האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

תחרות ויקישטעטל בויקיפדיה

תחרות ויקישטעטל בויקיפדיה

לרגל יום השואה, אנו מזמינים אתכם בחום להשתתף בתחרות ויקישטעטל, שנפתחה היום. התחרות היא אחד המיזמים המצליחים והפוריים ביותר הפועלים להעשרת ויקיפדיה בשנים האחרונות. כבוגרי קורס העריכה, תוכלו להשתתף בתחרות תוך קבלת ליווי ממתנדבי הקורס, אשר כרגיל, עומדים לרשותכם גם לאחר סיום הקורס.

 

קצת על המיזם:

תחרות ויקישטעטל נועדה לשמר באמצעות ויקיפדיה את זכרן של קהילות יהודיות שנכחדו בשואה, ושל קהילות יהודיות שאינן מתקיימות כיום מסיבות אחרות: זאת, באמצעות כתיבה והעשרה של ערכים על קהילות אלה, וכן דרך העלאת תמונות שמתעדות את חייהן. בכך, התחרות תורמת לשימור המורשת הקהילתית שלנו, בטרם תאבד. 

התחרות פעילה החל משנת 2016, ועד כה נכתבו והורחבו באמצעותה קרוב ל-150 ערכים. חלק מהערכים עוסקים בקהילות גדולות ומוכרות, וחלקם מעלים לזיכרון הציבורי גם קהילות קטנות ועלומות, שכמעט לא ידוע עליהן דבר. 

נראה כי ויקיפדיה היא המרחב המתאים ביותר לשימור זיכרונן של קהילות יהודיות, משום שהיא מאפשרת לכל איש ולכל אישה לתרום ידע ולהעלות בקלות מידע חיוני, תמונות ומסמכים הנוגעים לתולדות קהילות המוצא שלו/ה.

משתתפות ומשתתפי התחרות בוחרים את הקהילה שעליה ירצו במיוחד לכתוב – בדרך כלל מדובר בקהילה שיש להם קשר אישי או משפחתי אליה. אם קיים ערך בוויקיפדיה על הקהילה (לא על המקום, אלא על הקהילה היהודית שהייתה בו) – ניתן להוסיף לו מידע; ואם אין ערך על הקהילה – המשתתפים מוזמנים לכתוב אותו בעצמם, ובכך להשתתף בתיעוד המורשת התרבותית והקהילתית שלנו בוויקיפדיה.

בתחרות ישנם מספר מסלולים:

  • מסלול כתיבה – במסלול זה, כותבים ערך חדש על קהילה יהודית, או לחלופין מרחיבים ערך קיים באופן שמוביל להכפלת גודלו.
  • מסלול התרגום – במסלול התרגום, מתרגמים ערך משפה אחרת, או יוצרים סינתזה בין ערכים ממספר שפות אחרות.
  • מסלול תמונה וקול – במסלול זה, מוטמע באחד מערכי ויקיפדיה, העוסקים בקהילות יהודיות שאבדו, תוכן ויזואלי (תמונה, יצירה, שרטוט) או תוכן קולי (קטע האזנה, עדות) התורם באופן משמעותי לתיעוד החיים שהתקיימו בקהילה הרלוונטית.

למידע נוסף + איך ניתן להירשם?

על מנת להשתתף בתחרות או לקרוא עליה עוד תוכלו להיכנס לדף התחרות.

מצורפים דפי ההרשמה למסלולים שפורטו למעלה:

לשאלות ולקבלת עזרה בכל שלב (בחירת ערך, רישום לתחרות, כתיבת הערך, העלאת תמונות ועוד), אתם מוזמנים לפנות לסיפן – Saifunny@gmail.com.

 

בהצלחה!

Comments are closed.

נגישות