האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

ניוזלטר 2022-10-1 חזרה לדף כל הניוזלטר
משולחנו של יו"ר עיל"ם                                      
 שלום  

אני שמח לבשר לקוראינו כי ההכנות לפתיחת המדרשה לחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים הושלמו וההרשמה לשלושת המסלולים החלה. כולכם מוזמנים להירשם.

 עידוד מיוחד שאבנו מן ההצלחה של שני המחזורים הקודמים של המדרשה, ממספר הנרשמים למסלולי הלמידה השונים, ומן ההיענות להצטרף לסגל ההוראה של המדרשה של גנאלוגים מקצועיים, חוקרים ואנשי אקדמיה בתחום ההיסטוריה ותולדות עם ישראל, גיאוגרפיה וגנטיקה, דמוגרפיה ומדעי היהדות. הפנייה אלינו של ארגוני ניצולי השואה לפתוח מסלול לימודים ייעודי מחמיאה לנו במיוחד. ואמנם הוספנו מסלול כזה המותאם לצורכיהם של החוקרים את משפחות ניצולי השואה.

מה שמייחד את המדרשה שלנו וסוד הצלחתה הם ארבעה: התאמת מסלולי הלמידה לרמת הידע והניסיון של התלמידים, השילוב של לימוד עיוני ותירגול מעשי שמאפיין את הלימודים, רמת המרצים והליווי הצמוד שהמדרשה מעניקה ללומדים בה במחקר המשפחתי שלהם.

 על מסלולי הלמידה תוכלו לקרוא בהמשך הניוזלטר או בכניסה לאתר ההרשמה של המדרשה בלחיצה על הכפתור כאן למטה.

ולסיום, כמו תמיד, קוראי הניוזלטר מוזמנים לשלוח לנו באמצעות 'צרו קשר' באתר האינטרנט של עיל"ם סיפורי מחקר, תגליות וממצאים, זיכרונות והתרשמויות, עצות ותובנות מן הניסיון המחקרי שלהם ואנחנו נדאג לפרסם אותם.

גמר חתימה טובה,

משה גולן

 

לחצו להרשמה ולתשלום דמי השתתפות במדרשה

המדרשה

הזמנה להירשם למחזור השלישי של המדרשה (בזום)

 החלה ההרשמה לכול מסלולי הלמידה במדרשה לחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים. כולכם מוזמנים.

לימודי המסלול למתחילים יפתחו במפגש ביום ג' 15.11.2022 בשעה 16:30 וימשכו 5 שבועות רצופים.

לימודי המסלול למתקדמים יפתחו במפגש ביום ג' 27.12.2022 בשעה 16:30 וימשכו 14 שבועות (בשבוע שבו חל חג פורים לא יתקיים מפגש).

לימודי מסלול המתמחים באירופה יפתחו לאחר חגי ומועדי ניסן-אייר במפגש ביום ג' 02.05.2023 בשעה 16:30 וימשכו 5 שבועות רצופים.

 במקביל, לימודי מסלול המתמחים בניצולי שואה יפתחו במפגש ביום ד', 03.05.2023 בשעה 16:30 וימשכו 5 שבועות רצופים.

 לימודי מסלול המתמחים ביוצאי ספרד ופורטוגל ויהודי המזרח יפתחו במפגש ביום ג' 06.06.2023 בשעה 16:30 וימשכו 5 שבועות רצופים.

 

 

לעיון בתוכנית המחזור השלישי למדרשה

כנסים, ימי עיון וסמינרים

כנס הכנה לחקר משפחות ניצולי שואה

לבקשת עמותות ניצולי שואה, עמותת מורשת הבריחה ועמותת דורות ההמשך העשרנו השנה את לימודי חקר ההיסטוריה המשפחתית של ניצולי שואה במדרשה, והוספנו מסלול מתמחים ייעודי במגמת חקר משפחות ניצולי שואה.

לקראת פתיחת הלימודים יזמנו כנס הכנה מיוחד שמכוון בעיקר למעוניינים בחקר משפחות ניצולי שואה, שמבקשים לדעת כיצד יוכלו להשתלב במסלול הלימודים המתאים. בכנס הוירטולי בזום ירצו פרופ' חנה יבלונקה על שארית הפליטה, מיתוס ומציאות, החוקר זאב שרון, יליד מחנה עקורים בעצמו, על נתיב הבריחה של הוריו ושלו כתינוק בזרועותיהם, והגנאלוג אביעד בן יצחק יביא כמה סיפורי הצלחה בחקר משפחות ניצולי שואה אשר מחזקים את הדעה שאין כול סיבה להרים ידיים גם כאשר נדמה שאפסה התקווה, וכי ניתן, תוך שימוש בכלים ובשיטות גנאלוגיים, ובשימוש מושכל במאגרי מידע, להתיר חידות, לחשוף סודות ולמצוא קרובי משפחה גם היום, 75 שנים מאז תום מלחמת העולם השנייה. משה גולן, יו"ר עיל"ם יספר על המדרשה, על מסלולי הלמידה בה, ועל הדגש המיוחד שמושם הפעם על חקר משפחות ניצולי שואה ועל שרות יעץ פרטני שמוענק לתלמידי המדרשה.

מועד הכנס נקבע ליום ד', 02.11.2022 ח' חשון תשפ"ג, שעה 16:30. הכניסה לזום החל מן השעה 16:15. לנרשמים יישלח הקישור לזום במייל.

ההרשמה בעיצומה.

 

להרשמה לכנס הכנה לחקר משפחות ניצולי שואה

סניפי עיל"ם

סניף דן תל אביב

 המפגש מטעם סניף דן תל אביב יוקדש לארכיון באד ארולסן והחיפוש המושכל בו לחקר השואה. מרצה העיתונאי ויוצר הסרטים התיעודיים מיכאל חנן.

באד ארולסן או בשמו המלא היום, ארכיוני ארולסן – מרכז בין-לאומי אודות רדיפות הנאצים (Arolsen Archives – International Center on Nazi Persecution), או, בשמו הקודם: שירות האיתור הבין-לאומי (ITS), הוא ארכיון ומרכז מידע ותיעוד אודות פשעי הנאצים ואודות גורלם של הניצולים עם תום מלחמת העולם השנייה. למעלה מ-30 מיליון המסמכים השמורים בארכיון מספקים לנרדפים לשעבר ולקרוביהם, להיסטוריונים ולגנאלוגים מידע פרטני על השואה וגם על השנים הראשונות שלאחר הנצחון על גרמניה. הארכיון מהווה מוקד למחקר היסטורי, וכדי להתמודד עם משימותיו, הוא משתף פעולה עם יד ושם בישראל ועם מוסדות הנצחה ומחקר רבים אחרים ברחבי העולם.

 הארגון פועל בשותפות עם ארכיון המדינה הגרמני וממומן על ידי משרד התרבות והתקשורת הגרמני.

הכניסה למפגש הוירטואלי בזום החל מן השעה 17:45

המפגש הוירטואלי בזום יתקיים ביום ב', 24.10.2022, כט' תשרי תשפ"ג שעה 18:00 במסגרת המחזור השניים עשר של "סניפי עיל"ם – איתכם בבית"

הכניסה החל מן השעה 17:45. לנרשמים יישלח הקישור לזום במייל.

בבית אריאלה בימים כתיקונם
 

לחצו להרשמה לזום באד ארולסן

   סניף ראשון לציון ומושבות יהודה
     מוזיאון ראשון לציון
 ערב ראש השנה, יום ב' 19.09.2022 התקיים באודיטוריום של מוזיאון ראשון לציון מפגש סניף עיל"ם בראשון לציון במסגרת חגיגות השנה המאה וארבעים לייסודן של ראשון לציון ונס ציונה.

במפגש החגיגי פנים אל פנים הוצגה על ידי יו"ר העמותה משה גולן יושבת ראש הסניף החדשה ד"ר ישראלה בן אשר ונשמעו שתי הרצאות: של מנחם גלן נציג משפחת שליט – גורדון, בין שש עשרה המשפחות הראשונות לעלייה על הקרקע בראשוןן לציון בשנת תרמ"ב, והשניה של רון שני, בן למשפחת טפר – שניידרוביץ מראשוני נס ציונה.

ציבור המשתתפים הרים כוסית לרגל השנה החדשה ואיחל בהצלחה לחברי וועד הסניף ד"ר ישראלה בן אשר ורבקה יוגב.
          מוזיאון ראשון לציון

שרות היעץ של עיל"ם

מטרת שרות היעץ של עיל"ם היא לסייע למבקשים לחקור את ההיסטוריה המשפחתית ואינם יודעים כיצד עושים זאת. זהו שרות פרטני שניתן לציבור על ידי מקצוענים מתנדבים במסגרת עיל"ם. היועצים מכוונים את הפונים אל שרות היעץ אל מקורות המידע הרלבנטיים למחקר המשפחתי ומציעים להם דרכי פעולה. חשוב לזכור שהשרות מייעץ לפונים כיצד לחקור את שורשי משפחתם בעצמם ואינו עושה את עבודת המחקר במקומם. המתאמת המקצועית של שרות היעץ של עיל"ם היא ד"ר לאה הבר גדליה. מרכזת הפעילות של שרות היעץ היא מיכל אפטר.

שרות היעץ פתוח לכול וללא תשלום, וניתן להגיע אליו באחת משלושת הערוצים האלה:

אתר עיל"ם: אתר האינטרנט של עיל"ם הינו הערוץ המרכזי לסיוע במחקר ההיסטוריה המשפחתית שעמותת עיל"ם נותנת לכול דיכפין ללא תשלום. הכניסה היא דרך כפתור "לשרות היעץ באתר עיל"ם" ולחיצה עליו היא צעד ראשון בתהליך שמתחיל במילוי טופס ולאחריו תיאום מפגש יעוץ פנים אל פנים, מפגש יעוץ טלפוני או מפגש וירטואלי בזום.

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם: כול אחד זכאי לפנות ולבקש סיוע בקבוצת הפייסבוק. הדרך לעשות זאת היא ללחוץ על הכפתור האמצעי "לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם", לכתוב פוסט ובו שאילתה בחקר שורשי משפחה, ולהמתין שמומחי שרות היעץ של עיל"ם או "חוכמת ההמונים" של שלושת האלפים ושש מאות חברי הקבוצה יסייעו בידו. כדאי לעיין באופן קבוע בחילופי המידע בקבוצה ולגלות שם הרבה תשובות לשאלות שמעסיקות כול מי שחוקר את שורשי משפחתו . רונית ניקולסקי מרכזת את קבוצת הפייסבוק שלנו.

בית אריאלה: שרות היעץ המשותף לעיל"ם ולבית אריאלה מציע לתושבי תל אביב ומחוז דן מפגשי פנים אל פנים בבית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב. לפנייה לשירות המשותף לחצו על הכפתור התחתון "לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה"

 

 

לחצו כאן לשרות היעץ באתר עיל"ם

 

לחצו כאן לכניסה ליעוץ בקבוצת הפייסבוק עיל"ם

 

לחצו כאן למפגש יעוץ עיל"ם בבית אריאלה

שורת המתנדבים

ההתנדבות תורמת לנותן ולמקבל, למתנדבים ולעמותה הקולטת אותם. ריבוי וגיוון הפעילויות של עיל"ם משוועים למתנדבים נוספים שיצטרפו למעגל העשייה ויהנו מחווית העיסוק בחקר שורשי משפחה ומן החברותא של בעלי עניין משותף. נכון לעכשיו תוכלו לבחור באחד מן התפקידים האלה:

גזבר עיל"ם

מתאם/ת פרויקטים של העמותה

חברי ועד לסניפי עיל"ם: חיפה והקריות, הצפון (כרמיאל) ונגב (באר שבע)

צוות הקמה להקמת סניף חדש בכרמיאל והצפון

מתנדבים לניהול קבוצות "דור לדור"

מתנדבים לאינדוקס ארכיון הפקוא"ם (בשיתוף עם יד יצחק בן צבי)

מתנדבים להעלאת מאגרי מידע לאתר עיל"ם (בהנהלת דני גרשוני)

 

לחצו להתנדבות בעיל"ם

קבוצת הפייסבוק של עיל"ם

הרשמו כחברים בקבוצת הפייסבוק של עיל"ם והצטרפו לשלושת אלפים ושש מאות החברים בקבוצה. תיהנו מ"חוכמת ההמונים" של אנשים בעלי עניין משותף בחקר שורשי משפחה, הנצחה וחיפוש קרובים. ההצטרפות איננה כרוכה בתשלום, אבל נדרשת הרשמה לקבוצה, למסור כמה פרטים אישיים ובכללם שמות המשפחה ומוצא המשפחה בין שאתם חברי עיל"ם ובין אם לא. שם הקבוצה "עיל"ם IGS"
 

לחצו והצטרפו לקבוצת הפייסבוק של עיל"ם

פינת החברים

 היה לי חבר

למה כדאי להיות חבר בעיל"ם? אין לך דרך יעילה יותר ללמוד את רזי חקר השורשים במישרין ובעקיפין ובה בשעה גם לחזק את הארגון המייצג של חוקרי הסיפור המשפחתי ולגוון את השרותים שאנחנו מציעים לחברינו ולקהילה הגנאלוגית בישראל. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר.

דמי החבר לשנת 2022 הם 200 ₪ ליחיד, 300 ₪ לזוג

 ניתן לחדש את החברות בצורה מקוונת. את תשלום דמי החבר השנתיים עדיף לשלם באמצעות כרטיס אשראי או Bit, ואפשר גם בהעברה בנקאית.

 למחדשים

 תזכורת אישית נשלחה או תישלח אליכם בתוך ימים ספורים.

לחידוש החברות
למצטרפים חדשים

אנחנו מזמינים את כול מי שחקר שורשי המשפחה קרוב ללבו להצטרף כחבר לעמותת עיל"ם. עיל"ם היא המסגרת האידיאלית לחקור, למצוא, להתחבר. נשמח לסייע ולהסתייע.

דמי החברות לשנה מלאה (12 חודשים).

למצטרפים חדשים לעיל"ם

ידיעות בקצרה…

  • מי שמעוניין לשמש בתפקיד גזבר עיל"ם מתבקש לפנות אישית ליו"ר העמותה.
  • הושלמה הרכבת תוכנית העבודה של עיל"ם לשנת תשפ"ג. נשמח לקבל תגובות, הערות והצעות.
אני מסכים לקבל את הניוזלטר ומידע שוטף על פעילות עיל"ם
 

לחצו לאישור

לגלוש באתר עיל"ם ולהינות מנפלאות חקר ההיסטוריה המשפחתית
 

לחצו כאן

05.10.2022, יא' תשרי תשפ"ג

 

 

נגישות
בחירת מטבע