול מרכיבי 2018 בתוספת מרכז מידע למשפחות הגאון מווילנה וריבלין, ארבע קבוצות סיור בצפת, הקרנת סרט בבית בוסל, ונסיעה בתחבורה משותפת בתוך צפת.

ילדות שכזאת היה יום עיון שהוקדש לילדים שמחפשים זהות – ילדי שואה וילדים מאומצים ובכלל זה ילדי תימן והבלקנים "האבודים". יוזם יום העיון היה גידי פורז שגם הנחה פאנל בסופו. יום העיון התקיים בחודש נובמבר בהיכל ווהלין.

סדרת מפגשי ההעשרה בבית אריאלה נפתחה לקראת סוף שנת 2017 ונמשכה בשנת 2018. הצלחת הסדרה עודדה אותנו לפתוח סדרה חדשה עם מרכיבים מעשיים דומיננטיים בכיתת מחשבים לחקר שורשי משפחה, שתוכנן על בסיס לקחי הקורס בבית אריאלה. הסדרה החדשה נפתחה בחודש ינואר 2019 בחיפה. ד"ר מוטי פרידמן וגידי פורז מנהלים את הסדרה, ועשרים ואחד תלמידים נהנים ממיטב המרצים ומכיתת מחשבים מעולה. שהעניקה לנו, במחיר מופחת, עיריית חיפה. 

קיימנו ביד יצחק בן צבי סדנה מיוחדת למתנדבי הפקוא"ם, פרויקט הדיגיטציה של מכתבים מן המאה ה- 19, שנטלנו על עצמנו בשיתוף עם יד יצחק בן צבי. אנחנו מתכננים לקיים סדנה דומה למתנדבים נוספים. את הפרויקט מנהל צוות חברי עיל"ם, נחמיה שיף, דבורה נצר, עודדה זלוטניק תוך שיתוף פעולה הדוק עם ד"ר לביא שי מנהל הארכיון והספרייה של יד יצחק בן צבי.

אתר האינטרנט החדש של עיל"ם עדיין סובל מחבלי לידה. החלפת המתכננים לא הוכיחה את עצמה ואנחנו עדיין מקרטעים בבניית האתר. לעומת זאת הצוות הפנימי שלנו שכולל את אירית הרמן, דני גרשוני, רותי יהב ומשה גולן היה לצוות פעולה מגובש, יעיל ומתואם.

בסניף נגב התקיים טכס חגיגי לרגל חידוש הפעילות שלו לאחר תקופת התארגנות ארוכה. בטכס השתתפו סגנית ראש העיר באר שבע ומנהלת רשת הספריות העירונית באר שבע. ובצפון אנחנו בוחנים עכשיו את האפשרות לפתוח סניף לתושבי הצפון. הסניפים האחרים של עיל"ם התבססו והם פועלים בהצלחה יחסית. סניף ירושלים ארגן לקראת סוף השנה מפגשים משפחתיים של משפחת ארמוזה ושל משפחת בנאי, שזכו להשתתפות ערה ולתהודה רבה. בסניף השרון נפתחה פינת ייעוץ פרטני לחברי הסניף. סניף ראשון לציון התבסס הודות לתוספת הכוח המקצועי שהעניק לו מינויה של עירית שם טוב לצד רבקה יוגב. לסניף דן תל אביב לא נמצאו עדיין מתנדבים אשר יחליפו את הוועד הזמני הקיים.

קצב ההצטרפות וחידוש  החברות של חברים וותיקים בעיל"ם לשנת 2019, מעודד מאוד אבל לא מעטים מהחברים הוותיקים טרם חידשו את חברותם בעיל"ם. אני פונה אליכם להזדרז, ולחדש את החברות, ואל כול באי הסניפים ומפעלי העמותה שאינם חברים עדיין אני פונה ומבקש, הצטרפו  לעיל"ם ותפעלו בקרב ידידים וקרובי משפחה לעשות כן. זאת הדרך הבטוחה לחזק את הארגון שלנו, ולהעשיר את הפעילות שלנו.

השנה עומדים לדין האספה הכללית יו"ר עיל"ם, ושלושה חברי ועד עיל"ם. המועמדים לתפקידים השונים מבקשים את אמון החברים ומצפים שמספר המצביעים יהיה מספיק גדול כדי שהתמיכה בהם תהיה חד משמעית. על כן, כול כך חיוני שחברים רבים ככול האפשר  יגיעו ויצביעו באספה הכללית. ההשתתפות היא זכות השמורה רק לחברים אבל יש בצדה חובה – חובת החברות. הצוות הקטן המנהל את העמותה אינו זוכה תמיד לרגעים של תחושת שותפות עם הציבור, והאסיפה הכללית היא הזדמנות להעניק לו אותה בכך שנבוא, נצביע ונשפיע.

שלכם

משה גולן, יו"ר עיל"ם

 

 

 

 

אדר ב' תשע"ט

מרס 2019

Comments are closed.

נגישות