האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

חריימה וגפילטע, אלה ואלה – מספרים: איטה זילברמן, דביר סורמלו, יהודה עצבה – סניף ירושלים

אנחנו שמחים להזמין את הציבור הרחב בכלל ואת חברי עמותת עיל"ם בפרט לפעילויות המגוונות שעיל"ם יוזמת ומציעה במטרה להנחיל את חקר שורשי המשפחה בישראל. המפגשים בסניפי עיל"ם, הכנס השנתי וימי העיון, הקורסים וסיורי השורשים, מעניקים למשתתפים בהם מעמדים משפחתיים מרתקים ושיטות וכלי מחקר נחוצים למי שמבקש לחקור את העבר המשפחתי שלו ומזמנים להם מפגשים לא צפויים והפתעות מרגשות. רשת תחנות הייעוץ בסניפי העמותה הולכת ומתרחבת במגמה להגיע לפריסה ארצית שתאפשר לכול ישראלי לקבל הדרכה וייעוץ במחקר המשפחתי שלו.

כאן תמצאו לא רק מידע על הפעילויות של עיל"ם אלא תמונה פנורמית של המתרחש בקהילה הגנאלוגית וחדשות בעלות עניין לכול מי שחקר ההיסטוריה המשפחתית קרוב ללבו.

לתשומת ליבכם – פעילויות העמותה מסומנות לנוחיותכם בצבע רקע ירוק זית, בניגוד לאירועים חיצוניים שהינם עם רקע לבן.

מעוניינים להנות מהנחות והטבות שמוקנות לחברי העמותה בפעילויות השונות? לחצו כאן להרשמה לעיל"ם. ההטבות יחולו באופן מיידי.

טוען אירועים

« כל האירועים

  • אירוע כבר עבר.

חריימה וגפילטע, אלה ואלה – מספרים: איטה זילברמן, דביר סורמלו, יהודה עצבה – סניף ירושלים

31 בדצמבר 2019 @ 17:30 - 20:00

חופשי – ₪30

סיפורי משפחה מהשולחן ערוך הישראלי

בשולחן הערוך של ישראלים רבים מוגשים זה לצד זה חריימה וגפילטע פיש, פיתה וקרעפלך, קובה ומרק עוף. סביב שולחן המשפחה הישראלית, מסבים ילדים יפהפיים, בנות ובנים להורי בני מזרח ומערב, אירופה והמגרב, רוסיה וארצות ערב, ומספרים סיפורי אבות ואמהות מאשכנז ומספרד. ובהסבם בבתי ישראל, שבעים מהאוכל שצמח מן הארץ ורוחם נחה מתחושת היחד המשפחתית – הולכת ונרקמת האגדה הישראלית מחדש.

סניף ירושלים של עיל"ם (העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה) נרגש להזמינכם/ן לערב שמסכם שנה של מחקר משפחות מרחבי העולם היהודי, ומתגלגל למפגש עם מספרי סיפורים שכולו דקויות, טעמים, ניחוחות וסיפורים שהיו ואינם על המשפחות הישראליות שלנו הבאות מכל קצוי העולם ובוראות את התסריט הטוב-והרע בארץ שחודשה לה יחדיו ובחיבורים שמתרחשים רק כאן. ורק נוסיף, שללא גוון מעורב ירושלמי מתובל ועסיסי – לא יהיה הערב שלם…

בחלקו הראשון של הערב יסבו ויספרו מספרי המספרים הנפלאים איטה זילברמן, דביר סורמלו ויהודה עצבה.

בחלק השני אורחים מהקהל יוזמנו לספר סיפורון קצר (עד חמש דקות) על הווי משפחתי יחודי וקולע. אז הכינו מראש ונשמח להעביר אליכם את רשות הסיפור.

ניפגש ב- 31.12.2019 ב"יד יצחק בן צבי" בירושלים

17.30 – התכנסות. 18.00 – מתחילים

חברים/ות העמותה: כניסהחופשית. אורחים: 30 ₪ 

יסבו לשולחן ויספרו: 

(לפי הא-ב)

איטה זילברמן, צפתית אותנטית, תשזור לנו פנינים מסיפורי העיר שהרעידה את העולם היהודי לפני כארבע מאות שנה, ומאז זמירות שבתותיה וניגונה מלוים את הבתים הישראלים בל"ג ובאומר. איטה בת דב ואמו של תספר על צפת של פעם, ותלוה את דבריה בכלי-זמר, היא על קלידים ובנה דב על הקלרינט, בניגונים שיפתחו שערי לב ואזניים.

דביר סורמלו, אמנם נכדו של מספר הסיפורים הידוע בירושלים – 'סורמלו הגדול', אך קנה מקום של כבוד עלילות משל עצמו, 'יארוז את ירושלים במזוודה' ויביאה הישר אל הבמה. ירושלים המשוגעת, של זהב ומלאה בקבצנים, זו עם הטברנה ספניולית עם הכוסית של אוזו, עירם של האוהבים הנצחיים – בן ציון ולאה, שלמה המלך ומלכת שבא, גיטל ומוישה, עיר של זמירות סביב שולחן השבת במילים שנולדו מן ההרים, וכמובן העיר של סבא סורמלו – ועל כל אלה יספר דביר בירושלמית קולחת.

יהודה עצבה, יליד ירושלים. שלושה נתיבים יצר יהודה בחכמת הסיפורים: בסִפֵּר (שהמציא) וספר (שכתב) וספור (שסיפר בעל פה). בין ספריו: 'מאאתיים' סיפורים ירושלמיים, 'המדריך למספרי סיפורים " סיפור טוב – זה כל הסיפור"; ולאחרונה ראה אור ספרו 'סבא בא לעולם': כי לכל סבא או סבתא יש אוצר של סיפורים נפלא שאינו מופיע באינטרנט ויש לספרם לנכדים. במפגשנו יהודה יספר וירקום את המשפחה הירושלמית מפעם ועד היום בנפתוליה, בשפת אוהביה ועל הרי העיר שמסופרת לה יחדיו.

פרטים

תאריך:
31 בדצמבר 2019
זמן:
17:30 - 20:00
עלות
חופשי – ₪30
אירוע קטגוריות:
, , ,
אירוע תגיות:
,

מקום

יד יצחק בן צבי – ירושלים
אבן גבירול 14
ירושלים, Israel
+ מפת גוגל
נגישות