האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

פרסומים ובלוגים

"התמונות האחרונות" (6-מרץ-2022)

מוצג להלן מכתב שהתקבל בעמותה לאחרונה, וחשבנו שיעניין את כל החברים. המכתב הוא מיעקב רוזן שמספר על גילוי מפתיע שהגיע אליו בעקבות קריאה תמימה של ספר היסטוריה. המכתב נכתב באנגלית, והנה תרגומו:

משפחה וחברים יקרים,

בשנה שעברה התבשרתי על ספר שיצא לאור בגרמניה בשנת 2020 הן בגרמנית והן באנגלית בשם "התמונות האחרונות. (Margit Berner, Letzte Bilder–Final Pictures). הספר מתאר "מחקר" אנתרופולוגי נאצי שנערך בגטו טרנוב בשנת 1942 ובו נבחרו 106 משפחות עם ילדיהן כדי לשמש מושאי מחקר ל"תכונות אופייניות של יהודי מזרח אירופה".

המחקר מעולם לא הושלם כי הגטו חוסל, אך קופסאות הקרטון עם התמונות והנתונים הביוגרפיים הגיעו לווינה, ושם הם התגלו ב-1989 במקרה על ידי אנתרופולוג אוסטרי צעיר. לקח לה יותר מ-30 שנה להתחקות אחרי גורלם של מושאי המחקר. רובם נרצחו.

הספר מסודר לפי סדר אלפביתי של שמות משפחה. הייתי מודע לכך שביניהם יש משפחת רוזנר, שזה שם המשפחה המקורי שלי. רוזנר אינו שם משפחה נדיר, ושני הוריי המנוחים היו מקרקוב, אבל בשנים האחרונות גיליתי שיש להם בני משפחה בטרנוב.

ידעתי מעט על משפחת אבי כי הוא מעולם לא דיבר עליהם ואנחנו הילדים מעולם לא שאלנו.

אתמול הצלחתי להשיג את הספר; לתדהמתי ולהפתעתי גיליתי שמשפחת רוזנר שהייתה חלק מהמחקר היו בני דודים ראשונים של אבי המנוח ליאון לייב רוזנר. מצאתי מצאתי מידע נוסף ושמות שלא נתקלתי בהם במקומות אחרים עד כה.

יעקב רוזן

 

נגישות