האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

עדכון מהיחידה לאיתור קרובים של מגן דוד אדום

עדכון מהיחידה לאיתור קרובים של מגן דוד אדום

ניצול שואה התאחד עם משפחתו בקנדה לאחר עשרות שנות נתק

ראשית שנות ה-40 איבד סמיון אידלצ'יק (84), ניצול שואה תושב עמק יזרעאל, את הקשר עם דודו יוסף. במהלך השנים, גם לאחר שעלה לישראל, חיפשו סמיון ומשפחתו את הדוד האבוד, שברח לקנדה במהלך המלחמה – אך לא הצליחו לאתר קצה חוט. כעת, באמצעות היחידה לאיתור קרובים של מגן דוד אדום, הקשר חודש עם צאצאיו של הדוד.

לפני כחצי שנה, נחשפה נכדתו של סמיון, שירן, לכתבה על היחידה לאיתור קרובים של מד"א ויצרה קשר עם נציגי היחידה. שירן סיפרה את הסיפור המשפחתי על אובדן הקשר בין סבא שלה, סמיון, לבין דודו האהוב בקנדה וכעבור ימים ספורים של עבודה מאומצת של הגב' סוזן אדל מהיחידה לאיתור קרובים של מד"א בישרו בהתרגשות לשירן כי אותרו 3 נכדות של דודו, שנפטר במהלך השנים בוויניפג, קנדה. הקשר חודש והצדדים קיימו שיחות וידיאו מרגשות, לאחר עשרות שנות ניתוק. בקרוב מצפים בני המשפחה למפגש איחוד כאן בארץ – בנוכחות הסב המרוגש.

שירן קדרון, נכדתו של סמיון, סיפרה בהתרגשות: "במשך שנים רבות, שמעתי מסבא סיפורים על הדוד האבוד. ניסינו לעזור לו לאתר את המשפחה דרך פייסבוק, אינטרנט או באמצעים אחרים – ולא הגענו לשום תוצאות. פניתי ליחידה לאיתור קרובים של מגן דוד אדום ולהפתעתי הגדולה – בתוך ימים ספורים צלצל הטלפון עם בשורות מדהימות. הגשימו לסבא שלי את החלום ובקרוב נקיים מפגש עם משפחתו של הדוד. אנחנו מתרגשים ומאוד מודים למד"א על העזרה הגדולה. חשוב שכל הציבור יכיר את השירות הנפלא שמוצע, שתפקידו לאחד משפחות".

שולמית רוזנטלר, האחראית על היחידה לאיתור קרובים במד"א: "פניות רבות המגיעות ליחידה הן של משפחות לניצולי שואה המבקשות לאתר מידע אודות יקיריהן. עקב הרגישות והחשיבות הכללית של נושא איחוד משפחות ובמיוחד במקרים הקשורים בשואה, אנו פועלים בכל דרך אפשרית ומול כל הגורמים על מנת לאתר מידע עבור הפונים. המקרה של סמיון נגע בלב של כולנו והתרגשנו מאוד כשאיתרנו עבורו ועבור משפחתו את משפחת דודו שנותק עמם הקשר בתקופת השואה."

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אנו רואים חשיבות גדולה מאוד ביחידה לאיתור הקרובים וחידוש קשרי משפחה במד"א שהצליחה לאחד ולהפגיש בני משפחה רבים במהלך השנים, ולקבל מידע על עוד מקרים רבים שהגיעו לפתחנו. היחידה תרמה רבות לסגירות מעגל והקלה אצל משפחות אשר האמינו כי המידע לא ימצא לעולם ואין לי ספק כי בזכות עבודתם הקשה נזכה לחוות עוד איחודים מרגשים."

—————————-

לצד משימות הצלת החיים הרבות שעומדות בפני ארגון ההצלה הלאומי של ישראל, בשגרה, בחירום וגם  במסגרת המאבק הלאומי בנגיף הקורונה, מפעיל מד"א גם יחידה מיוחדת לאיתור קרובים, האחראית על מספר רב של איחודי משפחות מרגשים של ניצולי שואה ובני משפחותיהם, עם קרוביהם בישראל וברחבי העולם.

היחידה, שמהווה חלק מהפעילות ההומניטרית של מד"א, קיימת כבר מסוף שנות ה-40, ומאז הצטרפותו של ארגון מד"א לצלב האדום, התחזקה היחידה, והרחיבה את גיוס המתנדבים אליה ואת הכשרתם. חשיבות מיוחדת יש ליחידה במד"א הפועלת בחברה הישראלית בה מצויים רבים מניצולי השואה, משפחותיהם וצאצאיהם שאיבדו קשר עם קרוביהם במהלך המלחמה ומבקשים לאתר מידע אודות גורלם של קרוביהם. הטיפול בניצולי השואה מקבל דחיפות עליונה עקב השנים הרבות שחלפו, גילם המתקדם והסיכוי שיורד עקב כך לאיחוד משפחות.

במסגרת פעילות היחידה, מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם הצלב האדום הבינלאומי וגורמים אחרים הפועלים בתחום. בנוסף, היחידה עובדת באופן שוטף מול משרד הפנים וארכיון מוזיאון "יד ושם", ומקדמת שיתופי פעולה עם גורמים בינלאומיים שונים, שעוסקים באיתור קרובים.

במהלך השנה האחרונה, מיום השואה 2021 ועד היום, התקבלו וטופלו ביחידה בעשרות בקשות איתור של משפחות לניצולי שואה. בחלק גדול מהמקרים, נמצאו קרובי משפחה או מסמכים המעידים על גורל בני המשפחה, ובמספר מקרים אף אוחדו זוגות של אחים ואחיות, אשר חלקם כלל לא ידעו האחד על השנייה.

השירות המיוחד של מד"א פתוח לכל אדם המבקש לאתר קרוב שנעדר, וניתן לפנות ליחידה בטלפון או באמצעות הגעה למשרדי מגן דוד אדום ומילוי הטפסים הרלוונטיים לאיתור הקרובים.

לפניות ניתן ליצור קשר בטלפון: 03-6301464 ובמייל RFL-imda@mda.org.il

 

Comments are closed.

נגישות
בחירת מטבע