האתר של עמותת עיל"ם עבר למשכן חדש
אתר זה הוא עותק ישן של אתר עיל"ם.
אם הגעתם לאתר זה, אנא סגרו את כל הטאבים בדפדפן ומחקו היסטוריית גלישה על מנת להגיע לאתר העדכני.
אם הבעיה נמשכת יש לשלוח מייל לכתובת: urishahaff@gmail.com

משולחן היו"ר – סיכום 2022

משולחן היו"ר – סיכום 2022

כמדי שנה, לקראת האספה הכללית של העמותה, אני נדרש לסכם את שנת הפעילות.  גם הפעם הדוח יהיה תמציתי בהתחשב בעובדה שהניוזלטר, הנשלח אליכם פעמיים בחודש בממוצע, מדווח לכם על מפעלים ופעילויות, על אירועים, מבצעים ותוכניות העמותה כול ימות השנה, והוא מייתר במידה מסוימת את הצורך בדוח שנתי מפורט ומלא.

מוסדות העמותה

מגפת הקורונה עדיין מכתיבה את צורתה של האספה הכללית, והאספה הכללית הבאה עלינו לטובה תתקיים אף היא, כמו קודמתה, במפגש זום וירטואלי. בחרנו במועד שיאפשר לנו לעמוד בדרישות רשם העמותות, ולהעביר את  החלטותיה של האספה הכללית ואת תוצאות בחירת בעלי התפקידים שבה, לרשם העמותות, לא יאוחר מיום 30.6.2022, כנדרש. גם דיוני מועצת עיל"ם שהתכנסה פעם אחת במהלך שנת 2022 התקיימו אף הם בזום.

בשנת 2022 אבדנו חברה יקרה והיעדרה של רותי יהב ז"ל מורגש ללא ספק. יהי זכרה ברוך. הוועד התקשה למלא את תפקידיו המרובים מכיוון שבמקומה של רותי לא נמצא מתנדב שיכול היה למלא את החלל שנוצר . גם הקול הקורא שפרסמתי מספר פעמים במהלך השנה האחרונה לא הביא בעקבותיו מתנדבים לתפקידי גזבר וחבר ועד נוסף לתפקידים אד-הוק בעמותה ובלית ברירה נאלצנו  לפעול בצוות חסר. ועל כן אני חב תודה כפולה ומכופלת לרבקה יוגב ולרונית ניקולסקי אשר בזכותן ממשיכה העמותה לתפקד כראוי, למרות החסר. תודה גם לחברי ועדת ביקורת, עו”ד ארד הויזמן ועמנואל בלנקו על שיתוף הפעולה ולחברי ועדי הסניפים האזוריים, ובמיוחד לעירית שם טוב, לדורית פרי, לנוגה קופלביץ, לד"ר ישראלה בן אשר, לרבקה יוגב ולעדה הוידה על הפעילות בסניפים, על העזרה ועל שיתוף הפעולה, ולמתנדבים הרבים הפועלים בנפש חפצה בכול תחומי העשייה של עיל"ם.

תודה מיוחדת לדני גרשוני על העבודה היוצאת דופן שלו בתפעול השוטף ובהעשרה של אתר האינטרנט שלנו, לאירית הרמן על הניהול הטכני המצוין של המדרשה במוודל, ועל תרומתה לערוץ הווידיאו, לד"ר לאה הבר גדליה על תרומתה המצוינת בשרות היעץ אותו היא מנהלת, כשלצידה צוות יועצים משובח, ובניהול האקדמי של המדרשה.

המדרשה

מסלול המתקדמים ומסלולי המתמחים במדרשה ללימודי חקר שורשי משפחה וחיפוש קרובים התקיימו בהצלחה רבה אולם את פתיחת המחזור השלישי היה עלינו לדות בגלל מיעוט המשתתפים ולהעבירו לשנה החולפת בתקווה שההרשמה ללימודי הסתיו המתוכננים, יעלו יפה.

יושב ראש עיל"ם, משה גולן עומד בראש המדרשה עם ד"ר לאה הבר גדליה, כמנהלת אקדמית, אירית הרמן בתכנון ותפעול האתר מוודל, ורונית ניקולסקי, מזכירת המדרשה. תכנית הקורסים עברה שינוי יסודי כלקח מקורסי העבר ותוך התאמה לצוק העיתים, מבלי לוותר על השילוב של שעורים ותרגילים, שהוכיח עצמו בעבר.

הפעילויות בעיל"ם

מרבית המפגשים  היזומים של עיל"ם במהלך השנה היו מפגשי זום ומיעוטם מפגשים פרונטליים של פנים אל פנים. כולם התארגנו בסדרות והתחלקו לשני סוגים עיקריים: סדרות מפגש מחזוריות מטעם ששת סניפי עיל"ם הפעילים שנפרשו על פני השנה כולה  תחת הכותרת 'סניפי עיל"ם איתכם בבית' וסדרות נושא וימי עיון ביוזמה וארגון של  ועד העמותה.

 22 מפגשי זום, בימי שני בשבוע בדרך כלל, ארגנו ששת הסניפים במסגרת סדרת המפגשים 'סניפי עיל"ם איתכם בבית' ו-2 מפגשים פרונטליים.

סדרות נושא וימי עיון קיימנו במהלך השנה ואלה הם:

 • סדרת נושא וירטואלית בשיתוף העמותה לתולדות חיפה בת 5 מפגשים בחודשים מרס ואפריל התקיימה תחת השם "שורשים חיפאיים, אישים ומעשים בתולדות חיפה". הסדרה הוקדשה לאבא חושי, דוד הכהן, תאופיק טובי, יעקב דורי ויוחנן רטנר.
 • יום עיון פרונטלי בבית אריאלה בשם יהודים בצבאות העולם.
 • יום עיון וירטואלי "לא רק שטעטלעך" – חקלאים יהודים בגולה בעת החדשה.
 • כנס הכנה וירטואלי בנושא "ניצולי השואה מיתוס ומציאות".
 • סדרת נושא על מושבות יהודה (נמשכת בשנת 2023) מטעם 'סניף ראשון לציון ומושבות יהודה'. שם הסדרה "ראשוניות במושבות יהודה"

כמו כן התקיימו מפגשים ייעודיים אלה:

 • בעמותת מוטק'ה הרצה כנציג עיל"ם אביעד בן יצחק בנושא "איך מאתרים שורשי משפחה ומוצאים קרובי משפחה".
 • מפגש מתנדבי הפקוא"מ להתארגנות מחודשת.
 • שורת המתנדבים – יום עיון לעידוד ההתנדבות.
 • מפגש פרונטלי של נציגי הנהלות הארגונים של חיילים יהודים בצבאות העולם לבחינת האפשרות להקים פורום של הארגונים לפעולה משותפת.
 • אספה שנתית וירטואלית בזום לסיכום שנת 2021 התקיימה בתאריך 15 באפריל 2022

הכנס השנתי ולימודי המחזור השלישי של המדרשה, שני אירועים מרכזיים בפעילות עיל"ם לא התקיימו השנה בהעדר היענות מספקת של חברי עיל"ם והציבור הכללי. מספר התלמידים שנרשם למסלול השלישי של המדרשה לא הצדיק את פתיחתה ומשאל בזק שערכנו באמצעות הניוזלטר לא הראה התעניינות מספקת בקיומו של כנס שנתי פרונטלי בבית מלון במתכונת השנים של טרום מגפת הקורונה.

בסניפים

 • מפגשי סניף השרון החלו בינואר בסקירה מאלפת של מתן שפי מוורשה על חקר שורשים וארכיונים בפולין.
 • בספטמבר החליפה ד"ר ישראלה בן אשר את עירית שם טוב בתפקיד יושבת ראש סניף ראשון לציון ומושבות יהודה ויחד עם רבקה יוגב הכניסה תנופה נוספת לפעילות הסניף. הפעילות משלבת מפגשים פרונטליים באזור הפעילות של הסניף לצד מפגשים וירטואליים בזום.
 • מסתמנת אפשרות להחייאת הפעילות בסניף חיפה והקריות בעזרתו של זאב שרון. יש לקוות שהסניף יחל לפעול במלוא המרץ בניהולו של ועד סניף חדש במהלך שנת 2023.
 • לסניף נגב לא נמצא עדיין פתרון ואנחנו נמשיך במאמצים לחדש את הפעילות גם שם בעזרתה של יעל פלג.

מן הראוי לבחון במהלך האספה את הנושאים האלה:

 • את האפשרות להגדיל את מספר החברים בוועדי הסניפים
 • את האפשרות להטות את מספר המפגשים לטובת מפגשים וירטואליים
 • את האפשרות להגדיל את מספר המפגשים בסניפים

שרות יעץ

מערך שרות היעץ אשר הושלם עוד בשנת 2021 במסגרת התוכנית להפיכתה של עיל"ם למוקד שרות הייעוץ לחקר ההיסטוריה המשפחתית פעל השנה בשלושת מסלוליו: אתר האינטרנט שלנו, בית אריאלה וקבוצת הפייסבוק שלנו.  על מערך שרות היעץ של עיל"ם מופקדת ד”ר לאה הבר גדליה, אשר מפנה את המבקשים סיוע בחקר שורשי משפחתם אל מאגר היועצים המתנדבים העומדים לרשות שרות היעץ של עיל"ם. גם קבוצת הפייסבוק תורמת היום תרומה רבה יותר מאשר בעבר בעיקר בזכות כניסתה של רונית ניקולסקי לצוות הניהול של קבוצת הפייסבוק.

בשנה החולפת הרחבנו את שרות היעץ וכללנו בו את מערכת החינוך. ואנחנו בוחנים את האפשרות לשתף פעולה עם תוכנית הקשר הרב דורי מיסודם של משרד החינוך והמשרד לשוויון חברתי ומוזיאון אנו לתולדות העם היהודי.

אתר האינטרנט

במהלך השנה הכנסנו מספר שיפורים באתר בניצוחו של דני גרשוני. הפרק דור לדור הפך ידידותי יותר והאוטומציה של  תהליכי הדיווח, ההרשמה והתשלום של דמי החבר ודמי הכניסה לפעילויות השתכללה עוד יותר.  כולם מוזמנים להיכנס לאתר עיל"ם וליהנות מהיכולות שלו לשמש לוח מודעות ועגלת רכישות לפעילויות, לשכלל את דרכי התקשורת בין הציבור ועיל"ם, ולהקל על הפעילות המנהלית השוטפת של עיל”ם. לא מיותר להזכיר כי מאגרי המידע אשר באתר עומדים כולם לרשות חברי עיל"ם.

 

אני מבקש לאחל לכולנו שנת פעילות מוצלחת נוספת, שנה של ממצאים ותגליות בחקר הסיפור המשפחתי, שנה של העמקת שורשים והגשמת חלומות, שנה של בריאות טובה וחברות טובה.

 

שלכם,

משה גולן

יו”ר עיל”ם

העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה

 

25.04.2023

ג' אייר, תשפ"ג

Comments are closed.

נגישות